לוחמי צה"ל ומארינס בתרגיל משותף
צילום: דובר צה"ל

הפירות של הסכמי אברהם: שיתופי הפעולה חסרי התקדים של צה"ל

הרצון למנוע מאיראן גרעין הוציא לפועל אימונים משותפים של צה"ל עם צבאות ארה"ב, האמירויות, בחריין - ואפילו ירדן. וכשברקע גם שיתופי פעולה נדירים של הצבא הישראלי עם חיילי מארינס, נראה שמאחורי הדיבורים, יש גם מעשים
איתי בלומנטל
12 בנובמבר 2021
16:17

לצד העלייה במספר התקיפות שמיוחסות לישראל בסוריה נגד ההתבססות האיראנית, אותה "מערכה שבין המלחמות", בשבועות האחרונים התרחשו שיתופי פעולה חסרי תקדים בין צה"ל לבין צבאות זרים שהחלו להתאמן ביחד. שיתופי פעולה בין מדינות מתונות באזור נועדו גם להעביר מסר לאיראן, שמתפשטת ברחבי המזרח התיכון: בסוריה, לבנון, עיראק ותימן.

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום הכטב"מים | עוד יום

אירוע השיא הוא התרגיל הצבאי המשותף שהחל ביום רביעי ויימשך עד השבוע הבא בים האדום בהשתתפות כלי שיט מישראל, איחוד האמירויות ובחריין, בהובלת הצי החמישי של צבא ארצות הברית. קדמו לכך גם שיתופי פעולה חסרי תקדים באוויר וביבשה. אתמול ליוו מטוסי "בז", F-15, של חיל האוויר הישראלי מפציצים על קוליים B-1b של ארצות הברית, שהיו בדרכם מהמפרץ הפרסי. מדובר אמנם בטיסה סמלית של הצבא האמריקני, אך אל המפציצים מצטרפים מטוסי קרב של מדינות נוספות עם הכניסה לשטחן האווירי כך שלמעשה נוצרת קואליציה באוויר של מדינות שמובילה ארצות הברית ובהן ישראל, סעודיה, בחריין ומצרים.

שיתופי הפעולה של צה"ל כללו השנה ביקור חסר תקדים של מפקד חיל האוויר האמירותי, הגנרל איברהים נאצר מוחמד אל עלווי בישראל, במסגרת תרגיל הבלו-פלאג והשתתפות של רביעיית מטוסי קרב מסוג F-16 של חיל האוויר הירדני שהגיעו לבסיס עובדה. תמונה של מטוס קרב ירדני שצילם צלם צבאי גרמני חשף את הירדנים, שהעדיפו לשמור על עמימות בנושא.

ברקע נשמרו שיתופי פעולה נדירים: בשבוע האחרון הגיעו לישראל מאות לוחמי מארינס אמריקנים, שנמצאים בדרכם למפרץ הפרסי, לאימון משותף בביסל"ש יחד עם לוחמי צה"ל שם תרגלו לחימה בשטח בנוי, ירי מכלי רכב אמפיביים ותמרון משותף עם כוחות חי"ר של צה"ל וטנקים.

לוחמי צה"ל ומארינס בתרגיל משותף (צילום: דובר צה"ל)

אימונים בסדר גודל כזה לא נראו בישראל במשך שנים רבות. פגישה שנערכה בשבוע שעבר בשארם א- שייח' בין קצינים בכירים בצה"ל, ראש אגף המבצעים אלוף עודד בסיוק ואלוף פיקוד איראן טל קלמן עם עמיתיהם המצרים, מעידה גם על התקרבות ביחסים שבין ישראל למצרים. גורם ישראלי אמר כי לא מופרך לראות בשנים הבאות תרגולים משותפים לישראל ולמצרים בהובלת ארצות הברית.

אימון נוסף והיסטורי התרחש לפני שלושה חודשים בבא"פ אליקים בהשתתפות חיילים ממדינה ששמה בשלב זה אסור בפרסום. גם אימון זה מעיד על השינויים והבריתות שנרקמות באזור לאחר החתימה על הסכמי אברהם - והרצון למנוע התבססות איראנית במזרח התיכון.