גשר לונדון, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

אנגליה ודנמרק אדומות: "התפשטות נרחבת בעולם"

ד"ר אלרעי-פרייס: "אלה מדינות שברור שיש בהן התפשטות משמעותית של אומיקרון במדינה" • ראש הממשלה בנט הבוקר בישיבת הממשלה: אם לא ננקוט צעדים - נגיע לסגר • הממשלה האריכה את המגבלות בנתב"ג ל-10 ימים נוספים
נוב ראובני
12 בדצמבר 2021
08:38
עודכן ב 18:04

אנגליה ודנמרק יוכנסו תוך 72 שעות לרשימת המדינות האדומות. כך הודיעה הערב (ראשון) ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי-פרייס. במסיבת עיתונאים של בכירי המשרד, אמרה ד"ר אלרעי-פרייס כי העלייה בתחלואה באנגליה מהירה מאוד. "היא מכפילה את עצמה כל יומיים-שלושה ומעריכים שעד סוף החודש יהיו שם מיליון מאומתים בזן אומיקרון".

לפניה אמר במסיבת העיתונאים שר הבריאות הורוביץ, כי אי אפשר למנוע הרמטית את התפשטות האומיקרון אבל אפשר לעכב אותה. הורוביץ הוסיף כי כל הסימנים מראים שמי שמחוסן במנת בוסטר מוגן טוב יותר מפני מחלה קשה ושב וקרא לאזרחים להתחסן ולחסן את הילדים.

על פי הנחיות משרד הבריאות, יציאה למדינה אדומה אסורה לאזרחים ותושבי קבע, למעט מי שקיבלו אישור מוועדת חריגים. בנוסף, כל הנכנסים לישראל ממדינה אדומה, לרבות מחלימים ומחוסנים בעלי תעודת קורונה בתוקף, מחוייבים בבידוד מלא. כניסת זרים לישראל אסורה מכל המדינות, למעט מקרים שיאושרו על ידי ועדת חריגים. לרשימת המדינות האדומות לחצו כאן.

רה"מ בנט: אם לא ננקוט צעדים - נגיע לסגר

מוקדם יותר הבוקר אמר רה"מ נפתלי בנט בישיבת הממשלה, כי אם ישראל לא תנקוט צעדים למניעת התפשטות ווריאנט האומיקרון - היא תגיע לסגר: "האסטרטגיה היא 1. לעכב כניסה של הווריאנט למדינה ו-2. בזמן הזה להגביר את החיסוניות של המדינה. אנחנו לא נשחרר בידוד של שלושה ימים". על כך הוסיף: "אם לא נעשה את הצעדים הללו - נגיע לסגר. פעולה נחרצת עכשיו עם פגיעה כלכלית מסויימת עדיפה מפגיעה אחר כך שהיא פי מאה". 

עוד הוסיף: "אנחנו בסיטואציה מיוחדת, שמאפיינת מגיפות בתחילתן. המורכבות היא שהכול נראה בסדר גמור. במגיפה, את הפעולות הקריטיות ביותר צריך לעשות כשזה אפסי, כי אחר כך זה לא רלוונטי, הכי קריטי זו השמירה על הגבולות".

"מדינת ישראל פתוחה ואנחנו רוצים להשאיר זאת כך. זה קורה כי אנחנו לוקחים את זה מאוד ברצינות". בנט אמר כי הידוק ההגבלות על הכניסה לארץ לפני שבועיים היא זו שמאפשרת זאת, בעוד "מדינות אחרות כבר שטופות באומיקרון. לשמור על גבולות זה לא מספיק. צריך במקביל לנצל כל יום ופשוט לחסן, לחסן, לחסן. האמת היא שכרגע אנחנו לא מספיק מוגנים", ציין.

במהלך הישיבה, אישרה הממשלה את הארכת המגבלות הנוכחיות בנתב"ג למשך עשרה ימים נוספים. במסגרת ההגבלות אסורה כניסת זרים לישראל, ועל מחוסנים או מחלימים שחזרו מחו"ל לשהות בבידוד בן שלושה ימים. רשימת המדינות האדומות תתעדכן היום, וצפויה לכלול לראשונה מזה חודשים גם מדינות מאירופה, כאשר סימן השאלה כעת הוא לגבי החזרתה של בריטניה לרשימה. 

כמו כן, שוחחו השרים גם על האם יהיה דרוש חיסון בוסטר נוסף. השרה לשיוויון חברתי מירב כהן שאלה האם הממשלה מתכננת לקצר זמן ממתן בוסטר אחד למשנהו לכ3-4 חודשים, או שממתינים לעדכון גרסא של החיסון? בנט השיב כי "אנחנו גם נקצר זמנים ורבע שיהיה חיסון חדש, אז כבר קנינו אותו".

מיכאלי: "לגיטימי להקריב את ענף התיירות"

במהלך הישיבה, עלתה סוגיית הפיצוי לענף התיירות הנכנסת. שרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה בישיבה כי "לגיטימי להקריב את ענף התיירות, אבל צריך פיצוי". שר האוצר ליברמן אמר מצדו: "לגבי מורי הדרך צריך לומר - תתחילו לשנות מקצוע. מ-4.5 מיליון תיירים ירדנו ל-200 אלף, וזה גם כשמסתכלים על התחזיות. חלק לא מבוטל ממורי הדרך, כבר שינו תחום". 

