נפתלי בנט ואלי אבידר
צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90, עמוס בן גרשום, לע

הממשלה אישרה את איכוני השב"כ

השרים אבידר, סער, שאשא-ביטון וברביבאי התנגדו לשימוש באיכונים לבלימת התפשטות הזן החדש. השר לתכנון אסטרטגי: "מפירים לבוחרינו את ההבטחה לשמור על הדמוקרטיה" • שמואל זכאי מונה לממונה הקורונה בנתב"ג במקום רוני נומה • פינוי השבים ממדינות אדומות למלוניות הוקדם ל-18:00 • בנט: סגירת הגבולות - צעד לא קל אך זמני והכרחי • פרופ' זרקא: מהנתונים עולה שהחיסון יעיל מול האומיקרון במניעת מחלה קשה
כתבי כאן חדשות
28 בנובמבר 2021
07:45
עודכן ב 16:16

הממשלה אישרה היום (ראשון) את איכוני השב"כ לבלימת התפשטות זן הקורונה החדש. השרים אלי אבידר, גדעון סער, יפעת שאשא-ביטון ואורנה ברביבאי התנגדו למהלך. שרת האנרגיה אלהרר נמנעה בהצבעה. מוקדם יותר נרשם עימות בין ראש הממשלה נפתלי בנט לשר אלי אבידר על רקע השימוש באיכונים.

‏במסגרת הדיון על בלימת התפשטות האומיקרון, אמר אבידר כי "רונן בר ראש השב"כ התאהב בכלי האיכון, וראש הממשלה השיב: "אל תדבר לגופו של ראש השב"כ, מי אתה שתכפיש?". הדברים נאמרו בחלק הסגור של ישיבת הממשלה, מוקדם יותר היום. בוועדת החוקה של הכנסת שב אבידר על המסר: "זה קו אדום מטורף ורע מאוד לדמוקרטיה". 

לאחר פרסום הדברים מישיבת הממשלה ואישור איכוני שב"כ, תקף אבידר: "איך נביט לבוחרינו בעיניים כשאנחנו מפירים ברגל גסה הבטחה אחר הבטחה לשמור על הדמוקרטיה? אין כל הצדקה לצעד כה קיצוני, לא יעיל ולא מידתי שכזה". לבסוף סיכם: "בהחלטות היום אנחנו מכשירים את הקרקע לממשלות רעות עתידיות, להשתמש באותם כלים".

האזינו להסכת עוד יום 

לגבי החזית של נתב"ג, ראש הממשלה בנט ושרת התחבורה מרב מיכאלי החליטו במשותף שלא להאריך עוד את כהונתו של אלוף במיל' רוני נומה כפרויקטור הקורונה במקום, ובמקומו יכנס לתפקיד מנהל נתב"ג שמואל זכאי.

קודם לכן ועדת החוקה אישרה את הקדמת ההעברה של ישראלים המגיעים ממדינות אדומות למלוניות לשעה 18:00, במקום חצות. כרגע פועלות מלוניות קורונה בדן פנורמה תל אביב וירושלים, אך יש צפי להרחבה משמעותית במספרן כבר מחר. 

בד בבד, ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לסגירת השמיים לתיירים ואמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "ההגבלות על גבולות המדינה הן לא צעד קל, אבל זה צעד זמני והכרחי". בנט ביקש מהציבור להתאזר בסבלנות. "אני מבין את העייפות מהחיים בצל הקורונה", הוא הוסיף. "אני שומע שאומרים לי ׳רק יצאנו מהדלתא ועכשיו הגיע זן חדש׳. זה לא קל לאף אחד, אבל זו המציאות".

ועדת החוקה בכנסת דנה באישור התקנות החדשות עליהן החליט קבינט הקורונה אתמול ואישרה את מתווה הכניסה והיציאה מישראל. על פי המתווה, ישראלים ששבו מ-50 מדינות שהוגדרו כאדומות יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, יועברו להמשך בידוד ביתי וביום השביעי יבצעו בדיקה נוספת. כפוף לתשובה שלילית בבדיקה השנייה, הם ישוחררו מבידוד. מי שייצא חיובי בבדיקה יישאר במלונית עד לקבלת אישור החלמה. 

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, התייחסה לביקורת על הפעלת האיכונים ואמרה שייעשה בהם שימוש ככלי משלים. הוא הוסיפה כי הזן החדש "מטריד מאוד בגלל שיש לו שלל מוטציות חריגות". ד"ר אלרעי-פרייס המשיכה ואמרה: "הוא התגלה לפני כמה ימים, וככל הנראה התפתח באמצע אוקטובר וזוהה ברצפים בדרום אפריקה ובהונג קונג. אנחנו רואים התפשטות מאוד מהירה שלו בדרום אפריקה עם הדבקות המוניות".

