יהודים בדמשק, ארכיון
צילום: אי-פי

"אמרו לנו 'בבקשה תחזרו'": יהודים ביקרו בדמשק - בעידוד משטר אסד

היהודים, שמתגוררים בברוקלין, סיפרו כי הגיעו לצורך טיפולי שיניים בזול, אך הוסיפו כי קיבלו פנייה להיפגש עם בכירי הממשל
רועי קייס
09 בנובמבר 2021
14:29

12 יהודים מברוקלין, שעזבו את סוריה לפני עשרות שנים, ביקרו בדמשק לאחרונה בהסכמה ואפילו בעידוד של משטר אסד. ברשתות החברתיות פורסם תיעוד שלהם מבלים במסעדה מקומית בבירה הסורית. אחד המשתתפים בביקור, ששוחח עם כאן חדשות וביקש לשמור על עילום שם, סיפר כי הם הגיעו בעיקר כדי לעשות טיפולי שיניים - שזולים יותר בסוריה מאשר בארצות הברית.

הוא ציין כי הם נפגשו עם היהודים שנותרו בדמשק, כלל הנראה שלושה במספר. לדבריו, זה היה ביקור פרטי, ללא הקשרים פוליטיים. הוא אף טען כי הם קיבלו פנייה להיפגש עם בכירי הממשל בדמשק, פגישה שלא יצאה לפועל. לדבריו, הם התקבלו בברכה על ידי התושבים. "כולם הבינו מהשפה שלנו שאנחנו יהודים סורים, כולם זכרו אותנו", אמר. "הלכנו בכל אזור לחנויות. הם הכירו אותנו ואמרו לנו - 'ברוכים הבאים', זאת המדינה שלכם, למה אתם לא חוזרים? תראו מה קרה למדינה, בבקשה תחזרו'".

גורמים בקהילת יוצאי סוריה בישראל אמרו לכאן חדשות כי סביר יותר שהם הגיעו לשם כדי לעשות מעין טיול שורשים. לדבריהם, בחודשים האחרונים יותר ויותר יהודים, בעיקר מארצות הברית, מבקרים בדמשק בעידוד המשטר הסורי - שאפילו מעביר מסרים על כך שהוא יגן וישמור על היהודים בזמן שהותם שם. עוד אמרו הגורמים כי משטר אסד מנסה לקרב אליו את היהודים יוצאי סוריה ברחבי העולם, ולא מישראל, כמובן. כמו כן, דובר, לדבריהם, על אפשרות של שיפוץ בית הכנסת בשכונת ג'ובר שבמזרח דמשק, שניזוק במהלך מלחמת האזרחים.