נגיף HIV
צילום: אי-פי

השנייה בהיסטוריה: מדענים זיהו אישה שהחלימה באופן טבעי מ-HIV

במאמר שפורסם בשבוע שעבר נקבע כי בגופה של "מטופלת אספרנזה" לא נמצא כל זכר לנגיף. פרופר' סו יו, מחוקרות המקרה: "נותן תקווה שמערכת החיסון האנושית חזקה דיה כדי להשמידו"
יואב זהבי
16 בנובמבר 2021
03:15

מדענים קבעו השבוע כי אישה החלימה מנגיף ה-HIV באופן טבעי - וזהו המקרה השני בהיסטוריה שחולה בנגיף החלים ללא היעזרות בתרופות. לפי מאמר שהתפרסם היום (שלישי) בכתב העת המדעי "Annals of "Internal Medicine, האישה, ארגנטינאית שמכונה בפי החוקרים "מטופלת אספרנזה" על שם מקום מגוריה, אובחנה כנשאית לנגיף בשנת 2013 וכעת לא נמצא לו זכר בגופה.

פרופ' סו יו, מהחוקרות הבכירות של המקרה, אימונולוגית בכמה מוסדות רפואיים בכירים בארצות הברית, דוגמת אוניברסיטת הארוורד ומכון אם-אי-טי, אמרה לאתר החדשות "STAT" כי "המקרה מעניק תקווה כי מערכת החיסון האנושית חזקה דיה כדי לשלוט בנגיף ולהשמידו". "חולת אספרנזה" אמרה לאתר כי "המחשבה על כך שאני יכולה לעזור למציאת התרופה גורמת לי להרגיש אחריות גדולה ומחויבות להפוך זאת למציאות".

כמו כן נכתב באתר כי "מטופלת אספרנזה" נמצאת תחת מעקב של מדענים משנת 2017, שאספו דגימות דם מגופה וסרקו את הד.נ.א שלה. היא מעולם לא גילתה תסמינים של המחלה והבדיקות המקובלות שביצעה לאורך השנים לא גילו עדות לכך שכך שהנגיף חי או משתכפל בגופה - רק הנוגדנים שלה הצביעו על כך שהיא נשאית.

המקרה הראשון של החלמה מהנגיף התגלה במחקר שערכה פרופ' סו יו עם פרופ' סטיבן דיקס, גם הוא חוקר ותיק של HIV - וגם במקרה זה הייתה זו אישה, לורין ווילמברג בת ה-67 מקליפורניה - בה הנגיף היה תחת שליטה במשך כשלושה עשורים והיא לא נזקקה לטיפול תרופתי.

אולם, אלו לא המקרים הראשונים של החלמה מהנגיף - ישנם מקרים נוספים, אך בקרב חולים בהם כן בוצעה התערבות רפואית והם לא נרפאו באופן טבעי. בשנות ה-90 ריפאו הרופאים את "מטופל ברלין", וב-2019  את "מטופל לונדון" - בהם בוצעה השתלת מח עצם. השתלות אלו הצליחו לרפא את השניים משום שהיה זה מח עצם של תורם בעל מוטציה גנטית נדירה, שהופכת את תאי גופו עמידים לנגיף. 

עשור לאחר התפרצות "מגפת האיידס", חוקרים מצאו כמה מטופלים שנמצאו חיוביים לנגיף, אבל לא חוו תסמינים ובשלב מאוחר יותר נמצאו בדמם רמות נמוכות ביותר של הנגיף. החוקרים האמינו כי מדובר במקרים חד פעמיים, וכי הדבר תלוי בכלל בזן המסוים של הנגיף בו נדבקו, שייתכן שעבר מוטציה שמקשה עליו להשתכפל ולהתפשט בגוף. 

אבל, ככל שהמחקר ממשיך, כך מתגלים יותר ויותר חולים כאלה. בעשורים האחרונים הסתבר כי ל-0.5% מתוך 38 מיליון הנשאים המאובחנים בעולם יש מערכת חיסונית חזקה במיוחד - בהם גם כן נמצאו רמות נמוכות מאוד של הנגיף. אם יגלו מה ייחודי בחולים האלו - מציאת התרופה תהיה קרובה מתמיד. 

תגיות:
איידס