חמאס, ארכיון
צילום: מג'די פתחי, TPS

בריטניה תכריז היום - חמאס הוא ארגון טרור

שרת הפנים הבריטית פריטי פאטל מתכננת להכריז על מהלך לפיו התומכים בארגון בממלכה יהיו צפויים לעונש מרבי של 10 שנות מאסר. בנט ביקש מג'ונסון להכריז על חמאס ארגון טרור בגלזגו: "תודה על המנהיגות"
עמיחי שטיין וגילי כהן
19 בנובמבר 2021
09:19
עודכן ב 24 נובמבר 07:02

** עדכון 24.11.21 - אוסטרליה הגדירה את ארגון חיזבאללה על כל זרועותיו כארגון טרור

בריטניה צפויה להכריז על חמאס ארגון טרור. העיתון הבריטי "גארדיאן" דיווח הבוקר (שישי) כי הודעת שרת הפנים פריטי פאטל בעניין זה צפויה בזמן נאומה הערב בוושינגטון. על פי תיקון לחוק שאותו מתכוונת השרה להעלות בפרלמנט הבריטי בשבוע הבא, התומכים בארגון יהיו צפויים לעונש מרבי של עשר שנות מאסר.

הבקשה החדשה של חמאס מישראל

השרה הבריטית מביעה תקווה כי הצעד הזה יסייע במלחמה באנטישמיות ובהגנה על הקהילה היהודית. "חמאס הוא אנטישמי מיסודו. אנטישמיות היא רוע מתמשך שלעולם לא אסבול. אזרחים יהודים מרגישים לא בטוחים - בבתי הספר, ברחובות, בבתי הכנסת, בבתיהם וברחבי הרשת", נכתב בנאום שקטעים ממנו נחשפו באתר. עד כה הוציאה בריטניה מחוץ לחוק רק את הזרוע הצבאית של חמאס.

בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט ביקש ממקבילו הבריטי בוריס ג'ונסון להכריז על כך כשנפגש עמו בוועידת האקלים בגלזגו. בישראל מקווים שהמהלך יאושר בפרלמנט. בציוץ שפרסם הבוקר בטוויטר, כתב רה"מ: "חמאס הוא ארגון טרור, פשוט כך. 'הזרוע המדינית' מאפשרת את הפעילות הצבאית שלו. אותם טרוריסטים - רק בחליפות". בנט הודה בציוץ לג'ונסון על המנהיגות בנושא.

שר החוץ יאיר לפיד מברך על ההכרזה הצפויה ואומר כי זו החלטה חשובה ומשמעותית שנותנת לגופי הביטחון הבריטים כלים נוספים כדי למנוע את המשך ההתעצמות של חמאס, גם בבריטניה. "אין חלק לגיטימי לארגון טרור וכל ניסיון להפריד בין חלקים של ארגון טרור הוא מלאכותי", מסר לפיד.

מהיר יותר, כבד יותר ומדויק יותר: איום מרחף באוויר | עוד יום

חמאס גינה את ההחלטה וטען כי "ההתנגדות לכיבוש הינה זכות לגיטימית". חמאס קרא לקהילה הבין לאומית "לחדול מהקריטריונים הכפולים" לישראל ולפלסטינים, ולבריטניה - לחזור בה ממדיניותה "שימיה כימי הצהרת בלפור 'הארורה'", נכתב בהודעה מטעם הארגון. בג'יהאד האסלאמי הוסיפו שההחלטה: "עוינת שמשרתת את הכיבוש ופוגעת בעם הפלסטיני ובמאבקו להשיג חירות ולהשיב את אדמותיו". 

הפרסום באתר הבריטי מגיע חודש וחצי לאחר שסוכנות הידיעות רויטרס פרסמה כי השלטונות בסודאן הלאימו לפחות 12 חברות הקשורות לחמאס' כחלק מההחלטה לסלק את ארגון הטרור בעקבות הדחתו של הרודן, עומאר אל-בשיר, לפני שנתיים. הנכסים של חמאס כללו נדל"ן, תחנת טלוויזיה, מניות בחברות, מלון במרכז ח'רטום, משרד להחלפת כספים ומיליוני אקרים של שטח חקלאי.

גורם במועצה הריבונות השולטת בסודאן אמר בתגובה לכאן חדשות כי מדובר בכל הנכסים של חמאס בשטח סודאן וכי בכוונת השלטונות לעקל כל נכס עתידי שיימצא כמשויך לארגון הטרור העזתי. בתשובה לשאלה אם המהלך נעשה בעקבות בקשה אמריקנית או ישראלית, ענה הגורם כי "מדובר בעמדה אותנטית של המהפכה בסודאן לחסל את הירושה של האחים המוסלמים.

בהכנת הידיעה השתתפו גיא מעיין וגל אהרונוביץ'