תיעוד פיגוע הדקירה בשער שכם
צילום: דוברות המשטרה

לוחמי מג"ב שהרגו את המחבל שוחררו, נשקיהם נלקחו לבדיקה

השר לביטחון פנים בר-לב: כשיש ספק, אין ספק • ח"כ כסיף: הוצאה להורג ללא משפט • לפיד: לא ניתן למחבלים להשתולל ברחבי ירושלים ובכל מקום אחר בארץ • המחבל, מוחמד שווכת סלימה בן 25 מהעיירה סלפית, שהה בישראל ללא אישור
כתבי כאן חדשות
04 בדצמבר 2021
18:58
עודכן ב 22:58

לוחמי משמר הגבול שהרגו אחר הצוהריים את המחבל בפיגוע הדקירה בשער שכם בירושלים, נחקרו הערב (שבת) באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים. בתום החקירה לא הוטלו עליהם כל תנאים מגבילים וכלי הנשק שלהם יוחזרו לידיהם מחר. חקירת מח"ש מתמקדת בשאלה אם הירי הנוסף של השוטרים במחבל, בעודו שוכב פצוע על הקרקע, היה מוצדק. נשקיהם נלקחו לבדיקה.

מוקדם יותר שוחח מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי עם הורי הלוחמים ואמר להם כי אין לו ספק שלעם ישראל התוספו הערב עוד שני גיבורים בחג החנוכה. רב-ניצב שבתאי ציין כי הלוחמת ש' והלוחם ל' פעלו באופן נחוש, מקצועי ומבהיר, ובזכותם ניצלו חיי אדם. הוא תקווה שההליך המשפטי יסתיים מהר ככל האפשר.

עוד קודם לכן התייחס עם צאת השבת ראש הממשלה נפתלי בנט לפיגוע. בהודעה שפרסם בצאת השבת, אמר בנט: "הלוחם והלוחמת פעלו באופן מהיר ונחוש מאוד, כמצופה משוטרי ישראל, אל מול מחבל שניסה לרצוח אזרח ישראלי. אני מבקש למסור להם את מלוא הגיבוי. כך היה מצופה מלוחמינו לפעול וכך הם פעלו. אסור לנו לאפשר לעיר הבירה שלנו להפוך למוקד של טרור".

מוקדם יותר הערב גיבה גם מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, את הלוחמים שניטרלו את המחבל שביצע את הפיגוע. בהודעה שפרסם, אמר ניצב כהן כי "הלוחמים הגיבו כנדרש לאירוע והביאו לניטרולו של המחבל ומנעו ממנו פגיעה נוספת בלוחמים ואזרחים שהיו במקום. כחיל מקצועי נלמד את הפרטים המדוייקים כמו בכל אירוע".

תיעוד הפיגוע בשער שכם (צילום: דוברות המשטרה)

שר החוץ לפיד מגבה אף הוא את הלוחמים. בהודעה שפרסם הערב, כתב השר לפיד כי הוא "‏מחזק את כוחות הביטחון ולוחמי מג"ב שפעלו הערב מהר, חתרו למגע בנחישות והביאו לסיום אירוע הטרור הנפשע בשער שכם ולהצלת חיים. מגבה לחלוטין את הלוחמות והלוחמים שלנו. לא ניתן למחבלים להשתולל ברחבי ירושלים ובכל מקום אחר בארץ".

בפוסט שפרסמה בדף הטוויטר שלה הערב כתבה השרה שקד: "לוחמי מג"ב עומדים בקו החזית ואנחנו עומדים מאחוריהם". גם שר התפוצות נחמן שי הגיב על האירוע וצייץ: ‏״לא להתבלבל, היה כאן פיגוע וניסיון לרצח. ‏מציע, לפני שקופצים ומכריזים הכרזות, לבצע בדיקה קפדנית של נסיבות הירי על המחבל. אין מקרה אחד דומה למשנהו. ‏מג"ב, משטרת ישראל, שב״כ ראויים להערכה על הדבקות במטרה ועל הנחישות במאבק בטרור".

חבר הכנסת איתמר בן-גביר מהציונות הדתית, צייץ אף הוא: "גם כשמחבל שוכב על הרצפה הוא מהווה סכנה ויכול להפעיל מטען חבלה. אני משבח את לוחמי מג"ב על פעילותם המהירה בנחישות ובמהירות, שהרגו את המחבל המתועב, וצריך שיהיה ברור לכולם, שמחבל שיוצא לרצוח יהודי יהרג במקום".

לעומתו, חבר הכנסת עופר כסיף מהרשימה המשותפת כתב בדף הטוויטר שלו על הרג המחבל: "עוד הוצאה להורג ללא משפט שנקלטה בעין המצלמה. ירי באדם פצוע או שרוע שאינו מהווה סכנה, יהיה מעשהו אשר יהיה, הוא פשע מלחמה בעליל". גם חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן צייצה אף היא: "פעם דיברו על 'ניטרול'. הוא על האדמה ומבצעים בו וידוא הריגה. ‏הוצאה להורג של אדם שלא מהווה יותר איום - היא פשע איום ונורא. זו המציאות שהכיבוש מייצר".

חבר הכנסת אחמד טיבי צייץ אף הוא בתגובה לתיעוד וכתב: "'ניטרול' הוא מכבסת מילים. זוהי הוצאה להורג בדם קר, וידוא הריגה לפצוע ששרוע על האדמה ולא מסכן איש. בנוסף, מנעו ממנו טיפול רפואי ראשוני למרות שצוות רפואי היה בשטח עד שהוא מת. זה מעשה נפשע שדורש חקירה".

בפיגוע נפצע צעיר בן 20 בינוני עד קשה בצווארו ובגבו. הוא פונה לבית החולים "שערי צדק". המחבל גם ניסה לדקור איש משמר הגבול אך הלוחם הדף אותו, ירה בו והוא נפל ארצה. לוחמים אחרים בכוח ירו בו למוות. המחבל הוא מוחמד שווכת סלימה בן 25, תושב העיירה סלפית שסמוכה לאריאל. הוא שהה בישראל בלי אישור.