-
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בג"ץ הורה לפרקליטות לפתוח מחדש תיק אונס: "איך אפשר להגיד שזה כנראה נעשה בהסכמה?"

שיר, שהגישה את התלונה לכאן רשת ב: "אישה שיכורה לא יכולה לתת זכות להסכמה. גם כששיכור נוהג ברכב עוצרים אותו כי אין לו שיקול דעת" | האזינו לריאיון המלא
קלמן ליברמן
10 בנובמבר 2021
09:48

שיר, שם בדוי, נכנסה לפני שלוש שנים לשירותים של אולם אירועים בחתונה של קרוב משפחתה. בתחקיר "הארץ" פורסם כי בחלוף 36 דקות מצלמות האבטחה תיעדו אותה מפונה משם מחוסרת הכרה, תוך פעולות החייאה. שיר התלוננה על אונס אך התיק נסגר מבלי שנעשו בו פעולות חקירה בסיסיות. היא עתרה לבג"ץ, שהורה לפתוח מחדש את התיק. 

בריאיון לכאן רשת ב אמרה היום (רביעי) שיר כי היא מאוכזבת מהמערכת המשפטית. "הייתי צריכה להילחם נגד כל הסיכויים", אמרה לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. שיר סיפרה על האירוע הקשה: "הייתי בחתונה משפחתית, שתיתי, הקרובים שלי היו לצידי, ופתאום מצאתי עצמי נאנסת".

האזינו לריאיון עם שיר ועורכת דינה בכאן רשת ב

"עברתי מצב של פעולות החייאה. איך הפרקליטות יכולה להגיד שזה כנראה נעשה בהסכמה? אישה שיכורה לא יכולה לתת זכות להסכמה. גם כששיכור נוהג ברכב עוצרים אותו כי אין לו שיקול דעת", ציינה שיר.

לדבריה, בני המשפחה שלו שלחו הודעות להורים שלה שלא ילכו למשטרה ושהבדיקות יתבצעו באופן פרטי. "לאחר שהגשתי את התלונה במשטרה, קיבלתי הודעה ממישהו מהמשפחה שלו: 'תסגרי את התיק ותקבלי 15 אלף שקלים לכמה שנים'", סיפרה שיר.

כשהבינה שהתיק נסגר שיר הייתה אובדת עצות. "לא האמנתי שאפשר לטייח הכול, הייתי בת 18. החקירות היו נוקשות, שאלות לא ענייניות. שאלו אותי עד איפה השמלה שלי הייתה ואם קיימתי יחסי מין, מה זה משנה? נאנסתי".

עורכת הדין רוני אלוני סדובניק, שמצייגת את שיר, אמרה כי "אחרי שנתיים הצלחנו לשכנע את בית המשפט שיש כאן בעיה מהותית בכל תיקי עבירות המין, שצריך להוכיח לא רק שקרו כל האירועים, אלא מה היה היסוד הנפשי שלו". לדבריי סבודניק יש להם ראיות. "עדותה של המתלוננת, עדים שראו אותה מחוסרת הכרה. קיום יחסי מין עם מישהי מחוסרת הכרה - אי אפשר שלא לקרוא לזה אונס", ציינה.