מבצע המעצרים ביו"ש
צילום: דובר צה"ל

פרסום מבצע סיכול תשתית חמאס נדחה בשל מעצר בני הזוג בטורקיה

בישראל חששו שהחשיפה תפגע במשא ומתן לשחררם עקב הקשר בין החשודים לטורקיה • תשתית הטרור תכננה: פיגועי התאבדות בשטח ישראל ופיגועי ירי ביו"ש • הערכה: המחבל שביצע את פיגוע הירי בירושלים נפגש עם אנשי חמאס בטורקיה
רועי שרון
22 בנובמבר 2021
19:54
עודכן ב 21:51

תשתית הטרור של חמאס שנחשפה היום (שני) היא הגדולה ביותר שסוכלה מאז 2014. פרסום המבצע נדחה בשל מעצר בני הזוג אוקנין בטורקיה - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. חשיפת התשתית תוכננה כבר לפני שבוע וחצי, אבל בשל הקשר של בכירים בתשתית לטורקיה, בישראל חששו שהפרסום יפגע במשא ומתן לשחרורם ויביך את הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. התשתית תכננה פיגועי התאבדות בשטח ישראל ובפיגועי ירי ביהודה ושומרון. 

במסגרת סיכול התארגנות הטרור של חמאס, יחידת "דובדבן" עצרה 14 פעילי חמאס שלקחו חלק בתשתית הטרור. ב-13 בספטמבר 2021, הוביל מפקד יחידת דובדבן, סגן-אלוף ע׳, מבצע יחידתי רחב היקף בכפר בידו שבבנימין. הלוחמים פשטו על הכפר במטרה לסכל יעדים אשר על פי המודיעין היה בכוונתם להוציא לפועל פיגועים. באותו מבצע לילי, נעצרו שמונה פעילי חמאס מהתארגנות הטרור.

ב-26 בספטמבר 2021, ביצעו לוחמי היחידה בשיתוף שב"כ מבצע מסוערב בכיכר סמוכה לתחנת דלק בלב העיר ג'נין. הלוחמים עצרו מבוקש, מחמוד סעדי, פעיל חמאס שגויס להתארגנות במטרה לבצע פיגוע בטווח זמן מידי. בהמשך אותו הערב, פעלה היחידה בשלושה מבצעים במקביל: ברמאללה, בכפר דן ובברוקין. במהלך הפעילות למעצר מהנדס התארגנות הטרור בכפר ברוקין, נפצעו קשה מפקד פלגה, סרן ד', וקשרו, רס"ל י'.

היום הותר לפרסום כי נחשפה תשתית חמאס נרחבת שתכננה פיגועי תופת ביהודה ושומרון וירושלים, נעצרו למעלה מ-50 פעילים ביהודה ושומרון, ונתפסו אמל"ח וחומרים להכנת 4 חגורות נפץ, זאת בפעולה משותפת של שב"כ, צה"ל והמשטרה. 

הפיגוע בירושלים: הערכה – המחבל נפגש עם אנשי חמאס בטורקיה

פיגוע הירי בירושלים: המחבל פאדי אבו-שחידם ביקר כמה פעמים בטורקיה לפני שביצע את פיגוע הירי בעיר העתיקה - כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. לפי החשד במערכת הביטחון, אבו-שחידם נפגש עם אנשי ארגון חמאס שהכווינו אותו לבצע את הפיגוע.

כשבני משפחתו נחקרו בשב"כ הם נשאלו מה פשר הפגישות שלו עם אנשי חמאס בטורקיה. הם טענו בחקירה כי הוא נהג לבקר את בנו שלומד במדינה, וכן לבקר בנכס שהוא מחזיק בטורקיה, לצד עוד השקעות שלו במקום.

טורקיה היא קרקע פוריה של אנשי חמאס, ובה מתגורר סאלח אל-עארורי, סגן מנהיג חמאס והאחראי על פעילות הארגון בגדה, ומי שמואשם בהכוונת פעילי הארגון לבצע פיגועים בישראל ובגדה המערבית. אשתו של אבו-שחידם, שנסעה לירדן בטרם ביצע בעלה את הפיגוע, חזרה היום לארץ ונעצרה על ידי שב"כ. היא נחקרת על ידי שב"כ והמשטרה וטוענת שלא ידעה על כוונת בעלה לבצע את הפיגוע.  

הבכירים שהכווינו את ההתארגנות

הפעילות מומנה ונוהלה על ידי בכירי חמאס, ובראשם צאלח עארורי, סגן יו"ר תנועת חמאס וראש "מרחב הגדה" - גוף הממוקם בחו״ל ופועל להניע פעילות חמאס ביהודה ושומרון וירושלים.

עוד נמסר בהודעת שב"כ כי לצידו של עארורי פועלים מגורשים נוספים, שאחד הבולטים שבהם הוא זכריא נג'יב, במקור תושב מזרח ירושלים, מחוטפי החייל נחשון וקסמן, ששוחרר ב"עסקת שליט" ופועל לקידום פעילות חמאס ביהודה ושומרון; בשנת 2019 נחשפה מעורבותו של נג'יב בתכנון פיגוע התנקשות באישים ישראלים. הוא זוהה כאחד המעורבים המרכזיים במאמץ להקמת תשתית טרור זו.