המזוודות המיוחדות עם הטמפונים

"רוצות להביא אור איפה שלנו היה חשוך": העלמות שעוזרות לנשים ברחוב

"עלמות משנות עולמות" היא קהילה של נשים חזקות עם עבר מורכב, חלקן חיו גם ברחוב. מתוך הצלקות והניסיון שספגו, הן רוצות לעזור למי שעדיין בתוך הקושי. מיזם אחד שהוציאו לפועל הוא חלוקת מוצרי הגיינה נשיים, בתוך מזוודות שפזורות ברחבי השירותים הציבוריים בירושלים. "יודעות כמה קשה להסתדר בזמן המחזור כשאין כסף. אנחנו חוזרות אחורה ואומרות לנערה הזאת שהיינו 'הכל יהיה בסדר'"
עדי אורנאי
17 בנובמבר 2021
12:34

"יש לי כרגע ביד מאיזשהו מקום לא ידוע 15 שקלים. האם אני אוציא אותם על אוכל, על נסיעה או על פד?", נזכרת טובי תרזה מוזס, מקהילת "עלמות משנות עולמות", בדילמות איתן התמודדה כנערה ברחוב ומשתפת - זו ההתלבטות של הרבה נערות שחיות ברחוב.

"עלמות משנות עולמות" היא קהילה של נשים חזקות, שכיום חלקן סטודנטיות למקצועות טיפול וחינוך שונים. המשותף לכולן - חוויות החיים המורכבות שעברו וההתמודדויות איתן, בעבר ובהווה. מניסיון החיים המורכב שלהן, שחלקן חוו חיים ברחוב, הן ניסו לחשוב מה היה חסר להן באותה תקופה ומה היה עוזר להן לעבור את השלב הזה קצת יותר בקלות.

מכאן נולד הרעיון לפזר ברחבי העיר ירושלים מזוודות עם מוצרי היגיינה נשיים, תחבושות וטמפונים, כך שכל אישה שנכנסת לאחד מתאי השירותים המפוזרים בעיר, תוכל לקחת כמה מוצרים שהיא צריכה - בלי שתבקש ובלי שיסתכלו עליה.

"חוזרות אחורה ואומרות לנערה שהיינו 'הכל יהיה בסדר'". בר סולטן

"יש נשים מהקהילה שחוו את החוויה הזו של נשים ברחוב, של זה שאין פדים, ואמרנו לעצמנו שאנחנו רוצות להביא אור למקומות שלנו היה בהם חשוך", מספרת דבורה רוטמן. "זה לחזור אחורה לנערה שהייתי פעם, כשלא היו לי את הדברים האלה. אנחנו חוזרות אחורה ואנחנו אומרות לנערה הזאת שהיינו 'הכל יהיה בסדר'".  

פדים וטמפונים הם מוצרי בסיס הומניטריים ולכל אחת צריך להיות נגישות אליהם, ללא הבדלי מעמדות ומצב כלכלי, מוסיפות הבנות. "כנשים שעברו חוויות חיים מורכבות אנחנו יודעות כמה קשה להסתדר בזמן המחזור כשאין כסף לקנות מוצרי בסיס חיוניים כל כך. אנחנו עברנו את זה, את תעברי את זה גם".

חוץ מפרויקט המזוודות עם מוצרי הווסת, העלמות שמשנות עולמות אוספות גם תרומות של טלפונים ניידים ישנים ותקינים, אותם הן מחלקות לנערות ונערים שזקוקים לאפשרות הזאת של תקשורת עם שאר העולם. לדבריהן, טלפון יכול להיות אחד הכלים שיעזרו לצאת מהרחוב, מחיפוש עבודה ויצירת קשר עם המנהל ועד לקשר שוטף עם עובדות סוציאליות ועזרה בשעת חירום.

"יודעות כמה קשה להסתדר בזמן המחזור כשאין לך כסף לקנות מוצרים בסיסיים". המזוודות עם תרומות הפדים

הקהילה קיימת כשנתיים, ועוסקת בפעולות לקידום נושאים שחשובים לבנות - אלימות כלפי נשים, נוער בסיכון החי ברחוב, סטיגמות לגבי בריאות הנפש. הן יזמו, למשל, אירוע התרמה לשורדות פגיעה מינית וגם חלוקת משלוחי מנות לצעירים חסרי עורף משפחתי ולמכורות נקיות מבוגרות. הקהילה היא חלק מפרויקט קהילות אקטיביסטיות של עמותת עלם, ונתמכת על ידי קרן גנדיר והקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי.