סער ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גדעון סער: נתניהו הציע לי לחוקק חוק הגבלת כהונה, הוא חי בסרט

שר המשפטים הגיב לביקורת שהטיח יו"ר האופוזיציה בהצעת החוק שהגיש. נתניהו: "שפל דמוקרטי" • אלקין בשיחות סגורות: לא אאפשר להעניק לזרמים הדתיים ייצוג בניהול הכותל. לדבריו, המדינה והסוכנות היהודית אמורים לנהל את המקום, בניגוד למה שקבע מתווה הכותל המקורי. זאת בזמן שגורמים בממשלה דוחפים לקדם את המתווה
זאב קם
15 בנובמבר 2021
08:49
עודכן ב 15:49

שידור חי מהכנסת

שר המשפטים גדעון סער התייחס היום (שני) בפתח ישיבת סיעת תקווה חדשה לביקורת שמתח יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו על הצעת החוק שהעביר אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים. "שמעתי את דברי ההבל של יו"ר האופוזיציה שאמר שזה לא קיים בשום דמוקרטיה פרלמנטרית", אמר סער, "נתניהו שלח אלי שליחים רק לפני כמה חודשים כדי להקים ממשלה והציע לי לחוקק חוק הגבלת כהונה ואפילו הסכים לחוקק אותו רטרואקטיבי כך שיישארו לו לכהן רק כמה שנים. כנראה שלפני כמה חודשים זה היה דמוקרטי ועכשיו זה הפך לפתע לא דמוקרטי. נתניהו חי בסרט, לא יודע אם בסרט איראני או סרט סורי. יש רוב אדיר של ישראלים שתומכים בחוק הזה. אנחנו נעביר את החוק הזה ונתניהו לא יצליח לבטל אותו".

קודם לכן אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד כי הצעת החוק היא "שפל אנטי דמוקרטי שלא היה כמוהו בישראל, אולי בשנים האחרונות". לדבריו הקואליציה רוצה למחוק את אלה שמתבטאים נגד עמדתה הדורסנית. "זה לא יעזור, יש גם רשתות חברתיות שגם עליהם מנסים להשתלט. אבל אנחנו ננצח, נשליך לפח את החוקים האלה, נחזיר לעם את רצון העם. גדעון, שחרר את הוואסח, אף אחד לא קונה את הפוזות. שחרר את רצון העם".

אלקין בשיחות סגורות: לא אאפשר להעניק לזרמים הדתיים ייצוג בניהול הכותל

השר זאב אלקין מתקווה חדשה מבהיר בשיחות סגורות כי לא יאפשר להעניק לזרמים הדתיים מעמד רשמי בניהול הכותל במסגרת המתווה, כך פורסם היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. זאת בניגוד למה שקבע מתווה הכותל המקורי.

לדברי אלקין, שייצג את מפלגתו בנושא זה במשא ומתן הקואליציוני, זרמים דתיים לא אמורים לקבל ייצוג או מעמד בניהול הכותל. מי שאמורה לנהל את הכותל, לפי גישתו, היא מדינת ישראל והסוכנות היהודית ולא הרפורמים, הקונסרבטיביים או האורתודוכסים.

לאחרונה דוחפים גורמים בתוך הממשלה לקדם את מתווה הכותל, ביניהם השרים אביגדור ליברמן, יאיר לפיד ומרב מיכאלי עם שאר מפלגת העבודה וגם מרצ. כולל הסעיף שמעניק מעמד רשמי לרפורמים ולקונסרבטיביים. עמדתו של אלקין ואולי של תקווה חדשה כולה יכולה לייצר עימות חדש בסוגייה הרגישה הזו.

בתגובה לדבריו של השר אלקין אמרה מנכ"לית התנועה הרפורמית, אנה קיסלנסקי: "במסגרת מתווה הכותל הסכימה התנועה הרפורמית לפשרות כואבות. אך עמדה על כך ששנים של אפלייה יסתיימו –  כך שלזרם הגדול ביהדות יהיה ייצוג בניהול הכותל בדיוק כפי שמיוצגת היהדות האורתודוכסית בקרן למורשת הכותל. כל מי שטובת מאות אלפי יהודים ויהודיות, מישראל ומהתפוצות בליבו - עליו לקדם את יישום מתווה הכותל, כפי שאושר עוד בממשלה הקודמת". 

בתוך כך, שוב עימות בקואליציה סביב חוק החשמל. יו"ר ועדת הפנים ואליד טאהא מרע"ם, שיזם את החוק, הכניס בו שינויים כך שיאפשר חיבור לחשמל גם בתים שמשמשים למגורים אף שלא יועדו לכך, וחיבור של בתים שנבנו אחרי חוק קמיניץ. השינויים נעשו בלי הסכמת שרת הפנים שקד.

בישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ווליד טאהא נערך דיון על חוק החשמל. חבר הכנסת וואליד טאהא אמר בדיון כי "כל נסיון להביא את החוק לוויכוח פוליטי הוא מגונה". הוועדה הסתיימה ללא הצבעה על נוסח חוק החשמל.