התפיסה
צילום: משטרת ישראל

מאג, 25 רובי M-16 ו-7 קלצ'ניקובים: "תפיסת הנשק הגדולה מקום המדינה"

משטרת ישראל הכריזה הבוקר על מבצע "אושן" - שנמשך יותר משנה: "תפיסת הנשק הגדולה מקום המדינה" • בפעילות הסמויה הופעל סוכן, עבריין לשעבר שחצה את הקווים, ורכש נשק מסוחרים מ-25 יישובים שונים במגזר הערבי. 65 חשודים נעצרו ונשק רב נתפס - מאג, 25 רובי M-16 ו-7 קלצ'ניקובים • בנט: נבנה בישראל מצבור הנשק הגדול במזה"ת
דניאל אלעזר ורובי המרשלג
09 בנובמבר 2021
07:33
עודכן ב 17:44

מבצע משטרתי רחב היקף: ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס הערב (שלישי) למבצע תפיסת האמל"ח במגזר הערבי. בביקור שקיים במטה מחוז תל אביב עם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ועם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי, שם הוצגו כלי הנשק, אמר רה"מ בנט כי "במשך שנים נבנה בישראל מצבור הנשק הבלתי חוקי הגדול במזרח התיכון".

הבוקר הודיעה המשטרה כי בתום שנה של הפעלת סוכן בתוך המגזר הערבי, הופללו 78 סוחרי נשק שהוגדרו "מהכבדים בישראל". בפעילות הסמויה נתפסו 40 רובים, 13 אקדחים, שני מקלעים ושני מטעני חבלה עם מערכת הפעלה סלולרית מוכנים להפעלה. הערב הוארך בשבוע מעצרם של 28 מהחשודים.

על פי הודעת המשטרה, הסוכן שהיה בעברו עבריין - שחצה את הקווים, פעל תחת כיסוי של חייל בארגון פשע שמספק נשק לראשי הארגונים הגדולים. במבצע נעצרו 65 חשודים מ-25 ישובים: טמרה, נצרת, עילוט, יפיע, כאבול, שפרעם, סאג'ור, דלית אל כרמל, עוספיה, אום אל פחם, זלעפה, מעלה עירון, טמרה, בוסמת טבעון, איבטין, פורדיס, ירכא, כפר יאסיף, קלנסואה, טייבה וכן מכפרים במזרח ירושלים.

הסוכן גויס באוגוסט 2020 על ידי היחידה המרכזית של משטרת מחוז צפון. הוא רכש בשנה האחרונה, ב-48 עיסקאות שונות, 53 כלי נשק תיקניים, 2 מטעני חבלה עם מערכת סלולארית מוכנים להפעלה ותחמושת רבה.

בין הכלים שנתפסו:

"מדובר במבצע הסמוי שהביא להיקף המעצרים הגדול ביותר של סוחרי נשק מאז קום המדינה ולכמות כלי הנשק הגדולה ביותר שנתפסה במבצע מסוג זה", הודיעה המשטרה. מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון לביא: "מדובר בפעילות סמויה שהתחלנו להרים לפני כשנתיים בימ"ר צפון ובמסגרתה גויס הסוכן הסמוי ופעל במשך השנה האחרונה בקרב העבריינים העוסקים בסחר ואספקת נשק לעבריינים ברחבי הצפון".

מפכ"ל המשטרה ניצב יעקב שבתאי אמר מוקדם יותר בביקור בלשכת משרד הבריאות שהותקפה בנצרת כי "היקף תפיסות האמל"ח וכתבי האישום בשנה האחרונה הם חסרי תקדים", והוסיף: "נתקוף בעיקר בצד הכלכלי". על השלכת המטען לעבר המבנה אמר המפכ"ל: "מי שביצע את הפיצוץ לא יישן בתקופה הקרובה במיטתו, גם אליו נגיע כמו שהגענו למי שירה על ביתו של ניצב חכרוש".

‏השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, אמר בעקבות המעצרים: ״הגדרנו את ההתמודדות עם הפשיעה והאמל״ח ברחוב הערבי כיעד עיקרי ולאומי. תוצאות המבצע הלילה הם פרי לעמל רב שהושקע. נחישות, יצירתיות והתמדה, זאת הדרך הנכונה לייבש את הביצה - ואנחנו מייבשים אותה״.