המהגרים בגבול בלארוס פולין
צילום: מתוך הטוויטר של Andreï VAITOVICH

דרמה בלב אירופה: אלפי מהגרים מהמזרח התיכון מסתערים על גבול בלארוס-פולין

בתיעודים שהתפרסמו נראית קבוצת מהגרים, כשרק גדר תיל ושוטרים מפרידים ביניהם לגבול האיחוד האירופי. לוקשנקו: מנסים לשכנע את המהגרים לשוב לארצות מוצאם
איתמר מרגלית
15 בנובמבר 2021
13:18

משבר המהגרים בבלארוס: בתיעודים שמתפרסמים היום (שני) בגבול בלארוס-פולין נראית קבוצה גדולה של מהגרים שמתקבצת, כאשר רק גדר תיל וקבוצת שוטרים פולנים מפרידים בינם לבין כניסה לאיחוד האירופי. נשיא בלארוס לוקשנקו אמר היום שארצו מנסה לשכנע את המהגרים לשוב לארצות מוצאם, ופועלת כדי להשיב אותם לבתיהם, אולם הוא טוען שהמהגרים אינם רוצים לשוב הביתה. 

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל אמר מוקדם יותר בטרם ישיבת שרי החוץ של האיחוד כי הוא תקווה שהעיצומים החדשים נגד בלארוס יכללו חברות תעופה, סוכני נסיעות ואנשים נוספים שמעורבים בהעברת מהגרים אל בלארוס. הוא ציין כי במהלך סוף השבוע שוחח עם עמיתו הבלארוסי, ואמר לו שהמצב בגבול בלתי מתקבל על הדעת ושיש צורך בעזרה הומניטרית. 

בתוך כך, חברת התעופה "בלאוויה" לא תרשה לאזרחי אפגניסטן, עיראק, סוריה ותימן לעלות את טיסותיה שימריאו מדובאי. בחברה מספרים שבקשה זו הגיעה מכיוונה של איחוד האמירויות. במקביל, עיראק הודיעה שהחל ממחר תשיב את אזרחיה הנמצאים בבלארוס ורוצים לשוב למולדתם.

פולין הכריזה לפני כשבוע על "מצב חירום" לאורך הגבול עם בלארוס והעבירה אלפי חיילים כדי לתגבר את כוחות משמר הגבול. הכניסה לאזור אינה מותרת - לא לאזרחים, לא לתקשורת ולא לארגונים בין לאומיים. אלו המתקרבים מספיק לגבול מקבלים הודעת אס.אמ.אס בה נכתב: "הגבול הפולני סגור. בלארוס מכרה לכם שקרים, תחזרו למינסק".