חמדוכ ואל בוהרן
צילום: רויטרס

אחרי ההפיכה בסודאן: הצבא וראש הממשלה המודח בהסכם שותפות חדש

לאחר שלפני כחודש הכריז השליט הצבאי על פיזור הממשלה - חמדוכ חזר לארמון הנשיאות בח'רטום כדי לחתום על ההסכם, שמחדש את שיתוף הפעולה בין הצבא לכוחות האזרחיים: "ידעתי שהדרך לא תהיה מוקפת ורדים" • כעת העצורים הפוליטיים ישוחררו וחמדוכ יחזור לכהן כראש ממשלה, שתהיה ממשלת טכנוקרטים
רועי קייס ועומרי חיים
21 בנובמבר 2021
15:02
עודכן ב 15:37

אחרי ההפיכה הצבאית בסודאן: ראש ממשלת סודאן המודח עבדאללה חמדוכ הגיע היום (ראשון) לארמון הנשיאות בח'רטום, שם חתם עם השליט הצבאי אל-בורהאן על הסכם פוליטי שמחדש את שיתוף הפעולה בין הצבא לבין הכוחות האזרחיים.

לפי ההסכם, חמדוכ יחזור להיות ראש ממשלה, הממשלה תהיה ממשלת טכנוקרטים נטולת פוליטיקאים - והעצורים הפוליטיים שנעצרו בהפיכה ישוחררו. במעמד החתימה על ההסכם החדש אמר חמדוכ: "כשקיבלתי את תפקידי ידעתי שהדרך לא מוקפת ורדים, אבל באמצעות פעילות משותפת אנחנו יכולים להעביר את המדינה לחוף מבטחים".

בדברים שנשא לפני זמן קצר, לראשונה אחרי שנעצר במהלך ההפיכה בחודש שעבר, הוסיף ראש ממשלת המעבר הסודאני כי "אנחנו מקווים שההסכם הזה יעזור לשבור את החנק הפנימי והחיצוני ונחזיר את נתיב המעבר כדי להגשים דמוקרטיה לצמיתות במדינה שלנו".

מוביל ההפיכה הצבאית אל-בורהאן אמר מצידו כי ראש הממשלה חמדוכ התאמץ בכל כוחו במטרה להגיע להסכמה, אך מפני שלא הצליחו לעשות כך, "נגזר עלינו לעצור במעבר ולבחון מחדש את מה שעשינו ומה שנעשה בעתיד". אל-בורהאן הדגיש כי הכוחות הצבאיים עדיין נאמנים להבטחה שלהם, לפיה יתקיימו בחירות חופשיות ושקופות במדינה.

בסוף חודש אוקטובר הכריז בדרמטיות יו"ר מועצת הריבונות של סודאן, השליט הצבאי הזמני עבד אל-פתאח אל-בורהאן, על פירוק המועצה הריבונית הזמנית השולטת במדינה, פיטורי הממשלה ומושלי המחוזות. הוא הבטיח כי במקומה תקום ממשלת מומחים לאומית שתנהל את ענייני המדינה עד לבחירות ביולי 2023. התגובה בבית הלבן לא איחרה להגיע: "אנו דוחים את פעולות הצבא וקוראים לשחרור מיידי של ראש הממשלה ואחרים שהוכנסו למעצר בית".

כאוס נוצר עם ההפיכה הצבאית במדינה. רוב חברי המועצה הריבונית של סודאן נעצרו בידי כוח צבאי. הרופאים במדינה הכריזו על שביתה בכל בתי החולים למעט במקרים דחופים. הצבא סגר את הגישה לבירה ח'רטום באמצעות צווים ועדי ראייה מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כוחות צבא ומיליציות מקומיות מגבילים את חופש התנועה של תושבי העיר. מפגינים שנשאו את דגלי סודאן, הקימו בריקדות ומציתים צמיגים ברחובות הבירה. עקב האירועים איימה ארצות הברית: הבהרנו בעבר שכל שינוי בממשלת המעבר - יסכן את הסיוע האמריקני.

הסולחה בסודאן תשפיע על קידום הנורמליזציה עם ישראל?

לפני כחודש וחצי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הממשל האמריקני לוחץ על סודאן לחתום על הסכם נורמליזציה עם ישראל, ולכונן עימה יחסים דיפלומטיים. הלחץ מגיע אחרי שנה שבה סודאן למעשה גררה רגליים בסוגיה, בין היתר בגלל חילוקי דעות בצמרת הממשל בסודאן בין הדרג הצבאי לדרג האזרחי במדינה.