מחלקת קורונה בביה"ח שערי צדק בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

האזהרה של ממונה הקורונה: "הגל החמישי התחיל"

על רקע העלייה במקדם ההדבקה - פרופ' זרקא אומר לכאן חדשות: "אנחנו כבר לא בין הגלים" • במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את המגבלות האחרונות שהוסרו, אם תימשך העלייה בתחלואה
קטי דור
24 בנובמבר 2021
19:54

על רקע העלייה במקדם ההדבקה, ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא מודה הערב (רביעי) כי הגל החמישי של מגפת הקורונה בישראל התחיל. בשיחה עם קטי דור ב"חדשות הערב" בכאן 11 הוא אומר: "אנחנו כבר לא בין הגלים - אנחנו בתחילתו של גל".

בהמשך אמר זרקא: "כשחשבנו על גל חמישי לא חשבנו על העלייה הזאת, חשבנו על ייבוא ווריאנט חדש מחו"ל, על מה שקורה כרגע באירופה. העלייה הזאת במקדם ההדבקה היא מהירה מדי ומוקדמת מדי, אני לא רוצה לקרוא לה גל חמישי או גל בכלל, אני רוצה את עזרת הציבור שנכבה אותה ונחזור לגרף היורד". 

עוד פורסם הערב כי במשרד הבריאות חוששים מהדבקה המונית במסיבות חנוכה, חג המולד וסילבסטר, וכי אם תימשך העלייה, ישקלו להחזיר את המגבלות האחרונות, בהן צמצום התקהלויות בתוך מבנים מ-600 ל-400, צמצום אירועים ללא תו ירוק בתוך מבנים מ-100 ל-50 והחזרת המסיכות באוויר הפתוח. 

פרופ' גילי רגב: עדויות חיוביות על משך יעילות הבוסטר

פרופ' גילי רגב יוחאי מבית החולים תל השומר, אמרה היום לכאן חדשות כי מנתונים ראשוניים של מחקר הנוגדנים המבוצע במעבדתה, עולה כי השפעת הבוסטר על יעילות החיסון גבוהה יותר מהמנה השנייה של החיסון, באופן משמעותי. 

הערב פורסם בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן 11 כי משרד הבריאות החליט שגם תלמידי החברה הערבית ישתתפו במבצע בדיקות האנטיגן בחנוכה, על אף שאינם נמצאים בחופשה מהלימודים. כמו כן, נבדקת האפשרות כי ייערך מבצע אנטיגן נוסף גם אחרי חופשת החגים לחברה הערבית, בתחילת חודש ינואר. 

לגבי מבצע בדיקות האנטיגן הנוכחי במשרד החינוך אומרים כי בשונה מהמבצע אחרי סוכות הפעם הערכות כבר נמצאות בבתי הספר והן יחולקו ביום שני לפני היציאה לחופש. במשרד החינוך מעריכים כי יאתרו במבצע אחוזים בודדים של תלמידים חיוביים - בין עשרות למאות תלמידים. האתגר הגדול, אומרים במשרד החינוך, יהיה לגייס שוב את ההורים לשתף פעולה. 

לפי אחת התחזיות שהוצגו לשרים בקבינט הקורונה שהתכנס אמש בתרחיש המכונה "אופטימי" ובו מקדם ההדבקה יעצר על 1.1 - בשבוע הראשון של ינואר יהיו בישראל יותר מ-1,000 מאומתים ליום, ובתרחיש מחמיר - שבו עליית המקדם תיעצר ב-1.2 - בשבוע הראשון של ינואר נגיע ל-3,000 מאומתים. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לשרים כי יש צורך ב"מבצע בדיקת אנטיגן" לתלמידי הגנים ובתי הספר לפני החזרה ללימודים מחופשת חנוכה. הוא הוסיף כי אם תהיה התפרצות בהפקה ספציפית, היא תבוטל.