-
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

מחקר: מחלימים מקורונה זקוקים לחיסון רק לאחר שנה

פרסום ראשון: מנתוני משרד הבריאות עולה שהמוגנות של מחלימים ארוכה יותר מששוער. בתום דיון הערב – המומחים ממליצים: ילד שהחלים יכול להתחסן אחרי שלושה חודשים
קטי דור, נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
07 בדצמבר 2021
20:45
עודכן ב 22:54

פרסום ראשון: מנתוני משרד הבריאות עולה כי הדעיכה החיסונית בקרב מחלימים איטית יותר ממה שחשבו, ורק לאחר שנה מגיעה למצב שמצריך חיסון. הנתונים, שפורסמו בחדשות הערב בכאן 11, הוצגו בדיון של הצוות לטיפול במגפות שהתכנס הערב (שלישי) לדון בחיסון ילדים שהחלימו מקורונה.

חברי הצוות לטיפול במגפות הודיעו שלא יחליטו כעת באופן גורף לגבי חיסוני ילדים מחלימים בני 11-5, וימתינו לקבלת נתונים נוספים על השפעת זן האומיקרון. עם זאת, חברי הצוות ממליצים להורים שילדיהם החלימו מקורונה לחסנם אם חלפו שלושה חודשים או יותר מאז החלמתם. 

ההנחיות כיום למבוגרים שהחלימו מהנגיף הן קבלת חיסון לאחר חצי שנה מההחלמה, כדי לקבל את התו הירוק. מנתוני משרד הבריאות עולה שהמוגנות של מחלימים מקורונה לאחר שנה דומה למוגנות של מחוסן פעמיים אחרי ארבעה חודשים – כלומר, לא מדובר בירידה מקסימילית, אבל בכזאת שמצריכה חיסון כדי לקבל מוגנות מלאה. בכל גלי הקורונה בישראל נזקקו לאשפוז רק 48 מחלימים שנדבקו שוב בנגיף. 

הגיע הזמן לחובת התחסנות בישראל? | עוד יום

בד בבד, בניגוד לשנה שעברה, שבה לא הופיעו מקרים של תחלואה בשפעת, השנה השפעת הגיעה לישראל –  אבל קצב ההתפשטות שלה נמוך יחסית לתקופות מקבילות לפני התפרצות הקורונה. הסיבה לשיעור המקרים הנמוך של נדבקים בשפעת הוא ככל הנראה עטיית המסכות. 

ביום חמישי – דיון על ההגבלות לשבים מחו"ל

ביום חמישי צפוי להתקיים דיון נוסף לגבי מדיניות הבידוד לשבים מחו"ל, שבו יוחלט אם יש צורך להאריך את ההגבלות הקיימות, שלפיהן גם מחוסנים מחויבם בבידוד מקוצר, או שניתן להחיל את המדיניות שגובשה בדיון אמש. לפי המדיניות החדשה שתיבחן בדיון, רק מחוסנים שישובו ממדינות אדומות יידרשו לבידוד מלא, בעוד מחוסנים ששבו ממדינות כתומות ישהו בבידוד רק עד קבלת תוצאת הבדיקה הראשונה, וידרשו לבצע בדיקה שנייה ביום השלישי. מחוסנים ששבו ממדינות צהובות יידרשו לבדיקה אחת בנחיתה ובידוד עד לקבלת התוצאה.

ההחלטה אם ניתן להחיל את ההקלות תתקבל אם יהיו נתונים מהימנים שמעידים כי זן האומיקרון לא פוגע באופן קשה במחוסנים. עם זאת, בשלב זה בכירי משרד הבריאות מתבטאים באופן ברור, ואומרים כי עדיין מוקדם להוריד את הדריכות וההגבלות.