דודי אמסלם ומיקי לוי
צילום: יונתן זינדל ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ותיקי הכנסת לא ראו דבר כזה? כשאמסלם קרא למיקי לוי סמרטוט

הדיונים הארוכים במליאה על אישור התקציב לוו בהרבה סוכריות - וגם בלא מעט צעקות וקללות. לפיד תקף את חבר הכנסת מהליכוד כי ירד מהפסים כשהטיח ביו"ר הכנסת מילים ש"טרם נשמעו בעבר במשכן" - אבל ארכיון הכנסת דווקא זוכר אחרת. מי קרא למי בריון? תלוי באיזו מהקלטות חברי הקואליציה הנוכחיים אתם צופים
מהצד השני עם גיא זוהר
09 בנובמבר 2021
04:48

ב-66 השעות הארוכות של הדיונים במליאה על התקציב נחצו כל הגבולות. לא מדובר רק על כמות הסוכריות שנטלו חברי הכנסת כדי להישאר ערים, אלא על המילים הקשות שחבר הכנסת דוד אמסלם מהליכוד, "כאלה שעוד לא שמענו", הטיח לעבר יו"ר הכנסת מיקי לוי.

"אל תגיד לי מה להשתלט ומה לא, אתה בריון, אתה אלים, אתה קונסיליירי, אתה סמרטוט רצפה שלהם", צעק אמסלם על לוי בדיון הלילי, שעות ספורות לפני שאושר התקציב. בתגובה שלח יו"ר הכנסת את אמסלם החוצה והוסיף כי "ותיקי הבית לא ראו דבר כזה".

אמירותיו של הח"כ מהליכוד היו כל כך חריפות, שהן קיבלו גינוי פומבי מראש הממשלה החליפי ושר החוץ, יאיר לפיד: "הדברים שנאמרו במליאה ליו"ר הכנסת מיקי לוי, הקללות המכוערות וגסות הרוח, זה בלתי נסבל. מי שמדבר עליו ככה ירד מהפסים, ומי שישב לידו ושמע הכול ולא השתיק את ההסתה והקללות - אחראי בדיוק כמו מי שמקלל", כך אמר בסרטון שפרסם.

לפיד טוען להסתה, לא פחות. לוי טוען כי הדברים של אמסלם טרם נשמעו בכנסת. טענות חמורות כאלה כדאי לפרק ולהרכיב - ובעיקר לוודא שהזעזוע העמוק שמביעים חברי הממשלה מההתבטאויות, עומד בקנה אחד עם היסטוריה נקייה מביטויים בסגנון בין כותלי המשכן.

אז אמסלם לא כזה מקורי? ארכיון הכנסת זוכר הכל

> "ראש המאפיה"

אמסלם השווה את לוי לקונסיליירי, היועץ של ראש המאפיה. בארכיון הכנסת מתועד אותו מיקי לוי בהתבטאויות דומות במאי 2020, בזמן דיון בהצעת חוק של הרשויות המקומיות: "ראינו אתמול את האיש הזה אוחז בכוח ומנצל אותו לרעה, וראינו מאחוריו חבורה שנעמדו מאחוריו כמו משפחת מאפיה", כך נאם מעל הדוכן.

> "בריון"

אמסלם צעק למיקי לוי שהוא בריון - אולי זו מילה שמעולם לא נשמעה בכנסת על ידי חברי הקואליציה הנוכחיים? אז זהו, שדווקא כן נשמעה, על ידי שלושה מהם.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג אמרה בדיון במליאה במאי 2020: "באמת שביטן ומיקי זוהר ואמסלם ואלה שאני בעצמי כאן קראתי להם הבריונים שבבריונים, יכולים ללמוד שיעור בבריונות ובדורסנות". ב-2019 אמר סגן שר החוץ עידן רול על נתניהו כי "יש לנו ראש ממשלה בריון, שמה שהוא עושה כל הזמן זה להיות בריון". בחזרה אחורה ל-2014, עקץ השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' את אביגדור ליברמן, אז שר החוץ, וקרא לו: " איווט הבריון".

> "סמרטוט רצפה"

שר המשפטים גדעון סער עשה את זה קודם. ב-2008, אז איש ליכוד באש ומים, הטיח סער באנשי מפלגת העבודה: "אתם שוב התגליתם במלוא סמרטוטיותכם. אתם שוליה של קדימה כבר תקופה ארוכה – ברע וברע. סמרטוטים מארץ הסמרטוטים". כשמליאה ניסו לרכך את מילותיו כדי שימחקו מהפרוטוקל, סער דאג להדגיש: "אני מתכוון לסמרטוטים".

גם יועז הנדל דיבר על סמרטוטים בחיוך רחב, במהלך דיון במליאה ב-2019: "רבותיי, אלה שנמצאים כאן ואלה שלא נמצאים כאן, אתם סמרטוטים". הורוביץ גם הוא חתום על האמירה, בה השתמש ב-2009 כדי להשמיץ את השותפים החילונים של המפלגות החרדיות בקואליציה.

אז ראש הממשלה החליפי לפיד אמר שחבר הכנסת אמסלם ירד לגמרי מהפסים. אבל היי, מי כבר נשאר עליהם?