בסיס הקריה
צילום: משה שי, פלאש 90

כך פגע משרד הביטחון בשיקומו של לוחם יס"מ פצוע

בשנת 2014 נפגע נתי באורח אנוש בתאונת מבצעית, ומאז הוא סובל מפגיעה קוגניטיבית. בשנתיים האחרונות נאלץ להטלטל בין ועדות ובתי משפט, כי משרד הביטחון הוריד את אחוזי הנכות שלו. אחרי שכבר קיבל חוות דעת הקובעת שיש להחזירם - משרד הביטחון שב וערער על חוות הדעת
ד"ר גילי תמיר
25 בנובמבר 2021
09:38

בשנת 2014 השתנו ללא הכר חייו של לוחם היס"מ נתי אלוש. כשרכב על אופנוע המשטרה שלו בעמק יזרעאל עבר תאונה קשה, ולאחריה היטלטל בין חיים ומוות לאורך שנים ארוכות. בשנתיים האחרונות הוריו של נתי נאלצו לכתת רגליהם בוועדות רפואיות ובתי משפט - לאחר שמשרד הביטחון הוריד לו את אחוזי הנכות באופן שפגע בשיקומו. בתוכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר בכאן רשת ב הובא ריאיון עם אביו של נתי - ובסופו, בעקבות התערבות התוכנית, בשורה משמחת למשפחה. 

האזינו לריאיון עם דוד, אביו של נתי אלוש

נתי אלוש סובל מפציעה אנושה בגזע המוח, כך שהתפקוד הקוגניטיבי שלו נפגע לחלוטין. נתי לא מדבר, מרותק לכסא גלגלים וסיעודי. נתי הוכר כ-100+ אחוזי נכות, וזכאי לטיפולים בביתו, סיוע ברכב ודיור. אך מסתבר ש"לצמיתות" זה עניין יחסי, כי ב-2019 משרד הביטחון פתח את התיק והוריד לו את אחוזי הנכות ל-97%, וזאת מבלי שהוא ידע בכלל מדוע הוזמן לוועדה של משרד הביטחון ומה משמעותה.

בעקבות ההורדה נפגעו הטיפולים שקיבל, תכיפותם, והופחת הסיוע בדיור וברכב. נתי והוריו נאלצו להטלטל בין בתי משפט ווועדות, ללא הואיל. גם בית המשפט המחוזי התרשם מהמצב הקשה אך ידיו היו כבולות. הוא שלח את נתי להגיש החמרה לאגף השיקום.

הרופאה המומחית אליה פנו קבעה מיד כי לנתי נכות של 100+ אחוזים עקב הפגיעה הקוגניטיבית הקשה, אבל אגף השיקום החליט לזמן את נתי לוועדה נוספת, כדי לבחון שוב את העלאת האחוזים. למעשה, משרד הביטחון ערער על קביעת הרופאה וביקש ממנה להצדיק אותה. אגב, רופאת הוועדה גם קבעה שההחמרה חלה בגלל הירידה בתכיפות הטיפולים - זו שקרתה לאחר שהורדו אחוזי הנכות שקיבל נתי.

בעקבות פנייה לתוכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר, אספה מערכת התוכנית את כל החומר ונדהמה לגלות את ההתנהלות כלפי נתי. בעקבות פניית התוכנית והדרישה לבטל את הוועדה ולקבוע נכות צמיתה של מאה פלוס, הפעם לתמיד, נערכה בדיקה באגף השיקום.

תגובת משרד הביטחון: "במקרה המתואר נפלו מספר ליקויים בהתנהלות האגף. לאור פנייתכם , ראש האגף תקיים דיון להפקת לקחים ונעדכנכם בהמשך". בימים הקרובים יתקיים הדיון המדובר, ובתוכנית, המשודרת מדי ערב בשעה 19:00 בכאן רשת ב, ממשיכים לעקוב.