-

"השוטר זרק אותי לתא": בן 17 נעצר ונאזק במשך שעות - בגלל ג'וינט

השוטרים ביקשו מהנער להתלוות אליהם כדי למלא פרטים, מה שהפך למעצר לילי בתא קטן. הקטין סיפר לכאן חדשות: "בכיתי ולא נשמתי, במקום לקבל יחס קיבלתי אלימות". המשטרה: "האכיפה בוצעה כדין בלי שימוש בכוח כלל"
שלי טפיירו
10 בנובמבר 2021
21:49

נער בן 17 מירושלים, בלי עבר פלילי, הוחזק במשך שעות במעצר, אזוק בידיו וברגליו, לאחר שנתפס מחזיק ג'וינט. בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 הוא סיפר היום (רביעי) שהשוטרים ביקשו ממנו להתלוות אליהם כדי למלא פרטים, מה שהפך למעצר לילי בתא קטן. 

"הכול קרה נורא מהר ולא הבנתי מה עושים", הוא תיאר את המפגש עם השוטרים. "אמרו לי: בגלל שאתה קטין אנחנו לא יכולים לתת לך דוח על שימוש בגראס, אז ניתן לך דוח על זה שזרקת בדל סיגריה על הרצפה ותגיד תודה שזה 500 ולא 1,000 שקלים".

כשהגיע עימם לתחנת המשטרה הכול השתנה במהירות. "לקחו לי את הטלפון, הסיגריות, כל מה שהיה לי", הוא סיפר. "צעקתי לשוטר 'אני לא נושם, אין לי אוויר, תשחרר אותי אני קלסטרופובי'. השוטר התעצבן וצעק עליי שאני מאיים עליו. הוא לחץ עליי את האזיקים חזק והכאיב לי נורא בידיים. הוא הצמיד אותי לקיר, כשהוא תופס אותי בשתי הידיים עם האזיקים, ואחרי זה זרק אותי לתא ואמר 'עשית ג'וינט ועכשיו עלה לך הפיפי לראש'". 

"לא עיכלתי את זה שאני יושב שם. אני בוכה, לא נושם ואין לאן ללכת"

רק בבוקר הנער נחקר חקירה קצרה ובסיומה שוחרר מתחנת המשטרה. הסנגוריה הציבורית פנתה במכתב חריף למפקד מחוז ירושלים בדרישה לקבל תשובות למחדל מעצר השווא. מבחינתו של הנער, מדובר באירוע טראומתי של ממש. "לא עיכלתי את זה שזה אני יושב שם, ועל מה? למה שאשב בתא מעצר עם אנשים שעשו פשעים, שמבוגרים ממני ב-20 שנה, כשאני קטין בן 17 עם אזיקים. אני בוכה, לא נושם וצריך שירותים, ואין לאן לזוז ולאן ללכת. במקום לקבל קצת יחס אני מקבל אלימות", הוא סיפר.

מהמשטרה נמסר: "המכתב ותיאור המקרה רצופים אי דיוקים עד כדי עיוות המציאות לחלוטין. החשוד נתפס עם חומר החשוד כסם בניגוד לחוק, שאותו ניסה להשליך כשהבחין בשוטרים. בחיפוש על גופו נמצאה שקית נוספת עם סמים. האכיפה בוצעה כדין בלי שימוש בכוח כלל, שכן נוכח העובדה כי מדובר בקטין, לא ניתן היה לרשום לו דוח לפי החוק, ולכן נלקח לתחנת המשטרה - והחומר נתפס.

"בניגוד לנטען, אביו עודכן כנדרש פעמיים, ולא היה מעוניין להגיע לחקירה ואף הצעיר קיבל על כך הודעה. לאחר שנחקר כחוק תוך שמירה על זכויותיו, הוא שוחרר בשעות הבוקר לדרכו, ונוכח נסיבותיו האישיות – הועבר דיווח לשירות מבחן לנוער והוחלט לסגור את התיק בלי כל סנקציה פלילית".