אנשים עם מסכות ברחוב בווינה
צילום: אי-פי

אוסטריה: ממחר – סגר יוטל על לא מחוסנים

מי שלא התחסן באופן מלא יוכל לצאת מביתו רק לפעילויות חיוניות • הקנצלר שלנברג: "חובה עלינו להעלות את שיעור ההתחסנות, הוא נמוך באופן מאכזב"
רם ברנדס
14 בנובמבר 2021
14:45

ראש-ממשלת אוסטריה, אלכסנדר שלנברג, הכריז היום (ראשון) רשמית על הטלת סגר כלל ארצי על אנשים שלא התחסנו באופן מלא נגד קורונה. יותר להם לצאת רק לפעילויות חיוניות כמו עבודה, קניות ופעילות גופנית שאותה הגדיר הקנצלר: "למתוח רגליים". הסגר כולל גם ילדים ובני נוער מגיל 12 ומעלה שאינם מחוסנים. 

ההכרזה נעשתה לאחר שיחת-ועידה עם מושלי המחוזות. שלנברג אמר כי "חובה עלינו להעלות את שיעור ההתחסנות, הוא נמוך באופן מאכזב". עד כה, התחסנו 65% מהאוכלוסיה האוסטרית באופן מלא. מדובר באחד משיעורי ההתחסנות הנמוכים באירופה המערבית.

אוסטריה אינה המדינה היחידה באירופה בה נשברים שיאי התחלואה מפרוץ המגפה. ב-30 הימים האחרונים ברוסיה מספר החולים היומי ברוסיה לא ירד מ-30 אלף. שלשום דווח על שיאי תחלואה בקורונה מאז פרוץ המגפה גם בסלובקיה או מזה חודשים רבים באוקראינה, הולנד, הונגריה וצ'כיה - עתה נשברים שיאים גם בגרמניה ובבלגיה. בהולנד הממשלה דנה באפשרות להטיל סגר של 14 ימים, אך אתמול הוחלט להטיל סגר חלקי לכשלושה שבועות.

"במדינת שבהן שיעור המחוסנים נמוך או המרחק מהחיסון האחרון גדול - רואים עלייה רצינית בתחלואה, כולל תמותה", הסבירה ד"ר דורית ניצן, בריכה בארגון הבריאות העולמי לתוכנית "ערב ערב" בכאן 11. לדבריה, "הסגרים בינתיים חלקיים. קשה להתנהל מול הווירוס הגלובלי בהתהגות מקומית בלבד. חייבים לנהוג כקבוצת לוחמים אחידה. כרגע יש מדינות שעושות כך ומדינות שאחרת, אני לא בטוחה שנגיע לפתרון בדרך הזאת. החיסונים הם לא לבד, צריך את כל סל הכלים. ממשלות יכולות לעשות את זה, אם אנחנו, בני האדם, ניקח על עצמנו להיבדק, לא להתקרב מדי ולעטות מסכות. כשכל האנושות תשתף פעולה נוכל לחיות".