מחנה מעצר במחוז שינג'יאנג שבצפון מערב סין לצורך "ח
צילום: אי-פי

בית דין עצמאי בלונדון: סין מבצעת רצח עם במיעוט האויגורי

שורה של משפטנים ואקדמאים שלקחו חלק בהליך משפטי בבריטניה קבעו לפי הוכחות ועדויות שהגיעו אליהם כי סין מבצעת פשעים קשים נגד בני המיעוט המוסלמים במערב המדינה. בסין הגיבו: בית הדין הוא "כלי פוליטי"
מאיה ראכלין
09 בדצמבר 2021
18:35

שורה של משפטנים ואקדמאים בריטים קבעו היום (חמישי) שסין מבצעת רצח עם במיעוט האויגורי בחבל שינג'יאנג שבמערב המדינה. בית דין עצמאי שכונס בלונדון פסק שסין פועלת ב"מדיניות שיטתית ומכוונת", במטרה "לצמצם את אוכלוסיית האויגורים ומיעוטים אתנים אחרים".

בית הדין, שבראשו עמד סר ג'ופרי נייס, פרקליט מוכר בבריטניה קבע גם שבכירים בממשל הסיני, וביניהם הנשיא שי ג'ינפינג, נושאים ב"אחריות העיקרית", להתעללות במיעוט המוסלמי. בין הראיות שעליהן התבסס בית הדין העצמאי בפסיקתו, הן הגלולות למניעת הריון שמחייבים נשים לקחת, ועיקור שיטתי של האויגורים, שמבוצע על ידי השלטונות בסין.

בית הדין התכנס באופן עצמאי והפסיקה שלו לא מחייבת שרים או גורמים בממשלת סין. אולם בימי הדיונים של בית הדין, העידו ניצולים ממחנות ה"חינוך מחדש" בסין, שתיארו את העינויים והזוועות שעברו באותם מחנות.

בבייג'ינג מכחישים בתוקף את ההאשמות על הפרת זכויות אדם בשינג'יאנג. דובר השלטונות בסין אמר לרשת BBC שבית הדין הוא "כלי פוליטי" שמשמש גורמים אנטי-סינים כדי להטעות את הציבור".

חרם דיפלומטי על אולימפיאדת החורף בבייג'ינג 

ביום שני הודיע הממשל האמריקני שארצות הברית תקיים "חרם דיפלומטי" על משחקי אולימפיאדת החורף בבייג'ינג בשנת 2022 בעקבות "מה שנראה כמו רצח עם" המיעוט האויגורי במערב המדינה. 

בהמשך להודעה האמריקנית, הלילה ראש ממשלת יפן, פומיו קישידה, כי ארצו תקבל את החלטה האם לשלוח נוכחות דיפלומטית למשחקי החורף של בייג'ינג 2022 או לאו. לדבריו, יפן תשקול מספר שיקולים בהחלטתה, בהם מטרת האולימפיאדה, המצב הדיפלומטי והאינטרסים הלאומיים של יפן.

משרד החוץ בקנברה מסר כי טרם התקבלה החלטה האם להצטרף לארצות הברית בחרם הדיפלומטי. משרד החוץ בוולינגטון, בירת ניו זילנד הודיע כי אנשיו לא ישלחו למשחקים, אך תלו זאת בהתפשטות נגיף קורונה.

סין מצידה איימה עוד טרם ההחלטה הסופית של ארצות הברית להגיב בחריפות במקרה של חרם. דובר משרד החוץ הסיני אמר בהתייחסו לנושא: "מה שארצות הברית עושה זו הונאה עצמית של הספורטאים שלה ושל קהל אוהדי הספורט. אנחנו כמובן ננקוט צעדים קשים נגד מי שינסה לפגוע באירוע". ההערכה היא כי סין עלולה לפגוע במיזמים כלכליים שונים בהם שותפות חברות אמריקניות ואף להפסיק לסייע בתחום ההתחממות הגלובלית.