שאול אמסטרדמסקי

בלוף מארץ הבלופים: למה מעלים את שכר החיילים דווקא עכשיו?

חבל שהמהלך של שרי הביטחון והאוצר מגיע רק כדי להשתיק את הביקורת על המענקים הנדיבים לפנסיונרים של צה"ל • חוץ מזה, בצה"ל עושים הכuל כדי לא להפוך לצבא מקצועי • התוצאה – לוחמים שמשרתים בשכר רעב רק כדי להמשיך להחזיק המוני חיילים שאין בהם צורך
שאול אמסטרדמסקי
23 בנובמבר 2021
18:19
עודכן ב 21:14

איזה כיף להתעורר בבוקר ולראות הודעה על כך ששר האוצר ושר הביטחון מעלים את שכר החיילים ב-50%. איזה מדהים, מי לא אוהב את החיילים? כמה חבל שזה בלוף מארץ הבלופים.

הסיבה הראשונה שזה בלוף: בצה"ל ראו שהם מקבלים אין-סוף ביקורת על זה שהם קודם מעלים את הפנסיה של אנשי הקבע, ורק אחרי זה מטפלים בשכר החיילים. אז מה הם עשו? הפוך. עכשיו הם הודיעו על זה שהם מעלים את שכר החיילים, שנייה אחר כך אפשר יהיה להעלות את הפנסיה של אנשי הקבע. עכשיו אף אחד לא ירגיש שאנחנו מאשרים את כל ההעלאות האלה לפנסיה התקציבית של הפנסיונרים
שכבר פרשו, שיעלו הרבה יותר מהעלאת שכר החיילים – מיליארד וחצי שקל.

הסיבה השנייה היא שבצה"ל יש שתי מילים שבשום פנים ואופן אסור להגיד: "צבא מקצועי". רק אומרים את זה ליד אנשי צה"ל, בום, הם מקבלים חררה. הם לא מוכנים לנהל את הדיון הזה ובמקום זה עושים משהו אחר. הם ממשיכים לגייס המון חיילים וחיילות שאף אחד לא צריך, נותנים לכולם שכר רעב ופשוט מעלים לאט לאט את השכר בשביל לתת ללוחמים משהו. כי הם מבינים שאי אפשר להמשיך להביא אנשים לצה"ל בתפקידים שמסכנים חיים בשכר רעב.

"הם ממשיכים לגייס המון חיילים שאף אחד לא צריך, נותנים לכולם שכר רעב ופשוט מעלים אותו לאט בשביל לתת ללוחמים משהו"

אפשר לעשות את זה אחרת. אפשר לא לגייס את כל החיילים והחיילות האלה שאף אחד לא צריך, שילכו לעבוד או ללמוד או מה שזה יהיה. ולכל מי שכן משרתים לתת שכר כמו שצריך. למה לוחם או לוחמת לא מקבלים 6,000 שקל או 8,000 שקל, למה רק 3,000 שקל? הם הרי מחרפים את נפשם. את הדיון הזה בצה"ל לא מוכנים לקיים בשום פנים ואופן. הרבה יותר קל לסמא את עיני הציבור בהודעות יפות לעיתונות על זה שהעלינו את שכר החיילים.

דובר צה"ל: "החיילים הם לא עובדים, אין צורך להשוות את דמי הקיום לשכר המינימום"

דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, אמר הערב בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית משחקי הכיס כי אין קשר בין העלאת דמי הקיום לבין הגדלת הפנסיה של גמלאי צה"ל. הוא הוסיף כי החיילים הם לא עובדים, ולכן אין צורך להשוות את דמי הקיום שהם מקבלים לשכר המינימום - חיילים לא יקבלו שכר.

לשאלה מדוע להעלות רק עכשיו את השכר, אם חלק מהתקציב כבר היה בתוך תקציב צה"ל, ענה כי בשנים האחרונות העלה הצבא את דמי הקיום של החיילים בעשרות ומאות אחוזים, גם בלי יוזמת הממשלה.

בנוגע לתזמון של העלאת דמי הקיום לחיילים, בדיוק עם הפרסום של סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה על האמון בצה"ל, ענה דובר צה"ל כי אין שום קמפיין ואין כוונה לתזמן את העלאת דמי הקיום של החיילים למועד מסוים. תא"ל כוכב הדגיש: "האמון בצה"ל לא נשחק - הוא בין 80 ל-90 אחוז אמון על הייעוד המבצעי של צה"ל. באשר להתנהלות הכלכלית, אנחנו בוודאי לא מושלמים. נמשיך ונשתפר".