-
צילום: בית החולים הפסיכיאטרי לב השרון

"היא משכה אותי בשיערות, התחננתי שתפסיק וצרחתי לעזרה"

טלי פרידמן, האחות שהותקפה על ידי מטופלת בבית החולים הפסיכיארי לב השרון משחזרת את מה שעבר עליה בחדר הטיפול בריאיון לכאן רשת ב
בחצי היום
17 בנובמבר 2021
13:05

טלי פרידמן, האחות מבית החולים הפסיכיאטרי לב השרון, שיחזרה היום (רביעי) בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב את רגעי התקיפה על ידי מטופלת. "זה קרה בזמן שנתתי לה טיפול תרופתי", היא הסבירה. "בגלל שאנחנו יודעים שיש לה רקע של אלימות, לפני שהכנסתי אותה לחדר שאלתי אותה אם יש צורך באיש צוות נוסף או שהיא מתחייבת שאפשר לסמוך עליה שלא תתפרע. לפני זה היא הייתה תוקפת מטופלים אחרים ולא צוות. היא התחייבה שלא תעשה שום דבר".

האזינו לריאיון של טלי פרידמן בתוכנית "בחצי היום"

לדבריה, "היא תפסה אותי בשיערות, משכה אותן ממש חזק. התחננתי שתפסיק והיא המשיכה בשלה. היא ממש לא הייתה במקום של להפסיק, להיפך. היא רק ניסתה לתקוף יותר ויותר חזק". בשלב הזה, היא ממשיכה: "התחלתי לצעוק לעזרה. בעקבות עומס במחלקה לא היה אף אחד שיכול לשמוע אותי. היא נשכה אותי, צבטה, בעטה, ואני צורחת לעזרה. אני חושבת שעברה דקה, אבל זה הרגיש הרבה זמן שבו אני צועקת לעזרה עד שמישהו בא לעזור לי. תוך כדי אני לא יודעת לאן זה יגיע ומתי תבוא העזרה".

לבסוף העזרה הגיעה. "באו לעזור לי, הצליחו להשתלט עליה", אמרה. "לחצנו על לחצן מצוקה והגיע עוד צוות משאר המחלקות לעזור. רק אחר כך היה אפשר לתת לה את הטיפול התרופתי".

אחרי התקיפה, היא סיפרה, "רצתי לחדר רופאים, בכיתי בהיסטריה במשך כמה שעות. דרשתי להגיש עליה תלונה במשטרה, והצוות חיבק ונתן לי את האפשרות. לאחר מכן פוניתי למיון". מאז, מצבה הפיזי השתפר ופרידמן שוחררה מבית החולים לביתה. "ההחלמה היא הרבה נפשית. אתמול הגיעה פסיכולוגית מהבית חולים לדבר איתי והיום יגיע איש צוות נוסף".

בדיעבד היא מבינה את הסיטואציה. "באותו רגע לא היה אף אחד שזמין, תמיד חסר צוות. אין לנו אבטחה במחלקה. הרבה פעמים הברית בין המטפל למטופל מחזיקה". אבל עכשיו היא סבורה: "צריך מאבטח במחלקה ועוד צוות של אחים ואחיות בתוכה. בערך פעם בחודש יש מקרה אלימות, זה משהו שבשגרה. לא בחרתי להיות מטפלת כדי לחוות מכות".

לשאלה אם תחזור לעבודתה השיבה האחות: "אני לא יודעת. אני עוד לא מצליחה לעכל את האירוע ולהבין איפה אני ומה אני מרגישה. כרגע אני בהתלבטות".