אירועי חנוכה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות העלייה בתחלואה: בנט יכנס דיון מיוחד על אירועי חנוכה

מסתמן: האירועים יתקיימו - על בסיס כללי התו הירוק • מקדם ההדבקה חצה את ה-1 • המשלוח הראשון המיועד לחיסון ילדים נחת בנתב"ג הבוקר, ובו כמיליון מנות חיסון של פייזר • מבצע החיסון לבני 11-5 צפוי להתחיל ביום שלישי • משרד הבריאות ידון מחדש במתווה נתב"ג לאור עליית התחלואה באירופה
נוב ראובני ושרון עידן
20 בנובמבר 2021
09:46
עודכן ב 22:08

ראש הממשלה נפתלי בנט יכנס מחר (ראשון) דיון מיוחד בעניין ההיערכות לאירועי חנוכה, נוכח העלייה בתחלואת הילדים. בשלב זה, מסתמן כי האירועים יתקיימו - על בסיס כללי התו הירוק. כמו כן, תיבחן הקמת מתחמי חיסון בסמוך לאולמות של מופעי החנוכה. 

בהודעה שנמסרה הערב מטעם רה"מ הודגש כי יבוצעו בדיקות פתע באירועי החג וכי התו הירוק יאכף. עוד נמסר כי אחד הרעיונות שעלו הוא הקמת תחנות חיסון ליד האולמות, בהשתתפות כוכבי הילדים. "המדיניות לגבי חיסוני ילדים היא שכנוע רך, ללא לחץ וללא כפיה", כך נכתב.

מקדם ההדבקה חצה את ה-1, חיסוני הילדים הגיעו

משרד הבריאות עדכן הערב את נתוני הקורונה, לפיהם מקדם ההדבקה חצה את ה-1 ועומד על 1.02. בהודעת בנט נמסר כי 49% מהנדבקים החדשים הם בגילי 0-11. עוד נמסר כי "פלח אוכלוסייה נוסף שאחראי במידה רבה לתחלואה המשתוללת באירופה הוא 'הלא מחוסנים שחושבים שהם מחוסנים' - אנשים שמחוסנים בשתי מנות, שמתנהלים מתוך תודעה חיסונית גבוהה אבל למעשה לא מוגנים. מדובר ב-950 אלף ישראלים שעשו חיסון שני ולא שלישי".

בנט הודיע כי מבצע החיסון לגילים 11-5 יתחיל ביום שלישי. מחר ידון הצוות לטיפול במגפות בחיסון ילדים מחלימים, ובאפשרות להגדיל את הריווח בין שתי מנות החיסון. עוד ידון הצוות במתן בוסטר לבני 15-12.

בתוך כך, הבוקר נחת בנמל התעופה בן גוריון מטוס המטען שעליו המשלוח הראשון של חיסוני הילדים היעודיים. המשלוח, של כמיליון מנות חיסון נגד קורונה, הוטס מלייפציג גרמניה, נפרק על ידי אנשי חברת ממן והועבר לאחסון במרכז הלוגיסטי של טבע-סלא בשוהם, משם יופצו החיסונים לנקודות החיסון השונות.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, אמר היום כי הירידה בתחלואה נבלמה בשבוע האחרון וכי יש התייצבות במספר המאומתים. "זה לא מעט והיינו רוצים לרדת יותר אבל ייתכן שהמצב הזה יתמשך", אמר הפרופסור אש בריאיון לשלום קיטל בתוכנית יומן השבוע בכאן רשת ב.

כמעט 50% מהנדבקים בקורונה בישראל הם ילדים מתחת לגיל 11, כך פורסם אתמול בהשבוע עם גאולה בכאן 11. מדובר באוכלוסיה שעד כה לא יכלה להתחסן כלל, אבל המצב צפוי להשתנות מהשבוע הבא. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר שיקח את בנו הקטן דוד להתחסן וקרא להורים אחרים לנהוג כמותו.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר בריאיון לגאולה אבן-סער באולפן שישראל לא בתחילתו של גל נוסף, וציין כי הירידה בתחלואה נבלמה. עוד הוסיף שר הבריאות שאין כרגע סיבה להחמיר את ההגבלות וקרא להורים לחסן את ילדיהם. הורוביץ התייחס גם לאלימות בבתי החולים ואמר שמשרדו ביקש להעלות את שכר המאבטחים ולגייס עוד עובדים.

בוחנים מחדש את מתווה הטיסות

עוד פורסם בחדשות השבת כי על רקע עליית התחלואה באירופה, צוות משרד הבריאות ישוב ויגדיר את המדינות האדומות אחת לשבוע לפחות, ולא פחות מארבע פעמים בחודש. הרשימה תהיה דינמית, עיקר המיקוד יהיה על איסור מוחלט לטוס אליהן, ובמקרים שונים אישור טיסה עם חזרה לבידוד מלא, למעט אישורי ועדת חריגים.

ברשימה הכתומה, בה ההגדרה היא אזהרת מסע חמורה, נמצאות כבר כ-80 מדינות, בהן איטליה ואוסטריה. מדינות אלה עלולות להפוך ללא התראה לאדומות.

כמו כן במשרד הבריאות שוקלים כי מי שישובו מחו"ל יחויב לעבור שלוש בדיקות לפחות - בדיקה בכל יעד בעולם 72 שעות לפני הטיסה לישראל, בדיקה שנייה בנחיתה בנתב״ג, ובדיקה שלישית 72 שעות לאחר הנחיתה בישראל. הדבר יהיה תקף גם למי שחוסנו במנה השלישית.