-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתחילים לחסן את הילדים: מחצית מהמאומתים – מתחת לגיל 11

משרד הבריאות: אם העלייה תימשך, ייתכן שיידרשו צעדים לצמצום ההדבקה • שר הבריאות ניצן הורוביץ בריאיון באולפן: "אנחנו לא בתחילת גל נוסף"
נוב ראובני
19 בנובמבר 2021
19:54
עודכן ב 20:31

כמעט 50% מהנדבקים בקורונה בישראל הם ילדים מתחת לגיל 11, כך פורסם היום  (שישי) בהשבוע עם גאולה בכאן 11. מדובר באוכלוסיה שעד כה לא יכלה להתחסן כלל, אבל המצב צפוי להשתנות מהשבוע הבא. מחר בבוקר ינחת בנתב"ג משלוח גדול של מאות אלפי חיסונים יעודיים לבני 11-5. החל מיום שלישי הם יהיו זמינים לציבור - כך הודיע היום ראש הממשלה נפתלי בנט, שגם אמר שיקח את בנו הקטן דוד להתחסן וקרא להורים אחרים לנהוג כמותו.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הערב בריאיון לגאולה אבן-סער באולפן שישראל לא בתחילתו של גל נוסף, וציין כי הירידה בתחלואה נבלמה. עוד הוסיף שר הבריאות שאין כרגע סיבה להחמיר את ההגבלות וקרא להורים לחסן את ילדיהם. הורוביץ התייחס גם לאלימות בבתי החולים ואמר שמשרדו ביקש להעלות את שכר המאבטחים ולגייס עוד עובדים.

במשרד הבריאות עוקבים בדאגה אחרי העלייה בנתוני התחלואה, ובשלב זה מקפיאים את תוכנית ההקלות שהוצגה בשבוע שעבר. בשבועות הקרובים תכננו לצמצם במשרד הבריאות את הגבלות ההתקהלות בחללים סגורים - צעד שכאמור יידחה בינתיים. במשרד מוסיפים שאם העלייה במקדם ההדבקה תימשך, ייתכן שיידרשו צעדים לצמצום ההדבקה. 

אחרי תקופה ממושכת של ירידה בתחלואה, המגמה נעצרת. מקדם ההדבקה שעלה בהדרגה בימים האחרונים, הגיע היום ל-1. המשמעות היא מעין מצב סטטי, שבו אנחנו "תקועים" על כמה מאות מאומתים מדי יום בממוצע. 

מלבד אוכלוסיית הילדים הגדולה שאינה מחוסנת, יש בישראל כמיליון אנשים שזכאים לקבל את מנת הבוסטר, ועדיין לא קיבלו אותה. צעד שעשוי לעודד התחסנות הוא האישור שהעניק היום ה-FDA לחסן במנה השלישית את כל בני ה-18 ומעלה בארצות הברית בחיסוני מודרנה ופייזר.