המלכה אליזבת
צילום: אי-פי

איך תיראה בריטניה ביום שאחרי המלכה?

השבועות האחרונים היו תזכורת לכך שהמלכה אליזבת לא תהיה כאן לעוד שנים רבות. מה שכן קיים כבר שנים רבות, מסתבר, זה התסריט המלא ליום המוות
עוד יום עם גילי כהן ומאיה ראכלין
14 בנובמבר 2021
07:50

בית המלוכה הבריטי כיכב בכותרות בשנים האחרונות עם שערוריות, רומנים, פרישה דרמטית של הנסיך הארי והדוכסית מייגן. אבל מעל לכל ריחפה דמותה של אחת - המלכה. בעוד חצי שנה תחגוג המלכה אליזבת השנייה יום הולדת 96 ובשבועות האחרונים מתחילים לדבר יותר ויותר על מצבה. פה היא קיבלה הוראה מהרופא להישאר בבית ולנוח, שם היא אושפזה, ובעיקר, קיבלנו כולנו את ההבנה המצערת, שגם היא, המלכה, לא בת אלמוות.

האזינו לפרק של עוד יום עם גילי כהן ומאיה ראכלין

נאום המלכה בועידת האקלים: "אף אחד מאיתנו לא יחיה לנצח, אבל נצטרך לדאוג לפתרונות לאלה שבאים אחרינו", אמרה המלכה בוועידת האקלים בגלזגו, ממנה נעדרה. האם זה מסמן את תחילת הסוף? יכול להיות שזה נגמר? ובכלל, מה זה אומר מות המלכה? ואיך נערכים לכך בבריטניה? מסתבר שממש יש פרוטוקולים כתובים לעניין הזה. ביקשנו ממאיה ראכלין, אחת שיודעת דבר אחד או מיליון על בית המלוכה, להסביר לנו.

השבועות האחרונים היו תזכורת לכך שהמלכה אליזבת לא תהיה כאן לעוד שנים רבות. החשש העיקרי נבע מהעמימות של בית המלוכה סביב הבדיקות הרפואיות שהיא עברה, והיעדרותה מוועידת האקלים בגלזגו, שהייתה אחד מפרויקטי הדגל של בית המלוכה. כעת היועצים של המלכה מבינים שצריך לנקות לה את הלו"ז, למרות שהיא מתעקשת להמשיך בפעילויותיה.

הכתר נגד "הכתר": מה גרם לסערה בבית המלוכה הבריטי? | עוד יום

המלכה אליזבת, כשתיפרד מאיתנו, תהיה בעצם הסמל האחרון של המונרכיה של המאות ה-20 וה-19. כזו של טקסים חגיגיים, שמלות מפוארות, נשפים. סביר מאד להניח שהדברים האלה לא ימשכו אחריה.

ביום שגשר לונדון יפול

במהלך השנים הודלפו לכלי התקשורת דיווחים על איך יראה המבצע הזה. החודש השיגו באתר פוליטיקו סדרת מסמכים שמפרטת בצורה הרבה יותר ברורה מה יקרה באותם ימים. מדובר במבצע שדורש שיתוף פעולה שכל זרועות הממשל בבריטניה, מביטחון, לוגיסטיקה של קהל ועד הגעה של המונים מחו"ל. האירועים מתוכננים לעשרה ימים בין מותה ועד להלווייה שלה.

ביום המוות, המזכיר הפרטי של המלכה, סר אדוארד יאנג, יבשר את הבשורה לראש הממשלה ויגיד לו שלוש מילים: "גשר לונדון נפל". אלה שלוש מילות הקוד שיתחילו מבצע ענק, מסובך, אבל מתוכנן לפרטי פרטים. אחריו יעודכנו שר הקבינט ועוד כמה גורמים בכירים בבריטניה.

הבאים שיקבלו עדכון: 15 מנהיגים שמושלים במדינות חבר העמים, שבהן המלכה עוד נחשבת לראש המדינה. הם יקבלו עדכון בקווים מאובטחים. אחר כך ההודעה תעבור גם למנהיגים של שאר מדינות חבר העמים ומנהיגים של מעצמות גדולות. רק אחרי כל זה - יכול להיות שיעברו כמה שעות עד שהציבור יקבל את ההודעה הרשמית על מותה.