בנימין נתניהו, ניר חפץ, ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

העד שהיה במרתפי השחיתות של התקשורת

ניר חפץ צפוי לספר לשופטים על מערכת היחסים שהייתה לו עם שאול אלוביץ' ולהציג את הלחצים הכבדים שהפעיל עליו כשליח של בנימין נתניהו. ועדיין, מדוע בהגנה ובתביעה מתייחסים לעדותו הצפויה כלא פחות מדרמטית? | פרשנות
מרדכי גילת
15 בנובמבר 2021
18:32
עודכן ב 23:00

מעט מאוד אנשים בישראל מסוגלים להכניס את תושבי המדינה למרתפי השחיתות של התקשורת בישראל, לערוך להם איתה היכרות אישית מרתקת ולומר להם ברחל בתך הקטנה - אלה הפנים האמיתיות של חלק מברוני המקצוע. אלה האנשים שריסקו את העיתונות, שהשחיתו אותה, שמעלו בשליחותם. אלה האנשים שפתחו דלת גדולה לעשבים שוטים.

מעט מאוד אנשים יכולים לשוטט חופשי במרתפים האלה ולומר לציבור - הייתי שם ואני מדבר מניסיון אישי. הייתי בצחנה הגדולה, עזרתי להפיץ את הריח, ראיתי את נתניהו, מוזס ואלוביץ' רודפים אחרי כוח, כסף וכבוד בלי להציב לעצמם גבולות וקווים אדומים. הייתי בשר מבשרם של מי שהאמינו שהכול מותר להם.

רק טבעי שבמשפט ניקוי אורוות חלק מהתקשורת, יתבקש חפץ להצביע על התאים הסרטניים שגרמו לפתיחת החקירה ולהגשת כתב האישום בפרשיות נתניהו השונות

אחד מהמעטים האלה הוא ניר חפץ - לשעבר עורך מוספים ב"ידיעות אחרונות"; לשעבר נושא כליו של מו"ל "ידיעות אחרונות" ואתר "yent" ארנון מוזס; לשעבר היד הארוכה והקצרה של מי שהיה הבעלים של "מעריב" נוחי דנקנר; לשעבר היד הארוכה של שאול ואיריס אלוביץ' ששלטו באתר "וואלה"; והדובדבן שבקצפת - לשעבר איש סודו ודוברו של בנימין נתניהו ושל רעייתו שרה.

הוא היה חלון הראווה שלהם, הוא שירת בנאמנות את מי שסימנו את התקשורת החופשית והמבקרת כאויב המר שלהם. הוא בעט בתקשורת המקצועית, התנפל עליה, השחיר אותה וחיבק את השחיתות השלטונית בכל כוחו. זו הייתה תפארתו משך שנים.

עו"ד של חפץ לגאולה אבן-סער: "הוא קיבל איום השבוע, המשטרה בודקת"

רק טבעי היה בנסיבות האלה שבעל רקורד כזה יהפוך לעד מדינה במשפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס; רק טבעי שאדם כזה יתבקש מחר, כאשר יעלה לראשונה לדוכן העדים (אלא אם השופטים ידחו את מועד עדותו), להציג בפני השופטים את "השיטה" ואת תחנות הכניסה אליה; רק טבעי, שבמשפט ניקוי אורוות חלק מהתקשורת, יתבקש חפץ להצביע על התאים הסרטניים שגרמו לפתיחת החקירה ולהגשת כתב האישום בפרשיות נתניהו השונות. תהיה לו הזדמנות להכות גם על חטא מעשיו.

חפץ צפוי להציג בעדותו את מפת האינטרסים של הנאשמים, את ההקלטות שבידיו, את המסמכים ששמר לעצמו ליום סגריר, את סיפור השיחות הארוכות בארבע עיניים עם שאול אלוביץ', את השיחות עם ראש הממשלה לשעבר ועם אשתו שרה, וגם - את הבהלה והפאניקה שאחזה בהם, כמו בו עצמו, כאשר נכנסה המשטרה לתמונה ופתחה בחקירה. מעדותו ניתן ללמוד שהם התקשו להסתיר את חששם מאותה חקירה.

הוא היה הדבק ביניהם, איש הקשר, האיש שחיבר את הנאשמים אחד עם השני ושכב למענם על הגדר. הוא היה המטריה של נתניהו, השליח שמוכן לשקר למענו במסיבות עיתונאים, האיש שהגיף וילונות בחדר מסוים כאשר אלוביץ' נכנס אליו לפגישה סודית עם נתניהו וביקש שאיש לא יידע עליה. הוא היה כאן ושם, לרבות בפגישות סתר עם מנכ"ל משרד התקשורת, לימים עד מדינה חשוב ביותר, שלמה פילבר, שהתקיימו מתחת לבית של האחרון בפתח תקווה.

