מזוודות הכסף הקטרי שהועברו לחמאס

הפתרון למזוודות הכסף לעזה שברירי ושרידותו לאורך זמן בספק

המצרים לא רוצים שקטר - באמצעות מכונת התעמולה שלה - תשלח בהם חיצי רעל כי סיכלו במו ידיהם את הכנסת הדלק המצרי לעזה • בכך מנעו משכורות מעשרות אלפי פקידי חמאס
גל ברגר
23 בנובמבר 2021
14:59
עודכן ב 17:25

כמה נקודות מהירות לגבי המימון החדש של משכורות פקידי חמאס בעזה, עקב התשלום הקטרי לדלק מצרי שעזה הייתה קונה בעבר מכספה: ההסכם שמסדיר את רכישת הדלק המצרי בידי הקטרים תקף עד סוף השנה, חודש וקצת, יהיה צורך לחדש אותו.

יציבות ההסדר לאורך טווח תלויה במצרים, בטיב יחסיה עם קטר וחמאס ובמצב הביטחוני בסיני. דלק מצרי במימון קטרי עדיין לא זרם בפועל לעזה, ולפיכך טרם בוצעה המרה למשכורות פקידי חמאס (ארגון הטרור ממשיך לממן כרגע את משכורותיהם מכספו - כפי שעשה בחודשים האחרונים).

חמאס מתעורר | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" 

השליח הקטרי ינחת באזורנו השבוע ויש אינדיקציה לא סופית שאולי הדלק המצרי יחל לזרום לאחר מכן. ההסדר קטר-מצרים אומר בקצרה כך: עזה קנתה עד היום דלקים ממצרים. מעתה, קטר תממן את הרכישה. לא ברור אם ההמרה למשכורות חמאס תהיה מס שייגזר מרווחי מכירת הדלק החינמי הזה בעזה או כתוצאה מהכסף שהתפנה לחמאס הודות לקטר, ולהסדר היצירתי מול מצרים (באישור ישראל).

לפי חמאס, השאלה איך בדיוק יומר הדלק המצרי למשכורות לפקידי חמאס עדיין לא סגורה סופית. הרגישות המצרית היא כדלקמן:

המצרים מבקשים להתנער משלב ההמרה של הדלק המצרי למשכורות פקידי חמאס. הם לא שמעו על כך ולא יודעים על כך מאומה. מבחינתם מדובר בהסכם מסחרי בין קטר למצרים או בין שתי חברות מסחריות: קטר רוכשת דלק שנכנס לעזה כסיוע, וזה כל הסיפור.

באשר לחלק של המרה למשכורות חמאס, זה לא במגרש של המצרים והם לא חתמו על כך בכתב ידם, אלא זה סיכום בין חמאס לקטר נטו. ככל שהכותרות ידברו יותר ויותר על כך שהדלק המצרי (במימון קטרי) הופך בקצה למשכורות לפקידי חמאס בעזה, המצרים ירגישו עם הסיפור מאוד לא נוח. הם לא רוצים שהקהילה הבינלאומית תאשים אותם במימון משכורות לפקידי ארגון טרור.

המצרים מבקשים לעמעם ככל האפשר את הזיקה בין הדלק המצרי לבין משכורות חמאס וטוענים - זה סיוע כמו כל סיוע אחר

בנוסף, המצרים מבקשים לעמעם ככל האפשר את הזיקה בין הדלק המצרי לבין משכורות חמאס וטוענים כאמור שזהו בסך הכול סיוע כמו כל סיוע אחר לעזה, מסיבה נוספת - הם לא רוצים שבעתיד - אם הם יחליטו לסגור את מעבר רפיח, ויעצרו את תנועת הסחורות מסיני לעזה מסיבות ביטחוניות, יאשימו אותם בסיכול המענק הקטרי.

במילים אחרות: המצרים לא רוצים שקטר - באמצעות מכונת התעמולה שלה - תשלח בהם חיצי רעל שהם סיכלו במו ידם את הכנסת הדלק המצרי לעזה, ובכך מנעו מעשרות אלפי פקידים של חמאס משכורות.

בשורה התחתונה, הפתרון שנמצא למשכורות פקידי חמאס עודנו שברירי מאוד, לא מובטח בהכרח לאורך זמן, ועם פוטנציאל קריסה גבוה בהמשך.