שוואי
צילום: אי-פי

האשימה בכיר במפלגה הקומוניסטית בסין בתקיפה מינית - ונעלמה

טניסאית הסינית פנג שוואי נעלמה מעין הציבור אחרי שהעלתה טענות לעבירות מין מצד סגן ראש ממשלת סין לשעבר
איתמר מרגלית
19 בנובמבר 2021
06:25

כחלק מגל ה-MeToo בסין, הטניסאית הסינית פנג שוואי, האשימה לפני שבועיים בפומבי את סגן ראש ממשלת סין לשעבר ובכיר במפלגה הקומוניסטית, ג'אנג גאולי, בתקיפה מינית - ומאז נעלמו עקבותיה. זו פעם ראשונה שנשמעות תלונות כאלו כלפי אנשים בצמרת הממשלתית הסינית. ההאשמה הפומבית הביאה לסערה ברשת החברתית הסינית Weibo, בה העלתה הטניסאית גם את פוסט הווידוי שלה על המקרה. היא תיארה שם כי התקיפה התרחשה במהלך קשר עם גאולי, שלא תמיד התנהל בהסכמה, בשנים 2017-2012, כשעבד בפוליטביורו, הגוף המרכזי בסין.

בין היתר היא כתבה: "לא נתתי את הסכמתי באותו יום אחר הצהריים. בכיתי כל הזמן. לא רציתי גם אחרי ארוחת הערב. אני יודעת שאתה, סגן ראש הממשלה, לא פוחד. אבל גם אם זו רק אני - אספר עליך את האמת".

הפוסט הוסר על ידי "יד נעלמה" תוך דקות אחדות, אבל כבר הספיק לעורר את כעסם של משתמשות ומשתמשים, בעיקר בגלל הפרופיל הגבוהה של המאשימה והמואשם. תוך זמן קצר חיפוש שמה של פנג שוואי ברשת האינטרנט הסינית הפך לחסום, מה שמראה על הרגישות הגבוהה במפלגה הקומוניסטית נגד האשמות כאלו.

לדברי מנכ"ל איגוד הטניס העולמי לנשים (ה-WTA), סטיב סימון, יש לחקור באופן מלא, הוגן, שקוף וללא שום צנזורה את ההאשמות של שוואי. למרות מכתב שפורסם לכאורה בשמה, שבו נכתב כי אינה נעלמה ושלומה טוב, ב-WTA סבורים שהיא אכן הועלמה והמכתב היה מפוברק.

גם עמיתיה השונים מרחבי העולם פרסמו הודעות תמיכה ודאגה רבות. הטניסאית האמריקנית סרינה וויליאמס כתבה בחשבון הטוויטר שלה שהיא "שבורת לב והמומה" למשמע החדשות על פנג שוואי. וויליאמס קראה לחקירת תלונתה של פנג שוואי, ואמרה שאסור לשתוק נוכח ההאשמות שנקשרו בשמה. גם הטניסאי הסרבי נובאק ג'ודקוביץ' הביע חשש לשלומה.