מכשיר MRI, ארכיון
צילום: פלאש 90

מחקר על השפעת חיסון הקורונה על שריר הלב: "תופעה נדירה המתאפיינת בפגיעה קלה"

לראשונה בעולם: בבית החולים בילינסון נבדק היקף הפגיעה בשריר בלב במחוסני קורונה באמצעות בדיקת MRI. מנהל מערך הדימות בבית החולים ד"ר אשרף חמדאן: "התופעה אינה צפויה להשפיע על בריאות המטופלים לטווח הארוך"
דקלה אהרון שפרן
09 בנובמבר 2021
11:43

מחקר חדש, הגדול בעולם מסוגו, שנערך בבילינסון בדק בקרב חולים בגילאי 76-17 שלקו בדלקת שריר הלב לאחר חיסון הראשון והשני נגד הקורונה את היקף הפגיעה בשריר הלב על ידי שימוש בבדיקת MRI. ראש מערך הדימות בבית החולים, ד"ר אשרף חמדאן, אמר היום (שלישי) שמהמחקר עולה שמדובר "בתופעה נדירה המתאפיינת בפגיעה קלה".

המחקר נעשה על ידי שימוש ב-MRI שמאפשרה לאבחן ברמת דיוק גבוהה מאוד את הפגיעה בשריר הלב. תוצאות המחקר מצאו שמדובר במחלה קלה וללא השפעה משמעותית על תפקוד הלב במרבית המקרים. בתקופת המעקב כל החולים שוחררו מבית החולים. 

"ההתקדמות הטכנולוגית המואצת של בדיקת MRI של הלב מאפשרת לאבחן ברמת דיוק גבוהה מאוד פגיעה בשריר הלב ולבצע דימות של הנזק הגורם למחלה", נכתב בהודעת בית החולים. תוצאות המחקר הראו שמדובר במחלה קלה במרבית המקרים, היקף הפגיעה בשריר הלב הינו קל מאוד ובמרבית המקרים תפקוד הלב היה תקין. התלונה השכיחה הייתה כאבים בחזה וכל המטופלים שוחררו לביתם.

אחד ממאה אלף מתחסנים לקורונה לוקה בדלקת בשריר הלב

לדברי ד"ר חמדאן "מחקר זה הינו הגדול ביותר בעולם עד כה, שהשתמש בטכנולוגיות מתקדמות על מנת לאפיין את היקף הפגיעה בלב בקרב מטופלים שלקו בדלקת שריר הלב לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה. המחקר הראה שמדובר בתופעה נדירה המתאפיינת בפגיעה קלה בשריר הלב ולאור כך אינה צפויה להשפיע על בריאות המטופלים לטווח הארוך".