חפץ צפוי לספר לשופטים שהוא היה בעצם הפה של נתניהו בשיחות שניהל עם אילו ישועה מנכ"ל "וואלה" ועם שאול אלוביץ' ועשה מה שאמרו לו

איך התנהלו הפגישות האלה, נשאל חפץ בחקירה והשיב: בחשדנות רבה ותמיד בחשיכה. החשש היה שנקליט אחד את השני ולכן "היינו שמים את הפלאפונים שלנו על גדר אבן שמקיפה את החניה, מתרחקים מהם עשרה מטרים, ואז מדברים". כשנשאל מדוע חשש בכלל מהקלטה – הגיב: "באותו הזמן לא חשבתי שאני עושה פעולה פלילית וכך גם פילבר לא. אבל אין לי ספק שאם היו יודעים על תוכן ומהות הפגישה, זה היה הופך לשערורייה ענקית שפותחת את מהדורות החדשות".

לגרסתו, שלוש פגישות ליליות כאלה התקיימו ביניהם מתחת לאותו בית בפתח תקווה. אחת הוא זוכר היטב, כי היא נולדה ביוזמת שרה נתניהו. לדבריו, רעיית ראש הממשלה דאז הטילה עליו משימה חשובה: לומר לפילבר לא לממש מייד את הבקשות של אלוביץ'. לא להזדרז, או כלשונו: "לא להיות קונקרטי ומסייע לשאול אלוביץ'".

הסיבה להנחייה הזאת, כך לפי חפץ: כעס במשפחה על אופן סיקור פעילותה באתר "וואלה". הסיבה השנייה: שרה ביקשה להשאיר את אלוביץ' תלוי במלכות, כדי להבטיח שהאתר הזה ימשיך לשרת את בעלה. "נתניהו היה צריך את האתר כבן ערובה עד הבחירות".

משפט נתניהו: הביזנס של העיתונות נחשף | "עוד יום"

את עדותו הצפוייה של חפץ מכנים גם אנשי ההגנה וגם אנשי התביעה במילה אחת: "דרמטית". אלה גם אלה אינם מפריזים באמירה הזאת.

דרמטית כי העד הזה אמור לתאר את שלבי ואופן ההשתלטות על אתר "וואלה" של נתניהו ואשתו, השתלטות שהחלה בשלהי 2014; דרמטית כי הוא צפוי לספר כמה חשוב היה למשפחת אלוביץ' להפוך את "וואלה" לאתר הבית של נתניהו ומשפחתו. כלומר, על פי התביעה, לשחד אותו בדרך הזאת כדי שיענה לבקשות שלהם בנושאי רגולציה שוות כסף רב; דרמטית כי רוב הבקשות של משפחת נתניהו להטיית הסיקור באתר עברו דרכו; דרמטית כי הוא צפוי לספר לשופטים שהוא היה בעצם הפה של נתניהו בשיחות שניהל עם אילן ישועה מנכ"ל "וואלה" ועם שאול אלוביץ' ועשה מה שאמרו לו.

רוצה לומר: הוא לא קיבל החלטות על דעת עצמו. הוא היה השליח.

חפץ צפוי לספר לשופטים על מערכת היחסים שהיתה לו עם אלוביץ' ("כשהייתי מגיע למשרדי "יורוקום" של אלוביץ' בגבעתיים, זה היה כאילו הגיע הנסיך צ'ארלס. חיכו לי, שמרו לי מקום חנייה, הפקידות עטו עליי, הייתי שם כמו אי אפשר לדמיין"); להציג את הלחצים הכבדים שהאחרון הפעיל עליו כשליח של נתניהו, להסביר שמאחורי המשפט המכובס "הבקשות של אלוביץ'" מסתתרות בעצם דרישות מאוד תקיפות.

הדרישות האלה היו מלוות בתחנונים, בפאניקה, בהתנהגות שחפץ מתאר בעדותו "כקרובה להתקף לב של אלוביץ'... היה רגע שחשבתי שצריך להזמין לו אמבולנס...", אמר והוסיף: אלוביץ' ביקש ממנו בתחנונים ממש למצוא זמן כדי להגיע אליו בערב הביתה בעניין "בזק". "הוא רצה שאני אקח ממנו מסמך ואתן אותו לנתניהו בלי שום תחנות ביניים", אמר. הוא ביקש מנתניהו להורות לפילבר לקדם את הרפורמה ואת עסקת "יס".

סביב הנושא הזה הוא חג כל הזמן וכך גם סביב הדרישה שלו, להחליף את שר התקשורת, גלעד ארדן, בשר נוח ל"בזק". האחרון לא רקד לצלילי חלילו, הפך לבד האדום שלו וגרם לו להפעיל מכבש לחצים על ראש הממשלה דאז, כדי שזה לא יאריך את כהונתו אפילו בשבועיים.

"שאול היה בלחץ עצום והסביר לי ששעון החול לאישור עסקת 'יס' על ידי שר התקשורת הולך ואוזל", העיד חפץ. "הוא אמר לי שעומד לפוג תוקף אישור הרשות להיתרים עסקיים לביצוע העסקה. הוא חיפש שר שיהיה לו נוח, שר הכי טוב בשבילו, הוא הדגיש כל פעם באוזני: 'הכי טוב יהיה אם נתניהו יהיה שר התקשורת'".

אמר וכעבור זמן השיג באמת את מבוקשו: ארדן הורחק, נתניהו החליף אותו ועכשיו יושבים שניהם על אותו ספסל הנאשמים. על זה בדיוק נאמר - עוד ניצחון כזה ואבדנו.