שר התיירות יואל רזבוזוב אמר כי מדובר ב-1,000-1,500 מורי דרך שצריכים לקבל סיוע מהמדינה. ליברמן אמר כי ביום רביעי הקרוב יהיה דיון בנושא, אך שר החוץ לפיד התנגד: "אני רוצה שנכריז ביום רביעי על סיוע, זה לא סביר שנגיד להם שביום רביעי נשב". ליברמן הגיב: "לא רוצה להיות כמו בממשלה הקודמת שמפזרים כספים לכל מי שמרים את היד, גם בתחזיות הכי אופטימיות בשנת 2025, אנחנו לא רואים אפילו מיליון תיירים". 

מארגון מורי הדרך נמסר בתגובה להתבטאות השרים בנוגע לסיוע לענף התיירות הנכנסת: "זו ממשלה מנותקת ואטומת לב, שלא רואה ממטר עשרות אלפי אזרחים ללא שום הכנסה". 

בהמשך הישיבה, הציע שר הבריאות ניצן הורוביץ, כי לא מחוסנים הנדרשים להיכנס לבידוד במלונית, ישלמו עליה בעצמם, ללא סיוע מהמדינה: "אין סיבה שנממן את זה, אם יש להם כסף לחופשה בחו"ל יש להם כסף למונית. אלו הוצאות גדולות ואנחנו חייבים להביא עכשיו מתווה לפיצוי הסכם התיירות".  

חיסון הילדים: מבצע החיסונים בבתי הספר היסודיים החל

מבצע חיסוני הילדים בבתי הספר היסודיים החל היום בכ-50 מוקדים שונים ברחבי הארץ. בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי מטרת מתן החיסונים בבתי הספר היא להנגיש את החיסונים לילדים ולהביא לעלייה בשיעור ההתחסנות.

עם זאת, ניכר כי המבצע בחברה  הערבית החל ברגל שמאל - ברהט תוכננו ארבע ניידות חיסונים לבתי הספר בעיר, אך שתיים מהן נשלחו מסיבה לא ברורה לבתי הספר הלא נכונים. לטענת גורמים בעירייה, אף שביקשו מהצוותים המחסנים לעבור לבתי הספר הנכונים שהיו ערוכים לכך - הצוותים סירבו. 

בנוסף, אחת הניידות שתוכננה לבצע חיסונים בבית ספר בישוב האדום מג'דל שאמס הגיעה לבי"ס אחר, שנסגר בעקבות תחלואה. כתוצאה מכך, חלק מהורים שהמתינו עם ילדיהם לחיסון בבית הספר הנכון - התפזרו והילדים לא חוסנו.

הנחיצות בהגברת החיסוניות בקרב ילדים מתחזקת לנוכח שיעורי ההתחסנות הנמוכים עד כה בקבוצת גיל זאת ולנוכח החשש מהתפרצות תחלואה משמעותית ומהתפשטותו של וריאנט האומיקרון בישראל. החיסונים יתאפשרו במוקדים השונים בשעות הלימודים או לאחריהן. עד כה חוסנו מפני קורונה יותר מ-110 אלף ילדים שגילם 5 עד 11.

ד"ר טל ברוש, מרכז הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, אמר לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב כי "אנחנו בגל של ילדים. הסיכוי למנוע את התפשטות זן האומריקרון קלוש".

נשיא התאחדות המלונות: הענף בקריסה

את הנטל של של סגירת השמיים לתיירים, שהוכרז לפני שבועיים עם גילוי זן האומיקרון, נושאת בעיקר תעשיית התיירות. נשיא התאחדות המלונות אבי ניסנקורן הזהיר כי הענף בקריסה בשל ההגבלות על התיירות הנכנסת מחוץ לארץ. ניסנקורן אמר לאריה גולן כי תיירות הפנים מתמקדת בעיקר באילת ובים המלח אך בשאר האזורים בתי המלון הממשיכים לשלם משכורות וארנונה מתקשים לשרוד. ניסקורן קרא לממשלה שלא להתעלם מרבבות העובדים ולמצוא להם פתרון.

האזינו לריאיון המלא עם אבי ניסנקורן

מנהלת היחידה למניעה ולבקרה של זיהומים במרכז הרפואי שיבא, הפרופסור גילי רגב יוחאי, ממליצה להגדיל מאוד את מספר בדיקות הקורונה, כדי לבלום את התפשטות זן אומיקרון. "קשה לומר שאנו בעיצומו של הגל החמישי, אך אפשר שנגיע לשם בקרוב" אמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' גילי רגב

לדבריה, יש להקפיד שכל מי שמגיע לישראל מחוץ לארץ, תיירים זרים ואזרחים, ייבדק וישהה לפחות שלושה ימים בבידוד, עד לקבלת תוצאות הבדיקה. פרופ' רגב יוחאי ציינה כי היא מוטרדת גם מכשני מיליון אזרחים שלא התחסנו, העלולים להדביק גם מחוסנים בקבוצות סיכון.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן ומיכאל שמש