-

ניר חפץ עולה לדוכן: עדות המקורב שחצה את הקו

איש התקשורת שידו בכל ויד כל בו, שחתם על הסכם מדינה לאחר שהות בתא מעצר מלא פשפשים, יעיד נגד מקורבו ומעסיקו לשעבר בנימין נתניהו. עקיבא נוביק בשיחה עם עו"ד ערן שחם-שביט ותמר אלמוג על המשמעויות והפוטנציאל של עדות ניר חפץ בתיק 4000
עוד יום
16 בנובמבר 2021
07:24

הבוקר (שלישי) צריך בית המשפט להחליט אם תחל להישמע עדותו של מי שהיה יד ימינו של בנימין נתניהו והפך לעד מדינה במשפטו – איש התקשורת ניר חפץ. בפרק חדש של ההסכת עוד יום מארח עקיבא נוביק את מי שליווה את חקירת תיק בזק–וואלה מטעם רשות ניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט, ואת פרשנית כאן חדשות לענייני משפט, תמר אלמוג, בניסיון להבין מה עתיד חפץ לספק בעדותו, מה תנסה להפיק ממנה ההגנה והאם כאן נמצא "האקדח המעשן" של תיק 4000.

האזינו לעוד יום

"עד כה העדויות ששמענו, כולל העדות הארוכה של אילן ישועה, הן על מה שקרה לכאורה באתר וואלה באותה תקופה, אבל טרם שמענו את הקישור לנתניהו - כי איש מהעדים שדיברו עד כה לא היה בקשר איתו", מספרת תמר אלמוג. "חפץ אמור להיות החיבור בין נתניהו לבין מה שקרה אז באתר וואלה. הוא אמור להיות מי שמציג מה נתניהו עצמו ידע, רצה, ביקש וקיבל". 

העד שהיה במרתפי השחיתות של התקשורת | מרדכי גילת, פרשנות

איש תקשורת חפץ, שבאותה תקופה היה מקורב ויועץ תקשורת של משפחת נתניהו, חתם אחרי חקירתו במשטרה על הסכם עד מדינה. "עד מדינה זה מוסד מורכב מושג ובעיה משפטית, לוקחים אדם החשוד בפעילות עבריינית ואומרים לו שעליו להעיד נגד שותפיו תמורות הטבות הניתנות לו", אומר עו"ד שחם שביט, ומוסיף - לעדות של עד מדינה מתייחסים אחרת ונדרשת לה תוספת ראייתית משמעותית. 

"ניר חפץ הוא המשך ישיר - עובדתית וכרונולוגית לדברים שאמר בעדותו מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה", אומר עו"ד שחם-שביט. אלמוג מעריכה - "אחרי 6-5 ימים של חקירת התביעה - ההגנה הולכת 'לשבת' עליו שעות ארוכות מאוד". 

קשר בין פוליטיקאים לכלי תקשורת הוא נפוץ ומתקיים במישורים רבים. החל מהדלפה, יח"צ ועד לעסקאות של רכישת תוכן שיווקי למשרד ממשלתי או שטח פרסום למפלגה. מה הופך את הקשר בין אנשי נתניהו לוואלה לפלילי? "הדבר הבעייתי הוא מה נותן אותו עובד ציבור בתמורה לאיזה תועלת אישית שלו - על חשבון הציבור", אומר שחם-שביט.

"יש צמד מילים שמאוד חשוב לסוגיה הזאת - 'היענות חריגה'. ברור שלפעמים מקדמים או עושים דברים, ברגע שזה הופך להיות משהו חריג מצד אחד ומצד שני יש השימוש בסמכות ציבורית עבור מתת מצד עובד ציבור - פה מצויה הבעיה המשפטית האמיתית", אומר שחם-שביט. 

על ניר חפץ הופעלו לחצים כדי שיחתום על הסכם עד מדינה, בין היתר קיבל חפץ איום ש"המשפחה שלו תפורק". איך יתמודדו בתביעה עם הטענה הזו? "תרגילי חקירה מקבלים אישור מהדרגים הגבוהים ביותר של הפרקליטות, אין אלתורים ושיקול הדעת של החוקרים הוא מאוד מצומצם", מספר שחם-שביט.

"זה הולך להיות אחד הקווים המרכזיים של ההגנה", אומרת אלמוג. "יזכירו ויביאו קטעים מתוך חקירת חפץ ואחרי זה המשקל של עדותו יהיה עוד יותר נמוך. חפץ יטען שעל אף האיומים, ברגע שהוא מדבר, הוא מדבר אמת". 

"עצם זה שהמדינה החליטה לתת לו הטבות מסוימות בהיותו חשוד ולהפוך אותו לעד מדינה, מספרת על כך שהמדינה יודעת ומעריכה את חשיבות הדברים שיש לו לומר", מסכם עו"ד שחם-שביט. "זה לא רק ה'שתיים וחצי' כתבות", מדגישה אלמוג - "זה החלטות ששוויין מיליארדי שקלים".