בני הזוג העצורים נטלי ומורדי אוקנין

בנט על מעצר הזוג בטורקיה: שני אזרחים תמימים שנקלעו בטעות לסיטואציה מורכבת

רה"מ בישיבת הממשלה: "עושים הכל כדי להביא את הנושא לפתרון" • עורך דינם לכאן רשת ב: "נעשים מאמצים אדירים על ידי כל הגורמים הנוגעים לדבר" • המאמצים לשחרורם מרכזים שר החוץ והנשיא הרצוג בשיח מאחורי הקלעים
עמיחי שטיין ומיכאל שמש
14 בנובמבר 2021
10:49
עודכן ב 11:47

ראש הממשלה נפתלי בנט פתח היום (ראשון) את ישיבת הממשלה והתייחס למעצר בני הזוג בטורקיה, ואמר: "שר החוץ, אני וגורמים נוספים עסקנו בזה במהלך סוף השבוע. מדובר בשני אזרחים תמימים שנקלעו, בטעות, לסיטואציה מורכבת. אנחנו עושים הכל כדי להביא את הנושא לפתרון. ביקשתי מהמשפחה, למרות הקושי הגדול, להיות חזקים. אנחנו איתכם. מעבר לזה, לא נכון להרחיב כרגע". 

הבוקר קיימו בנט ושר החוץ יאיר לפיד התייעצות בעניינם של הזוג נטלי ומורדי אוקנין. בדיון השתתפו גם מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז, ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי, ד"ר איל חולתא, וגורמים נוספים. בשיחה נסקרו המאמצים שהתבצעו במשך סוף השבוע בנושא, וסוכם על המשך הטיפול בסוגיה בדרגים הבכירים בישראל, במטרה להביאה לפתרון בהקדם האפשרי.

בירושלים לא שוללים כי מעצרם של נטלי ומורדי אוקנין בוצע על רקע מדיני. עם זאת, בשלב זה רואים את המעשה כתקרית קונסולרית או הפעלת רגישות יתר של הטורקים. ככל שהאירוע נמשך, הפוטנציאל שלו להפוך למשבר מדיני גדל.

עורך דינם של בני הזוג, ניר יסלוביץ', אמר הבוקר (ראשון) בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "כרגע נעשים מאמצים אדירים על ידי כל הגורמים הנוגעים לדבר. הדברים מתנהלים באופן מכובד. ההליך מתנהל באופן תקין ובהתאם לכללים המקובלים במאסר בכל מדינה שבה ייצגתי עצורים. אין כתב אישום החקירה עדיין מתנהלת לה ואנו עושים מאמצים כדי שכתב האישום לא יוגש והם יחזרו ארצה. אם לא היה סיכוי לא הייתי לוקח את התיק ומגיע לאיסטנבול". 

ראש הממשלה נפתלי בנט מעודכן ומעורב בניסיונות להביא לשחרורם של בני הזוג נטלי ומורדי אוקנין, אותם מרכזים כעת שר החוץ יאיר לפיד, משרדו והנשיא יצחק הרצוג. בשלב זה, בישראל מנסים להביא לסיום האירוע באמצעות שיח מאחורי הקלעים. בנוסף, ישנם מאמצים לארגן פגישה בין העצורים לבין נציגי משרד החוץ במדינה.

אתמול שוחח ראש הממשלה עם משפחתם של בני הזוג, שעצורים באיסטנבול בעוון ריגול, ואמר להם כי "הדרגים הבכירים ביותר בישראל ימשיכו לפעול בלא לאות כדי להביא לפתרון הנושא בהקדם האפשרי". בנט ביקש לחזק את בני המשפחה וחזר על הצהרת גורמים רשמיים אחרים כי בני הזוג לא עובדים בשום סוכנות ישראלית.

סנגורם של בני הזוג נועד אתמול במשך חמש שעות נציגים דיפלומטיים. הצדדים הביעו הפגישה תקווה שהגשת כתב אישום בסעיף ריגול נגד השניים היא לא עובדה מוגמרת, ושהחקירה בנושא עדיין נמשכת למרות ההחלטה שניתנה אתמול להאריך את מעצרם. בקרב גורמים ישראלים יש הבנה שצריך להנמיך את גובה הלהבות, ולאפשר פעילות דיפלומטית שתקדם את חזרתם ארצה.