הרב ברלנד, הסכת עוד יום

מ"שובו בנים" ל"שובו באנגים": עלייתו ונפילתו של אליעזר ברלנד | עוד יום

מהקהילה הענקית שבנה, מסעות האקסטרים בעולם, המיליונים והפאר - ועד להרשעה בעבירות מין והחשד למעורבות ברצח: מיהו אליעזר ברלנד? יאיר אטינגר ועקיבא נוביק משרטטים את הדמות המרתקת, שנעה על הציר שבין אדם קדוש לטרוריסט כריזמטי, שמנהיג כנופיית פשע אלימה
עוד יום
09 בנובמבר 2021
07:37

כמה אנשים אתם מכירים, שבקורות החיים שלהם אפשר למצוא גם הזמנה של רצח, לכאורה, גם עמידה בראש כנופיה אלימה, מסע בריחה מהחוק בארבע מדינות שונות - אבל גם אלפי שיעורי תורה ומפעלי צדקה, איסוף עשרות מיליונים בתרומות וכתיבת אחד הפרקים הכי מרתקים וגם הכי מזעזעים בתולדות היהדות החרדית בישראל.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עלייתו ונפילתו של אליעזר ברלנד הוא מסוג הסיפורים שאם יעשו עליהם סדרה בנטפליקס, לא בטוח שהיא תישמע מספיק אמינה. ברלנד נע כבר כמעט 50 שנה על ציר שבין אדם קדוש, אחד הצדיקים הכי גדולים בדורו, לבין טרוריסט שמנהיג כנופיית פשע אלימה.

התחקיר שהוביל למעצרים - רב הנסתר:

מאז שנות ה-70 הרב ברלנד מטפס לצמרת של חסידות ברסלב ועולם המיסטיקה. הוא צבר כוח אדיר, והיה אייקון ענק. אבל המגמה התהפכה בערך לפני עשר שנים. שם אפשר להתחיל לזהות את נפילתו, ונפילת כל הקהילה ביחד אתו.

האמת היא שעלייתו ונפילתו - זה בעצם אותו סיפור. בדרך המטאורית שלו לצמרת הוא עשה את כל הטעויות שאחר כך הוא פגש בצלילה שלו למטה. הטעות האחרונה היא המעורבות ברצח הנער נסים שטרית, שנחשפה עכשיו.

כך פענחתי רצח מלפני 30 שנה - האזינו להסכת: