הכותל המערבי, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט: העימותים בכותל - קמפיין פוליטי יזום במטרה לנגח את הממשלה

רה"מ: "גם בתקופות של מחלוקת סוערת, חייבים לשמור על איים של קדושה" • בראשית החודש פרצו עימותים בין כוחות משטרה למתפללים, שניסו למנוע את כניסת נשות הכותל למקום
גילי כהן
12 בנובמבר 2021
12:31

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב היום (שישי) על המחלוקת סביב הרחבה המשותפת בכותל המערבי ואמר כי הכותל משמש בימים אלה לקמפיין פוליטי יזום, שגייסו אליו כספים רבים כדי לנגח את הממשלה. לדברי רה"מ מישהו העריך שזה יתפוס תהודה ציבורית. הוא הדגיש כי הנזק יהיה ענקי.

עוד אמר בנט שכאשר יש בעיה מיישבים את המחלוקת בדו-שיח. "לא עושים סקרים ומחליטים ללכת בכל הכוח על קמפיין מפלג שעניינו הכותל המערבי, פשוט לא. לפני שאתם נסחפים בסערת רגשות על משהו, תבדקו מהן העובדות? האם מישהו מפעיל אתכם פה בעצם?", כתב ראש הממשלה ברשתות החברתיות.

המאבק על הכותל: החרדים ניצחו בקרב - המערכה נראית כבר אבודה | עקיבא ווייס

מסיעת ש"ס נמסר בתגובה לדברי רה"מ: "אין שום בעיות בכותל ולא צריך שום 'דיאלוג'. הכותל הוא לא שוק הכרמל והוא לא פתוח למו״מ. בנט, עם כל הקושי שלך, תנסה לעמוד במה שכתבת. אל תיגע בכותל הקדוש. אל תשנה כלום. אתה תגלה פתאום שאין קמפיין יזום, אין סקרים, אין גיוס כספים, ואין פארנויות קשות".

בראשית החודש פרצו עימותים בין כוחות משטרה למתפללים בכותל המערבי, רובם בני נוער, שניסו למנוע את כניסת נשות הכותל למקום. נשות הכותל הגיעו לתפילת ראש חודש ברחבה, חלקן עם מעילי ספרי תורה כמחאה על כך שאינן מורשות להכניס אליה ספרי תורה מבחוץ. לאחר כשעה הן עזבו את המקום, כשמתפללים ליוו את יציאתן בקריאות.

יושבת ראש ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, ואישה נוספת הורחקו מהמקום לאחר שניסו להכניס ספר תורה קטן. חבר הכנסת גלעד קריב שנעתר לבקשת נשיא המדינה הרצוג שלא להגיע למקום, אמר אז לרן בנימיני בכאן רשת ב: "צד אחד מוכן להגיע לפשרות ואחר מסרב לכל פשרה, מסית לאלימות ומתקהל כדי לסכל את תפילת נשות הכותל, הרפורמים והקונסרבטיבים".

ח"כ איתמר בן-גביר שהגיע למקום אמר לכאן חדשות: "ההתנהלות של נשות הכותל היא פרובוקציה לשמה. הכותל יקר לכולנו, מה שהן באות לעשות זה לתקוע אצבע בעין, לפגוע בקדושת הכותל. כולנו מאוחדים במאבק הזה ואנחנו נצא אליו. הכותל הוא של כולם, אבל מי שבא לתקוע אצבע בעין לא צריך להיות פה".