בהמשך אמרה: "נכון לשלשום ידענו על מאומתת אחת מחוסנת בשתי מנות חיסון, ועוד שני נוספים מחוסנים. היו מקרים גם של מחוסנים אבל במצב קל. מאז נוספו עוד מקרים בארץ. משרד הבריאות לא תמך בסגירה הרמטית אלא בסגירה של מדינות אדומות, מדינות אפריקה ושכנותיה. היה מקרה של מישהי בבלגיה שחזרה ממצרים, אז אולי גם מצרים תיכנס למדינות האדומות".

ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב שמנתונים ראשונים מדרום אפריקה עולה שהחיסון יעיל מול הזן אומיקרון במניעת תחלואה קשה. "לפי הנתונים שאנחנו רואים – אני חושב שהזהירות נדרשת, במיוחד כשמדובר במוטציות שלא ראינו עד עכשיו", הוא הסביר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה. "חשוב לומר שזה לא מצב של 0 ו-1, זה לא שהחיסון לא רלוונטי, אלא שיש ירידה ביעילות שלו". 

האזינו לריאיון עם ממונה הקורונה, פרופ' זרקא, בכאן רשת ב

פורפסור זרקא טען כי הידוק הגבולות הוא צעד מידתי בשלב הזה, והוסיף כי "אני חושב שאנחנו בשליטה על המצב". בד בבד, השר גדעון סער, שהביע אתמול התנגדות להגבלות שאישר קבינט הקורונה, אמר הבוקר לכאן רשת ב: "עצירה מוחלטת של התיירות והגבלות על מחוסנים – זה לא נראה לי הולם את התשתית העובדתית שהובאה בפני הקבינט. בסופו של דבר אין ראייה שהזן החדש קטלני יותר. לפי הנתונים הוא מדבק יותר, אבל לא מסוכן יותר". 

הזן החדש של הקורונה מתפשט: מה צריך לדעת על האומיקרון?

סער התייחס לשימוש באיכוני שב"כ וציין כי "זה כלי מעולם טרום החיסונים. צריך לנקוט בכלי הזה במצבי קצה, ולא השתכנעתי שאנחנו שם". הוא טען שהמאמץ העיקרי של ישראל צריך להיות במבצע החיסונים והוסיף: "ברגע שמטילים הגבלה על מחוסנים שחוזרים מחו"ל זה עלול לפגוע במאמץ הזה". 

האזינו לריאיון עם השר גדעון סער בכאן רשת ב

ראש צוות המומחים של קבינט הקורונה, פרופסור רן בליצר, אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "צריך להניח הנחות מחמירות, בתקווה להתבדות יותר מאוחר. הזן החדש הצליח בפחות מ-10 ימים לגרום לעלייה מ-300 ל-3,000 מאומתים ביום בדרום אפריקה. אין עדות שהוא מסוכן יותר, אבל גם אין עדות הפוכה". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' בליצר בכאן רשת ב

פרופסור בליצר ציין כי הנחת העבודה היא שהחיסון יהיה יעיל נגד הזן אומיקרון. "גם אם היעילות תיפגע, היא עדיין תהיה משמעותית. זה המענה הכי טוב שיהיה לנו בחודשים הקרובים", הוא הדגיש. ראש צוות המומחים סיפר שנפגש עם מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב חיים קניבסקי, שקרא לחסן ילדים. "גם מקבלי ההחלטות בעולם החילוני לא צריכים לדעת יותר טוב מכל מדען ומומחה, הם צריכים לשקול את העדויות והממצאים שמובאים בפניהם ולקבל החלטות", הוא הוסיף. 

בתוך כך, ישראל החליטה שלא לאפשר לפועלים פלסטינים שלא קיבלו חיסון שלישי, או ביצעו חיסון שני בחצי השנה האחרונה, להיכנס ולעבוד בשטחי הקו הירוק. שר הביטחון גנץ הציג את ההחלטה אתמול בקבינט. יש לציין כי הרוב המוחלט של הפועלים הפלסטינים מחוסנים כבר. במקביל, בישראל רוצים לחסן גם את הפועלים המגיעים מעזה לעבודה בישראל בחיסון שלישי. הנושא נבחן כעת על ידי מערכת הביטחון, וככל הנראה אלו יחוסנו במעבר ארז.

חבר בצוות הטיפול במגפות של דרום אפריקה, פרופסור אלכס סיגל, אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן הבוקר: "פה הגל רק מתחיל, אין מספר גדול של נדבקים. מבחינת הגבלות אין משהו ספציפי. אין פאניקה כמו שאולי יש במקומות אחרים. יש הבדל בין למגר את הווריאנט ובין פאניקה, צריך לדעת איפה הגבול". פרופסור סיגל טען שסגירת הגבולות היא לא פתרון אפקטיבי, והסביר: "המחלה הזו גלובלית, וברגע שיש אוכלוסיות עם סיכוי גבוה יותר לפתח וריאנטים - צריך לחשוב על פתרון בצורה גלובלית". 

