בן שטרית, היום
צילום: פלאש90

בכיר בשב"ס: בן שטרית החזיר לשירות את החשוד בסרסור

בנציבות שירות בתי הסוהר תקפו בחריפות את מפקד כלא גלבוע, שסיפר על פרשת הסרסור בסוהרות שארעה טרם הגיעו לכלא. בהודעה חריפה מטעם הנציבות נכתב: "בן שטרית ישב במרכז קבלת ההחלטות הארגוני ושימש כעוזר נציב שב"ס בזמן בדיקת הארוע" • סגן השר סגלוביץ' לכאן רשת ב: "הדברים חייבים להיבדק לעומק"
משה שטיינמץ
25 בנובמבר 2021
02:44

פרשת הסרסור בסוהרות: אחרי שמפקד כלא גלבוע פרדי בן שטרית הזכיר אתמול (רביעי) את המקרה בעדותו בפני ועדת הבדיקה לנסיבות הבריחה מהכלא, בכירים בשירות בתי הסוהר אמרו לכאן חדשות שבן שטרית היה בעת גילוי הפרשה עוזר נציב השב"ס, וישב בוועדה שהתירה לקצין שנחשד במעשים לחזור לשירות. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11.

היום העיד בן שטרית כי חיילות ששירתו בשירות בתי הסוהר סורסרו לפי דרישת מחבלים. בנציבות שב"ס הגיבו בחומרה לדברים של בן שטרית. "מוזר לשמוע טענה כה חמורה מצידו של מי שישב במרכז קבלת ההחלטות הארגוני ושימש כעוזר נציב שב"ס בזמן בדיקת האhרוע, נשמעת רק כעת", נכתב בהודעת שב"ס.

האזינו לריאיון עם הסוהרת שנוצלה, מתוך סדר יום עם קרן נויבך, 30 ביולי 2018

Kan Bet - כאן ב · "נשים בשב"ס נתפסות כאובייקט מיני בלבד. אין לי אמון במערכת"

"מדובר בניסיון לשנות את הדיון הציבורי מעיסוק בבדיקת תפקודו, לעיסוק בענין שנבדק תחת נציב קודם, ונסגר על ידי הפרקליטות", נכתב בהמשך. "אין לנו אלא להצטער על בחירתו של הקצין לנצל באופן ציני את פגיעותן של נפגעות עבירה המנסות לשקם את חייהן בכדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מעדותו בוועדת חקירת הבריחה שהתרחשה תחת פיקודו הישיר".

סגן השר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ' התייחס הבוקר לסוגיה, בריאיון אצל חיים לוינסון ועקיבא נוביק בכאן רשת ב: "האמירה הזו היא אמירה שאי אפשר להתעלם ממנה. ממה שאני מצליח להבין הדבר הזה נחקר בצורה כזו או אחרת, אבל האמירה הזו חייבת להיבדק. עצם העובדה שיש חיילות שאנחנו שלחנו למשימה ונמצאות בתחושה הזו – מחייב חריש עומק. אסור להשאיר את האמירה הזו באוויר".

האזינו לריאיון עם סגן השר סגלוביץ' בכאן רשת ב

בשנת 2018 נחשפה הפרשה על ידי העיתונאי לירן לוי מערוץ 20. מאז, העידו ארבע סוהרות בפרשה. התלונה הראשונה הוגשה בנובמבר 2017 על כך שאסיר נגע בישבנה של סוהרת בזמן עבודתה. הסוהרת, שהתפטרה מעבודתה, סיפרה אז לכאן רשת ב כי שכחו אותה ולא דאגו לה לטיפול, אלא רק אחרי שהסיפור נחשף בתקשורת. "זה מעיד על הרצון שלהם לטייח. עצם העובדה שוויתרו עליי כל כך מהר, זה רק מראה כמה נוח היה להם להוציא אותי מהמערכת", הוסיפה.

במהלך החקירה נעשו כמה עימותים בין הסוהרות לבין קצין המודיעין, החשוד בסרסור, ובין אחת הסוהרות לבין מפקד כלא גלבוע דאז. בשב"ס אומרים בראיונות לתקשורת כי "לא בטוח שזה קרה" או "זה כנראה לא קרה". מפקד המחוז הצפוני אמר כי "סיכוי של אחד למיליון שזה קרה".