שר הביטחון גנץ

גנץ: מחליף טלפון כל חודשיים - עקב התקפות שמאל

שר הביטחון הוסיף כי גם לאופוזיציה ולראשה יש אחריות להסתה וכי הוא "חושש בעיקר לחיי האזרחים ברחוב, לחברות וחברי הכנסת, וראשי עמותות שאינם מאובטחים"
מיכאל שמש ואיתי בלומנטל
09 בנובמבר 2021
10:27

"אני מחליף את הפלאפון שלי כל חודשיים ובכאב אני אומר, שזה כתוצאה מהתקפות שמאל ולא כתוצאה מפניות ימין", כך אמר היום (שלישי) שר הביטחון בני גנץ בוועידת ישראל לדמוקרטיה של עיתון הארץ והוסיף: "אני באופן אישי, יכול להעיד שעשבים שוטים קיימים בכל קצוות החברה הישראלית".

בנאומו בוועידה הוסיף גנץ כי "את אותם האיומים שקיבלתי כשעלה הרעיון להיתמך על ידי הרשימה המשותפת לפני כשנתיים, קיבלתי גם לאחר הקמת הממשלה הקודמת". הוא ציין כי בסיבוב הבחירות הראשון חברי הכנסת לא יכלו להיכנס לבתי הכנסת וילדיהם פחדו להגיע לבתי הספר. "כעבור כמה שבועות, עם הקמת ממשלת נתניהו, אנשים לא יכלו להיכנס למוסדות, ואני התחלתי לקבל איומים על חיי מהצד השני, והוגדרתי כאישיות מאוימת ברמה גבוהה על ידי שירותי הביטחון", אמר.

"מהמקום הזה אני אומר, שלנו, כממשלה שיש בה ימין ושמאל, ישנה אחריות על כל החברה הישראלית, ימין, שמאל, כאלה שבחרו בנו, כאלה שלא בחרו בנו וכמנהג בתי הכנסת כאלו שבחיים לא יבחרו בנו. יש לנו אחריות לדאוג לכולם", אמר.

עוד הוא התבטא בנוגע להסתה ברחוב הישראלי ואמר כי "האווירה הרעילה במדינת ישראל נובעת מאי קבלת כללי המשחק והפעולה הדמוקרטיים, וההסתה מחלחלת לשטח. אני חושש בעיקר לחיי האזרחים ברחוב, לחברות וחברי הכנסת וראשי עמותות שאינם מאובטחים. כולנו חייבים להפנים שההקשה על המקלדת, עלולה להיות חצי הדרך ללחיצה על ההדק. גם לאופוזיציה יש אחריות, וגם לראש האופוזיציה. מי שלא מממש אותה, מועל בתפקידו".

עוד אמר שר הביטחון כי "ישנה עלייה בפשיעה הלאומנית, וגם במעצרים ובפעולות של מערכת הביטחון בנושא. על פי הנתונים שבידי, בשנה האחרונה כמעט הכפלנו את כמות כתבי האישום מול פשיעה לאומנית, ובימים הקרובים בכוונתי לקיים דיון מקיף של כלל הגופים הרלוונטיים, ולהנחות על סדרה של פעולות נוספות להגברת האכיפה, שילוב טוב יותר בין הגופים, והתמודדות כוללת עם התופעה שהגיעה גם לפגיעה בחיילי צה"ל עצמם. לא תהיה סובלנות לטרור ופורענות, משום צד". גנץ ציין כי בימים הקרובים יקיים דיון מקיף וינחה על שורה של פעולות לחיזוק האכיפה נגד הפשיעה הלאומנית ביהודה ושומרון.

האיומים אותם חושף גנץ היום מתווספים לדברים אותם ציין אתמול שר האוצר יאיר לפיד בנאומו אתמול בישיבת סיעת יש עתיד, בה סיפר על איומים שקיבל ובהם: "אני מאחל לך שתמות מסרטן עוד היום. אתה בדיוק כמו היטלר, יש לי כדור בשבילך" כתב לו גולש. "אנחנו צריכים לעצור את השנאה, לפני שהיא תעצור אותנו", אמר.

בתחילת השבוע יו"ר הקואליציה עידית סילמן העבירה פנייה רשמית לקצין הכנסת ובה טענות על איומים שהופנו כלפיה. הפנייה הוגשה יחד עם צילומי מסך שלמסרונים שנשלחו אליה מהתקופה האחרונה. הפנייה הועברה להמשך בירור ובדיקה במשטרת ישראל.

בהכנת הידיעה השתתף סולימאן מסוואדה