-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"שוב לא מדברים איתנו": ביקורת על התוכנית נגד אלימות של שרת החינוך

מנהלים ואנשי חינוך אומרים לכאן חדשות: מתווה רדוד שמנותק מהשטח, הצוותים מותשים ולמחנכים אין כלים
לירן כוג'הינוף
10 בנובמבר 2021
07:54

שרת החינוך פרסמה אמש תוכנית לבלימת האלימות בבתי הספר, אבל מנהלים ואנשי חינוך טוענים שזו תוכנית רדודה שמנותקת מהשטח - כך פורסם היום (רביעי) בכאן רשת ב. סיגל ראש, מנהלת בית הספר נווה דליה בראש העין, אמרה לכאן חדשות: "שוב משרד החינוך מוציא תוכנית ואנו המנהלים מקבלים אותה דרך התקשרות. מדובר בתוכנית רדודה, לא מחוברת לשטח וללא התייעצות במנהלי בתי הספר, הנמצאים בשטח ויודעים מה צריך ונכון למערכת בכלל, וכל אחת ואחד לבית הספר שלה/ו".

האזינו לכתבה בכאן רשת ב

"מדברים על אוטונומיה אך מחליטים על יום למידה בנושא", היא המשיכה. "אילו הייתה הכרות עם השטח היו יודעים שהנושא מדובר עם הילדים על בסיס יומי, עצירה של יום לא תיתן מענה. הצוותים מותשים, מרגישים במלחמת השרדות יומיומית. יש כמות גדולה של ילדים מאתגרים בכיתה, והמחנכות לא מקבלות הדרכות כדי לייצר מענים מתאימים". 

סיגל לא לבד, מנהלים רבים שנחשפו לתוכנית של השרה אתמול בלילה הופתעו. "מדובר בתוכנית לא יצרתית", אמר מנהל ממרכז הארץ. "את בעיית האלימות לא פותרים בתוכנית בשלוף. כשהכיתות צפופות את אף אחד לא מעניין כמה ידברו על הנושא". י', יועצת מאזור השרון, הוסיפה: "היועצות מותשות עוד לפני הקורונה, איך בדיוק אפשר ליישם תוכנית כזאת בלי כוח אדם".

לפי החלטת שרת החינוך, מחר מערכת החינוך תעצור את כל פעילותה ותקדיש את יום הלימודים לדיון בנושא האלימות. התוכנית שהציגה כוללת פתיחת מוקד מיוחד לחרמות, שייתן מענה לתלמיד שחווה חרם. המוקד ייתן מענה מידי וגם מענה מתמשך. בכל בית ספר ימונו תלמידים לנאמני אלימות פיזית ואלימות ברשת.

עוד דובר בתוכנית על מתן כלים למורים לזיהוי ולטיפול בבעיות של אלימות, בין השאר, באמצעות מומחים חיצוניים. ליווי ותמיכה למנהלים ולמורים בהיבט הרגשי בתוך חדרי המורים ומחוצה להם. ופתיחת מוקד לעובדי הוראה שחווים מצוקה. במשרד החינוך גם מבטיחים שיבוץ גורם מטפל בתוך בית הספר למתן מענה לבעיות אלימות המתרחשות בתוך שטח המוסד החינוכי, ומבקשים מבתי הספר לקיים פעמיים בשבוע שיח בנושא האלימות.