-

אבודים באתיופיה: קרב הגרסאות על מלחמת האזרחים

בזמן שהתיגראים טוענים לקיפוח, קבוצות אתניות אחרות מאשימות את הכוחות המורדים בטרור ובמרד, וטוענות שהתקשורת מייצרת מצג שווא • ההערכה שהוצגה בדיון בהשתתפות המל"ל והשרות שקד ותמנו-שטה: בשלב זה לא נשקפת סכנה לממתינים במחנות
יואב זהבי ועמיחי שטיין
10 בנובמבר 2021
05:48

בבירת אתיופיה אדיס אבבה נראה עסקים כרגיל. במבט חטוף קשה לחוש שהעיר הזאת, על ששת מיליון תושביה, נערכת לאפשרות של מלחמת אזרחים. אבל בשיחה מאדיס אבבה סיפר לכאן חדשות העיתונאי סמואל גטצ'או שמתחת לפני השטח, אפשר להבחין במתיחות הולכת וגוברת ככל שהכוחות התיגראים מתקדמים לעבר העיר.

"יש דאגה, הרבה אנשים חוששים", הוא סיפר. "אנחנו כרגע במצב חירום והממשלה פועלת. הצד האתיופי אומר: אתיופים, כל מי שיש לו נשק שיירשם, ויגן על האינטרסים שלכם נגד החזית".  

בימים האחרונים התקדמו המורדים התיגראים אל מרחק של כ-200 קילומטרים מאדיס אבבה, אחת הערים החשובות באפריקה, עיר שבה שוכן אחד משני מחנות הממתינים לעלייה לישראל. בעיר גונדר, שם נמצא המחנה השני, דווח השבוע על לחימה.

אתמול החליטה הממשלה לזרז את עלייתם של 5,000 מתוך יותר מ-7,500 ממתינים. בדיון, שבו השתתפו שרת הפנים שקד, שרת העלייה והקליטה תמנו-שטה וגורמים במל"ל נשמעו הערכות מצב לגבי ביטחונם של היהודים באתיופיה. לפי הערכה שהוצגה בדיון: בשלב זה לא נשקפת סכנה לממתינים במחנות. 

הקריטריון המרכזי שלפיו יקבעו מי זכאי לעלות לארץ: ממתינים עם קרבה ראשונה למי שכבר עלה לישראל על בסיס החלטת ממשלה מ-2015. עדיין לא ברור בכמה אנשים מדובר, יש שטוענים שיש כ-5,000 ממתינים שעומדים בקריטריון, מנגד יש כאלה שאומרים פחות. גיבוש הרשימה של הסופית תחל בימים הקרובים.

ברחבי אתיופיה חיים אלפי תושבים שקרובי משפחתם בישראל, לא כולם שוהים במחנות הממתינים. אחד מהם, שברח בתחילת המלחמה מחבל תיגראי המדמם לאדיס אבבה, טוען בשיחה עם כאן חדשות שחייו בסכנה: "טבח של תיגראים זה דבר נפוץ באדיס. העסקים שלנו סגורים כי לכאורה אנחנו ותומכים בכוחות התיגראים המזויינים".  

המלחמה הזאת, שפרצה לפני כשנה בחבל תיגראי שבצפון אתיופיה בין כוחות מקומיים לצבא, מתאפיינת בקרב נרטיבים. מצד אחד קבוצות אתניות, בעיקר תיגראים שטוענים לקיפוח, ומנגד בני קבוצות אתניות אחרות שמאשימים את הכוחות התיגראים בטרור ובמרד וטוענים כי התקשורת הבינלאומית מייצרת מצג שווא.

מפרוץ המלחמה נהרגו אלפי אזרחים, עשרות אלפים נמלטו למדינות שכנות והפכו לפליטים. בשבוע שעבר נטען בדוח מיוחד של האו"ם כי הלחימה מתאפיינת באכזריות קיצונית וכי שני הצדדים עשו פשעי מלחמה. רק לפני כשנתיים זכה ראש ממשלת אתיופיה, אביי אחמד, בפרס נובל לשלום. כעת נראה כי מדינתו נגררת למלחמת אזרחים בהיקף גדול שמעלה סימני שאלה רבים בנוגע לפרס שבו זכה ובעיקר בנוגע לעתידם של יותר מ-100 מיליון אתיופים.