בני הזוג אוקנין, ארכיון
צילום: באדיבות המשפחה

"פגישה עם דמעות": עו"ד ניר יסלוביץ ביקר את מורדי אוקנין בכלא באיסטנבול

מחר יפגוש גם את נטלי אוקנין. דיפלומט ישראלי צפוי גם הוא לפגוש בקרוב את העצורים בטורקיה. שגרירות ישראל באנקרה והקונסוליה הכללית של ישראל באיסטנבול פועלות לתיאום המועד הקרוב ביותר לקיום הביקור
עמיחי שטיין וורד פלמן
15 בנובמבר 2021
11:17
עודכן ב 19:58

ההסתבכות בטורקיה: עורך הדין הישראלי, ניר יסלוביץ, ביקר הערב (שני) את מורדי אוקנין בכלא מלטפה באיסטנבול שבו הוא עצור. בסיום הפגישה סיפר: "התנאים שבהם מורדי שוהה לא פשוטים בכלל, הוא נרגש לראות מישהו שדובר בעברית. הפגישה כללה לא מעט דמעות".


מחר צפוי עו"ד יסלוביץ לבקר גם את נטלי אוקנין במקום מעצרה. משרד החוץ הודיע היום כי בעקבות פעילות דיפלומטית אינטנסיבית שהתבצעה בימים האחרונים, התקבל אישור לביקור קונסולרי של נציגי ישראל אצל בני הזוג העצורים בטורקיה נטלי ומורדי אוקנין. עוד נמסר בהודעה כי שגרירות ישראל באנקרה והקונסוליה הכללית של ישראל באיסטנבול פועלות לתיאום המועד הקרוב ביותר לקיום הביקור.


מוקדם יותר פורסם כי בעקבות הערכת מצב שהתקיימה היום, הוחלט במשרד החוץ לשלוח את ראש החטיבה הקונסולרית במשרד החוץ, רינה דג'רסי, לטורקיה. ההחלטה התקבלה על ידי מנכ"ל המשרד אלון אושפיז ושר החוץ יאיר לפיד. היא תשלח לאיסטנבול לתגבור הצוות הדיפלומטי ולקידום שורה של סוגיות קונסולריות. המאמצים לשחרור בני הזוג נמשכים בכל הרמות.

אתמול העריכו בישראל כי שלושת הימים הקרובים קריטיים לפתרון המקרה ומביעים אופטימיות עקב העובדה שהתקשורת הטורקית אינה מתמקדת בסיקורו. עדיין לא ידוע אם מעצרם של זוג הישראלים, נטלי ומורדי אוקנין, בטורקיה הוא אירוע קונסולרי או החלטה טורקית לפתוח במשבר מול ישראל - וככל שהאירוע נמשך, הפוטנציאל שלו להפוך למשבר מדיני גדל.

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, משרד החוץ והנשיא יצחק הרצוג פועלים בכמה ערוצים כדי לנסות ולהביא לשחרורם - ובמשרד החוץ הוקם צוות מדיני, משפטי וקונסולרי. כדי שיהיה ניתן להמשיך לפעול מאחורי הקלעים, בנט אמר אתמול לשרים בישיבת הממשלה "לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך".

ביום שישי קבע בית משפט בטורקיה שבני הזוג, שנעצרו ביום רביעי במדינה, יישארו במעצר 20 ימים. נטלי אוקנין שוחחה עם משפחתה לאחר הכרעת בית המשפט ואמרה: "אנחנו נהיה בסדר". הזוג ישהה במעצר עד לתחילת משפטם, בזמן שמגובש נגדם כתב אישום בגין ריגול. שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם המשפחות ואמר: "אנו פועלים לשחרורם בכל הדרגים. הם לא עובדים עבור אף סוכנות ישראלית".