קבינט הקורונה אישר אתמול שורה של הגבלות בעקבות התפרצות זן האומיקרון בישראל וברחבי העולם. בין השאר הוחלט שנמל התעופה בן גוריון ייסגר לכניסת זרים לשבועיים, שב"כ יוכל לאכן מאומתים לנגיף, והשבים לישראל ייאלצו לשהות בבידוד. בנוסף, אירועים במקומות סגורים מעל 50 איש יאושרו בתו ירוק בלבד. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בדיון: "רוצים לשמור על ישראל פתוחה ומתפקדת, נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה". 

בנט בקבינט הקורונה: "מי שיחכה לנתונים, ואח"כ ינסה לכבות את האש – יפסיד" 

ציטוטים נוספים מקבינט הקורונה, שפורסמו הבוקר בכאן רשת ב, חושפים מה עומד מאחורי חלק מההחלטות שהתקבלו אמש. המסר המרכזי של ראש הממשלה נפתלי בנט לשרים היה: "מי שיחכה לקבל עוד נתונים, ואחר כך לכבות את האש – יפסיד". 

"חשוב להדגיש שהחיסון מגן מתחלואה קשה בהסתברות גבוהה", המשיך בנט. "אנחנו כן יודעים שהוורינאט מדבק יותר, אומנם לא רואים עלייה בתחלואה הקשה, אבל זה תמיד בדילאיי. מנכ"ל מודרנה אמר שתוך שבועיים הם ידעו את רמת האפקטיביות של החיסון ושהם הכינו חיסון שמתאים למצב הכלאיים, זה כבר על המדף". 

בדיון עלו שוב הצעות שהוצגו בעבר למניעת התפשטות הנגיף, אך לא עברו בהחלטה רשמית. בנט הציע: "היום 85% מהאנשים לא עושים בדיקה בסוף הבידוד. לכן הוחלט - אם מישהו לא עושה בדיקת PCR לפני היציאה מהבידוד ביום השביעי – הוא יקבל קנס. יש את המידע במחשב".

הצעה נוספת הייתה של משה אדרי, עוזר שר הביטחון לענייני התגוננות. "שפשוט שלא תהיה תחבורה ציבורית ביציאה מנתב"ג. נבטל אותה כפי שעשינו", הוא אמר. זאת בשונה מהמצב כיום, בו אנשים שאמורים להיות בבידוד עם חזרתם לארץ יכולים לקחת רכבת או אוטובוס מנמל התעופה הביתה. 

השרה לשיוויון חברתי מירב כהן הדגישה את הצורך להגביר את בדיקות הקורונה בבתי האבות, והוסיפה: "שלא נגלה מאוחר מדי שזה מגיע למבוגרים אצלנו". שרת הפנים שקד ציינה שיותר מ-200 אלף ישראלים נמצאים בחו"ל, והציעה להכריז על טורקיה ואיחוד האמירויות מדינות אדומות. לפיד השיב: "זה מידתי. אנחנו בבדיקה מול הטורקים. הם לא אוהבים את זה, אבל מבינים שזה זמני".

ראש השב"כ רונן בר אמר בדיון כי הוא תומך בהחזרת האיכונים לפרק זמן מוגבל עד שיתברר המצב עם הווריאנט, ולמטרות מוגדרות. "רק לזן החדש ותוך בחינה יומיומית של הצורך". השרים גדעון סער ויפעת שאשא-ביטון התנגדו להגבלות החדשות.

השר סער אמר: "ההגבלות שמציעים יפגעו בהישגים שלנו. אנחנו נמצאים במסלול כלכלי טוב, וכעת אנחנו עלולים לפגוע בו. הצעדים האלו הם פגיעה במאמץ ההסברה לחיסונים, בעיקר הבידודים למחוסנים חוזרים. זו שאלה של לקיחת סיכונים. לדעתי לקחנו סיכונים גדולים יותר עד היום, ואפשר לקחת גם סיכון פה".

בד בבד, לאחר חשיפת כאן חדשות, שר האוצר אביגדור ליברמן השתתף אתמול לראשונה בדיון. ליברמן אמר שצריך ללמוד לחיות לצד הקורונה, וכי הוא נגד שינויים נוספים בשבוע הקרוב. 

אתמול פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי יש חשד לחמישה מקרים נוספים של חולים בארץ בווריאנט הדרום אפריקני החדש, נוסף למאומתת ממלאווי ולשניים שיש חשד לגביהם. הם עברו בדיקת PCR ספציפית, שמורה על מחסור בחלבון - מה שמעיד בסיכוי גבוה שמדובר בווריאנט. בין הנבדקים, שלושה בני אדם שלא שהו בחו"ל לאחרונה נחשפו לזן החדש בישראל. כל הבדיקות הועברו למעבדה בבית החולים אסף הרופא לריצוף גנטי.

בהכנת הידיעה השתתפו שרון עידן, עמיחי שטיין, גילי כהן ויערה שפירא