נטלי ומורדי

בנט לבני משפחת העצורים בטורקיה: "הדרגים הבכירים ביותר עוסקים בנושא"

גורמים בישראל מנסים "להנמיך להבות" מול טורקיה, ולקדם את הנושא בצורה דיפלומטית • הנשיא למשפחת העצורים:"פועלים להשיבם הביתה במהרה" • אתמול קבע בית המשפט במדינה שהזוג יישאר במעצר 20 ימים נוספים
חן ביאר, שליח כאן חדשות לאיסטנבול
13 בנובמבר 2021
17:47
עודכן ב 23:11

מעצר הישראלים בטורקיה: ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח הערב (שבת) עם משפחתם של בני הזוג אוקנין שעצורים באיסטנבול. בנט אמר בפגישה שהדרגים הבכירים ביותר בישראל עסקו בנושא לאורך כל סוף השבוע "וימשיכו לפעול ללא לאות, במטרה להביאו לידי פתרון בהקדם האפשרי". 

לאחר חמש שעות הסתיימה פגישה בין נציגים דיפלומטיים וסנגורם של הזוג. הצדדים הביעו תקווה שהגשת כתב אישום בסעיף ריגול נגד נטלי ומורדי אוקנין אינה עובדה מוגמרת, ושהחקירה בנושא עדיין נמשכת למרות ההחלטה שניתנה אתמול להאריך את מעצרם. בקרב גורמים ישראלים יש הבנה שצריך להנמיך את גובה הלהבות, ולאפשר פעילות דיפלומטית שתקדם את חזרתם ארצה.

מחר יפגוש עורך הדין הטורקי של בני הזוג את תושב איסטנבול שנעצר יחד איתם. גורמים ישראלים בטורקיה מנסים לקדם ביקור דומה גם אצל בני הזוג אוקנין, אך בקשתם טרם נענתה על ידי הרשויות במדינה. בד בבד, בני משפחתם של הזוג בארץ טוענים שהתבקשו על ידי דרגים מדיניים, בהם משרד החוץ, להוריד פרופיל ולא לדבר בתקשורת. "נדרשנו לדממת אלחוט", אמר לכאן חדשות אחד מבני המשפחה. 

מוקדם יותר, נשיא המדינה, יצחק הרצוג, שוחח עם משפחתם של הזוג אוקנין, והדגיש כי הוא פועל יחד עם שר החוץ יאיר לפיד ומשרדו, "להשיבם הביתה במהרה". הנשיא חזר והדגיש כי לבני הזוג אין קשר מכל סוג לסוכנות כלשהי של המדינה, וכי הוא משוכנע בחפותם.

אתמול קבע בית משפט בטורקיה שנטלי ומורדי אוקנין ממודיעין, שנעצרו ביום רביעי במדינה, יישארו במעצר 20 ימים. נטלי אוקנין שוחחה עם משפחתה לאחר הכרעת בית המשפט ואמרה: "אנחנו נהיה בסדר". הזוג ישהה במעצר עד לתחילת משפטם, בזמן שמגובש נגדם כתב אישום בגין ריגול. שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם המשפחות ואמר: "אנו פועלים לשחרורם בכל הדרגים. הם לא עובדים עבור אף סוכנות ישראלית".

ערן פרי, אחיה של נטלי, אמר אתמול בריאיון לגאולה אבן סער בתוכנית השבוע עם גאולה בכאן 11 כי בני הזוג מתחננים לעזרה והוסיף: "היא שלחה מסר - 'תצילו אותנו'". עורך הדין של הזוג, ניר יסלוביץ', אמר בריאיון בתוכנית: "הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום בחשד הזוי, מופרך, אם לא דמיוני. ראיתי את התמונה שצולמה - תמונה שמראה את הארמון של ארדואן באופן מרוחק. לייחס לתמונה שצולמה בזמן שייט כאקט תיירותי בסעיף של ריגול, כולנו יודעים שלוויינים יכולים לצלם את השעה אצלי בשעון, זה הזוי ומעורר דאגה". 

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, הדס גרינברג ועמיחי שטיין