אתר בנייה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

עליות המחירים לא עוצרות: זינוק של 10% במחירי הדירות בתוך שנה

כך עולה ממדד מחירי הדירות שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדד המחירים לצרכן עלה באוקטובר ב-0.1%. עליות מחירים בולטות בסעיפי ההלבשה וההנעלה, תרבות ובידור ומחירי המזון
ליאל קייזר
15 בנובמבר 2021
18:28

גל עליות מחירים: מחירי הדירות עלו ב-0.7% בחודשים אוגוסט וספטמבר ביחס ליולי ואוגוסט, ובכך השלימו עלייה של 9.9% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה. כך עולה ממדד מחירי הדירות שמפרסמת הערב (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

בחודשים אוגוסט-ספטמבר נרשמו עליות ביחס ליולי-אוגוסט במחוזות הבאים: מחוז דרום עלייה של 1.6%, צפון ומרכז עלייה של 1.5% כל אחד, ובמחוז חיפה עלייה של אחוז אחד. לעומתם נרשמו ירידות מחירים במחוזות הבאים: תל אביב 0.3% וירושלים 0.1%.
מדד המחירים לצרכן עלה באוקטובר ב-0.1%. עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הלבשה וההנעלה שעלה ב-3.6%, תרבות ובידור שעלה ב-1.1% ומזון שעלה ב-0.9%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים שירדו ב-2.5% ומחירי התחבורה שירדו ב-1.1%. מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.6% ובשנים עשר החודשים האחרונים עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.3%.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משרד האוצר מגבש צעדים שמטרתם הורדה של מחירי המזון ומוצרי הצריכה בטווח הקצר, ברקע החשש מהתייקרות וחקירת בכירי רשתות המזון. בין השאר בוחנים באוצר אפשרות להקדים את החתימה של שר האוצר אביגדור ליברמן על צווים להסרת מכסים על ייבוא פירות וירקות ומוצרים נוספים. במשרד מעוניינים להציג צעדים שאינם דורשים חקיקה כדי שיוכלו להיכנס לפעולה באופן מיידי ולבלום התייקרויות נוספות.

החקירה של רשות התחרות התרחבה וכוללת כמעט את כל השחקניות הגדולות בשוק המזון והקמעונות הישראלי. בחמישי האחרון התייצבו במשרדי הרשות המנכ"ל והבעלים של רשת "אושר עד", אריה בוים. גם בכיר בספקית המזון "יוניליוור" נחקר כשהחשדות הן ניסיון לתאם מחירים באמצעות איתותים פומביים.

בסוף חודש אוקטובר מחיר הדלק עלה ב-23 אגורות וישלים עלייה של 24% מתחילת השנה. מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן בשירות עצמי יהיה 6.62 שקלים. עוד התייקרו הכלים החד-פעמיים, חלק מהאריזות עומדות על 11 שקלים לקילו של כלים חד-פעמיים. ההערכה היא שגם ב-1 בינואר מחירי החשמל יעלו בשל ההתייקרות במחירי האנרגיה. מחירי השתייה הממותקת יעלו ב-1 בינואר בוודאות.