-

ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה בשב"ס: הארגון בפער טכנולוגי עצום מול צה"ל והמשטרה

גונדר חזי מרקוביץ' החל את עדותו בוועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת האסירים מכלא גלבוע • חברי הוועדה ממשיכים לאסוף חומרים מהשב"כ, המשטרה, צה"ל והמשרד לביטחון הפנים
איתי בלומנטל
11 בנובמבר 2021
09:40
עודכן ב 12:23

ועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת המחבלים מכלא גלבוע פתחה היום (חמישי) את דיוניה. גונדר חזי מרקוביץ', ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה בשירות בתי הסוהר החל את עדותו על המבנה. מרקוביץ' אמר כי "העולם הטכנולוגי אצלנו (בשב"ס) בפער עצום, תיקי האסירים שלנו מנוהלים על דפי נייר. כשאסיר יוצא מבית הסוהר יוצא אחריו רכב עם ארגזים של קלסרי נייר. אנחנו בפער עצום בנושא הטכנולוגי מול צה"ל ומול המשטרה".

במהלך העדות הייתה תקלה וכ-40 דקות מעדותו לא הוקלטו. מרקוביץ' נאלץ לשוב ולהעיד. חברי הוועדה ממשיכים לאסוף חומרים מהשב"כ, המשטרה, צה"ל והמשרד לביטחון הפנים. בראשות הוועדה עומד השופט בדימוס מנחם פינקלשטיין, לצידו פרופ' אפרת שהם, חוקרת את שירות בתי הסוהר שנים רבות ואריק ברבינג, שכיהן כראש אגף לשעבר בשירות הביטחון הכללי.

הצצה לאגף השמור | האזינו להסכת עוד יום עם גילי כהן

לפני כחודשיים, בראש השנה, שישה אסירים ביטחוניים, בהם מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר זכריא זביידי, ברחו מכלא גלבוע שבצפון. שלושה מהאסירים שברחו הוגדרו בסיכון גבוה לבריחה. כוחות הביטחון ניהלו אחריהם מרדף במשך כשבועיים, עד שכולם נתפסו.

מעדויות הנמלטים ניתן ללמוד לא מעט על מחדלי שב"ס, שאפשרו לבריחה הזו להצליח. "בחודש יולי, חודשיים לפני הבריחה, היה חיפוש באגף", סיפר איהם כמאמג'י. "סוהר הבחין בשבר בבלטה בתא שלנו. זאת בעצם הייתה הכניסה למנהרה. מחמוד היה בטוח שנחשפנו. הסוהר קרא לקצין והצביע על השבר, אבל הקצין ענה שזה רגיל, ושזה ככה בתאים רבים בכלא".

אסיר אחר מתאר את התמונה המדהימה הזאת: הסוהרים מתבדחים עם אדריכל הבריחה, שניסה בעבר לחפור מנהרה בכלא שאטה - מבלי לדעת שבאותם ימים בדיוק הוא חופר מנהרה מתחת לאפם: "הסוהרים היו מגיעים לחיפושים בלילה - אבל הם לא חשדו בכלום, להפך", סיפר אסיר בכלא גלבוע. "הסוהרים היו צוחקים על מחמוד עארדה, שחפר מנהרה בכלא שאטה בעבר, ושואלים אותו 'לאן הגעת במנהרה?'"