מפעלי ים המלח, ארכיון
צילום: כאן חדשות

כך מפלה החלטה על חלוקה מחדש של תשלומי ארנונה - לכזו שמפלה בין יהודים לערבים

משרד הפנים הודיע בחגיגיות על חלוקתן מחדש של הכנסות הארנונה ממפעלי ים המלח. הצדק החלוקתי קיבל ברגע האחרון טוויסט בלתי צפוי, כשאחת המועצות המבוססות באזור קיבלה יותר ממיליון שקלים - על חשבון אחת העניות ביותר
שאול אמסטרדמסקי
12 בנובמבר 2021
11:54

בהודעה חגיגית לתקשורת שפורסמה שלשום (רביעי), נודע ששרת הפנים איילת שקד מתכוונת לקחת 32 מיליון שקלים מכספי הארנונה שמשלמים מפעלי ים המלח למועצה האזורית תמר ולחלק למועצות אחרות. זה אולי נשמע יותר שוויוני אבל יש גם כוכבית.

בניסיון להפוך את ההכנסות מארנונה בישראל לקצת יותר שוויניות הקימו במשרד הפנים ועדות גבולות. הוועדה הדרומית פעלה במשך שלוש שנים ואחרי ששמעה את כל בעלי העניין בנושא ההכנסות ממפעלי ים המלח ביולי האחרון היא המליצה על חלוקה מחדש של הכסף. 

אתמול שרת הפנים שקד החליטה לקבל את ההמלצה של המנכ"ל שלה איך לחלק את הכסף הזה מחדש. המלצה ששונה מההמלצות המקוריות של הוועדה. ההבדל בין השניים - בכל מקרה לוקחים 32 מיליון שקלים ממועצה אזורית תמר, אבל ההחלטה של שקד מקטינה את האחוזים שהמועצות הערביות יקבלו, מגדילה את האחוזים שיקבלו המועצות היהודיות. 

מועצה אזורית אל קסום למשל תאבד כמעט מיליון שקל כתוצאה מההחלטה של שקד, למרות שמדובר במועצה אזורית סוציו-אקונומי 1, הנמוך ביותר שיש. לעומתה מועצה אזורית הערבה התיכונה תקבל תוספת של 1.2 מיליון שקלים למרות שהיא בדירוג סוציו-אקונומי 7 - הגבוה פי כמה.

איך הגענו למצב הזה? מנכ"ל משרד הפנים פשוט החליט לשנות את המשקל שהוא נותן לכל קריטריון שלפיו קובעים זכאות להכנסות מארנונה. הוא הוריד את המשקל הדירוג הסוציו-אקונומוי והעלה משמעותית את המשקל של ההצלחה בגביית ארנונה. וכך יוצא, שרשויות ערביות חלשות לא יקבלו כסף שכבר הובטח להן ורשויות יהודיות חזקות יותר יקבלו אותו במקומן.

בריאיון לתוכנית "משחקי הכיס" בכאן 11, התייחס אמש ראש המועצה המקומית כסייפה עבד אלעזיז נסאסרה להחלטת השרה שקד. לדבריו, דירוגה הסוציו-אקונומי של המועצה הוא הנמוך בישראל ומרבית תושביה זוכים להנחות גדולות של 80%-70% בתשלום הארנונה נוכח מצבם הסוציו-אקונומי.

ראש המועצה הוסיף כי לא ידע שהשרה שקד מתכוונת לשנות את המלצות הוועדה, שקבעה במקור כי כסייפה תקבל 12.8% מכספי הארנונה של מפעלי ים המלח. "אנחנו נפנה לבג"ץ, מה שמגיע לנו אנחנו צריכים לקבל", אמר ראש המועצה.