איסראא' מבידין, השבוע
צילום מסך

לראשונה בירדן: שופטת ניהלה משחק כדורגל בליגת הגברים

הציבור הירדני חלוק בדעותיו על הופעת הבכורה של איסראא' מבידין • במחנה המתנגדים נתלים בטיעון דתי כדי לבקר את שילוב השופטת במשחק הגברים
רועי קייס
11 בנובמבר 2021
03:53
עודכן ב 07:44

בימים האחרונים נרשמה היסטוריה על כרי הדשא בירדן, כאשר בפעם הראשונה בממלכה צוות נשי שפט במשחק כדורגל בליגת הגברים. זה קרה במשחק בין המועדונים אל-בקעה וסחאב, בו האחרונים ניצחו 1:4. אבל באופן די ברור את מרכז תשומת הלב תפסה השופטת איסראא' מבידין, שאמרה לכלי התקשורת במדינה כי "הרעיון שאישה תשפוט בליגה המקצועית הייתה נראית לא הגיונית. יותר הגיוני שהייתי שופטת במונדיאל לנשים ולא בליגת הגברים".

מנגד הדעות ברחוב הירדני חלוקות. "לגברים יש יכולת לקבל החלטות שיפוטיות טובות יותרמאשר לנשים, שמושפעות מהקהל ומהרגשות שלהן", אומר מרואיין לטלוויזיה במדינה. "זה ספורט שדורש מאמץ רב, השופט צריך לרוץ הלוך ושוב במגרש ולגברים יש יכולת טובה יותר בתחום הזה מלנשים", אומר אדם אחר.

החברה בממלכה ההאשמית היא חברה פטריארכלית, כמו בכל המדינות באזור. אולם לצד האנשים שהביעו את דעתם נגד המהלך יוצא הדופן, יש גם מי שתומכים בו. אחד מהם הוא איסחאק אל-גוזה, אזרח ירדני שמתגורר ברבת עמון, שאמר בריאיון לכאן חדשות: "אני בעד שתהיה הזדמנות למי שמסוגל ויכול ולא רק לפי המין. השיפוט של הנשים היה הוגן ולא היו בו טעויות כמובן, ולא היה כישלון בשיפוט שלהן. אם אישה יכולה להיות ראש ממשלה או לכהן בפרלמנט, מה יכול למנוע ממנה להיות שופטת במגרש?".

מעבר לתמיכתו, איסחאק גם ניסה להסביר בשיחה עם כאן חדשות מה כל כך מפריע לאותם המתנגדים. "אולי הבת שלך תרצה להיות שופטת לגברים או נשים? אז למה למנוע ממנה את החלום הזה? רק בגלל שיש לנו מנהגים ומסורת? לא הגיוני. להפריד בין נשים לגברים אפילו במגרש? זה משהו שאין לו שום אזכור בהלכה המוסלמית. רוב האנשים מחליטים שזה אסור על דעת עצמם ולא על פי סמכות דתית".

אבל ירדן לא לבד. בחודשים האחרונים גם במרוקו שפטה בפעם הראשונה אישה במשחק כדורגל בליגת הגברים. מדובר בבושרא כרבובי, מהעיר מיכנאס. בבוקר היא עובדת כפקחית במנגנוני הביטחון ובערב שולפת כרטיסים אדומים. בריאיון שהעניקה בעבר לכאן חדשות, היא סיפרה על הקשיים של האישה גם במרוקו, מדינה שנתפסת כיותר פתוחה לעומת מדינות אחרות בשיפוט נשי במשחקי גברים.

"המשפחה והקרובים אליי מאוד הופתעו בהתחלה, כי לגברים יש מונופול על כדורגל. אבל ציבור אוהבי הכדורגל החל לקבל את הנשים כשופטות. אני רואה נגדי ביקורת רק על החלטות שבתוך המשחק, אבל יש הרבה כבוד אליי מצד השחקנים. בנוגע לקהל, אנחנו כשופטים צריכים לסתום את האוזניים", סיפרה.

אז נראה שעל אף הקשיים, גם בושרא ממרוקו וגם איסראא' מירדן הצליחו לעשות היסטוריה. יהיו מי שלא יאהבו את זה, אבל נראה לי שגם הן יסתדרו. וכעת נותר רק לקוות שגם אצלנו נראה בעתיד נשים שופטות בקביעות בליגת הגברים.