מחלקת קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שרים התלוננו: קבינט הקורונה לא מתכנס, לא משתפים אותנו

בנט: הפער בין מנות החיסון לילדים יהיה 3 שבועות, ילדים מחלימים יחוסנו אחרי 3 חודשים • הצוות לטיפול במגפות יתכנס לדון באפשרות לרווח בין מנות החיסון, וכן על מתן מנה שלישית לבני 15-12 • ד"ר אלרעי פרייס: "לא מזהים ווריאנט שמדאיג אותנו"
עמיחי שטיין ומיכאל שמש
21 בנובמבר 2021
07:22
עודכן ב 15:31

שרים מתחו ביקורת בזמן ישיבת הממשלה היום (ראשון) על כך שקבינט הקורונה לא מתכנס. השר עמר בר לב טען כי "אני כאילו חבר קבינט, אבל בעצם אני לא שותף". השרה אורית פרקש-הכהן הוסיפה: "לא קיבלנו את המידע הנדרש. אם רוצים לרתום את השרים צריך לתת להם מידע". ראש הממשלה נפתלי בנט השיב לשרים שבקרוב הקבינט יכונס. 

עוד לפני הדיון של הצוות לטיפול במגפות על חיסוני ילדים, ראש הממשלה הודיע בישיבה כי הפער בין המנה הראשונה לשנייה לקבוצה זו יעמוד על שלושה שבועות. לגבי ילדים שהחלימו מהנגיף הוא ציין כי הם יחוסנו שלושה חודשים מיום ההחלמה. עוד התייחס בנט לאירועי חנוכה ואמר כי הפסטיבלים יתקיימו תחת תנאי "תו ירוק מהודק" - ילד ללא בדיקת קורונה שלילית לא יוכל להיכנס לאירוע. 

הערב הצוות לטיפול במגפות יתכנס לדון באפשרות לרווח יותר בין שתי מנות החיסון, וכן על מתן מנת בוסטר לבני 15-12. הדיון על חיסון מחלימים נדחה. חברים בצוות ששוחחו עם כאן חדשות מעריכים כי לא צפוי שינוי במדיניות החיסון עבור ילדים, אך הם יבחנו את הנתונים שיוצגו.

ההחלטה המקורית של הצוות על הרחבת מתן המנה השלישית לכלל האוכלוסייה התייחסה גם לבני 15-12, אך בזמנו לא היו עדיין מספיק מחוסנים בשתי מנות בקבוצת גיל זו. היום הצוות ידון במתן בוסטר לבני 15-12 באופן ספציפי, וההערכה היא שיומלץ לתת מנה שלישית גם להם. 

בנט: "לא צפויות הקלות נוספות בישראל בשלב זה"

בנט התייחס בפתח ישיבת הממשלה לחיסון הילדים, ואמר כי "אנחנו בפתחו של מה שמסתמן כגל תחלואה של ילדים". הוא הוסיף כי "בימים האחרונים נחתו בישראל חיסונים רבים לילדים, לקראת מבצע חיסון הילדים שיחל השבוע". בנט הדגיש בדבריו: "נוכח המצב הקיים, לא צפויות הקלות נוספות בתוך ישראל בשלב זה".

למרות העלייה במקדם ההדבקה בישראל, לצד גלי תחלואה בקורונה באירופה, ד"ר שרון אלרעי פרייס לא מודאגת ומדגישה כי בישראל לא מזהים ווריאנט חדש שמאיים להוביל לעלייה בתחלואה. בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אמרה ראש שירותי בריאות הציבור כי ההתפרצות המחודשת באירופה היא תוצאה של שילוב זן הדלתא ודעיכת החיסונים. 

האזינו לריאיון עם ד"ר שרון אלרעי פרייס

אלרעי פרייס התייחסה לחיסוני הילדים שהגיעו לישראל, ואמרה כי לדעתה תהיה היענות גבוהה מצד ההורים. זאת על אף שכרגע הסקרים מראים רק על מחצית מההורים שמוכנים לחסן את ילדיהם, היא מציינת כי נתונים דומים נראו גם לפני חיסון בני נוער, כשבפועל ההיענות הייתה גבוהה יותר. "זה הגיוני שחלק מהאוכלוסייה מתלבטת ורוצה יותר נתונים", הוא הוסיפה. 

"יש כל מיני סיסמאות שהקורונה היא לא מחלת ילדים", אמרה ד"ר אלרעי-פרייס. "זה נכון שהיא פוגעת יותר במבוגרים, אבל היא יכולה לגרום למחלה קשה גם בקרב הילדים. גם בזמן המחלה עצמה וגם בתופעות הלוואי לאחר מכן", הוסיפה. 

בנוגע לדיווחים של נשים רבות על שינויים במחזור החודשי בסמוך לקבלת החיסון לקורונה, טענה ד"ר אלרעי-פרייס כי אי אפשר לקשר את התופעה לקבלת החיסון, מכיוון שהיא שכיחה מאוד, ואין מספיק נתונים כדי להשוות אותה לשנים קודמות. עם זאת, היא ציינה כי החל מהשבוע, יקבלו המתחסנים שאלון תופעות לוואי, כדי שמשרד הבריאות יוכל לפקח אחריהן.

"עדיין יש לנו כמות לא מבוטלת של אנשים שטרם התחסנו במנה הראשונה שלהם", אמרה בהתייחס למקדם ההדבקה שעולה למרות הדעיכה המתמשכת בתחלואה. היא הוסיפה כי 76% מהמאומתים בשבוע שעבר לא היו מחוסינם, לצד 12 אחוז שחוסנו אך חיסונים כבר פג תוקף. "רוב החולים הקשים לא מחוסנים בכלל". 

לבסוף התייחסה אלרעי פרייס אל האיומים שהופנו אליה בתקופה האחרונה, וטענה כי הם עדיין נמשכים: "האיומים ממשיכים ביתר שאת. בכל זאת, זה עדיין קומץ של אנשים קולניים, פוגעניים ואלימים. אך לכל יתר 9 מיליון אזרחי ישראל מגיע לשמוע את האמת ממשרד הבריאות ללא פחד".