מטוסי חיל האוויר, ארכיון
צילום: עופר צידון, פלאש 90

דיווח בוושינגטון פוסט: ישראל תקפה בחודש יוני מתקנים לייצור נשק כימי בסוריה

המסר לאיראן: "מסוגלים לתקוף מתקנים מתחת לאדמה" • גורמי מודיעין סיפרו לעיתון האמריקני שלהבדיל ממרבית התקיפות המיוחסות לישראל, בהן המטרות הן גורמים איראניים, תקיפה שאירעה ב-8 ביוני כוונה דווקא למתקנים סוריים. בתקיפה נהרגו 7 חיילים סורים ובהם קצין ומהנדס
רועי שרון
13 בדצמבר 2021
17:11
עודכן ב 20:09

חוקרי מודיעין טוענים כי התקיפה האווירית הישראלית בשטח סוריה ב-8 ביוני השנה שמה לה למטרה מתקנים צבאיים סוריים, לעומת תקיפות קודמות בסוריה שם סומנו יעדים איראניים – כך דיווח היום (שני) הוושינגטון פוסט. כל המתקנים הצבאיים שהותקפו ב-8 ליוני, לפי הדיווח, הם בעלי קשר לתוכנית הנשק הכימית לשעבר של סוריה.

הנשק הכימי הסורי אוחסן במתקן תת-קרקעי. בחדשות הערב בכאן 11 דווח שנראה כי עיתוי ההדלפה עשוי להעיד על מסר לאיראן - לפיו חיל האוויר מחזיק את היכולת לתקוף נשק לא קונבנציונלי שמוחזק בתת קרקע – יכולת שלישראל חשוב שהעולם יידע עליה. בתקיפה נהרגו שבעה סורים, בהם קצין ומהנדס.

בכירים ישראלים הורו על המתקפה בהתבסס על מידע מודיעיני שהצביע על כך שממשלת סוריה רוכשת חומרים כימיים ואספקה ​​נוספת הדרושה לבנייה מחדש של יכולת הנשק הכימי, שעליה ויתרה לכאורה לפני שמונה שנים. המידע מתבסס על ארבעה פקידי מודיעין לשעבר בארצות הברית ובמערב, שלהם הייתה גישה למידע רגיש בזמן התקיפות.

גורמים נוספים דיברו עם הוושינגטון פוסט בעילום שם כדי לדון בחומר מסווג, ובהבנתם את הדיונים הישראליים: ההתקפות שיקפו חששות כבדים שהתעוררו בקרב המודיעין הישראלי לפני שנתיים, לאחר ניסיון מוצלח של צבא סוריה לייבא כימיקל מפתח שיכול לשמש לייצור גז סארין. הדאגות גברו כשהמודיעין הבחין בפעילות באתרים רבים שהצביעו על מאמץ שיקום, כך אמרו הגורמים.

בשבוע שעבר: משלוח נשק איראני הותקף בנמל לטקיה

רק בשבוע שעבר אירעה תקיפה בנמל לטקיה שבצפון סוריה, שיוחסה גם היא לישראל. בכאן חדשות דווח כי היעד התקיפה היה נשק מתקדם שהוברח מאיראן דרך הים. לפי הערכות מדובר בטילי שיוט או מל"טים מתאבדים.

התקיפה בלטקיה הייתה התקיפה העשירית שמיוחסת לישראל בסוריה בחודש וחצי האחרונים, והראשונה נגד יעדים בנמל עצמו. בחודשים האחרונים ההתבססות האיראנית מתמקדת במשלוחי נשק מתקדם, ופחות בבניית בסיסים חדשים.

התקיפה, יחד עם תקיפות נוספות שמיוחסות לישראל, משקפת מאמץ ישראלי תודעתי לנסות לתקוע טריז בין נשיא סוריה אסד והאיראנים, כשייתכן שאסד לא ידע על משלוח הנשק האיראני. המטרה מהצד הישראלי היא לנסות ולהביך את נשיא סוריה, ולהציג את המחיר שהוא משלם על שיתוף הפעולה עם האיראנים. המאמץ התודעתי הישראלי מצטרף למאמץ של מדינות ערב להתקרב לאסד, בעיקר מדינות המפרץ, כדי לדחוק את ההשפעה האיראנית מסוריה. עם זאת, אין אינדקציות משמעותיות שהברית בין אסד והאיראנים מתפוררת. 

בהכנת הידיעה השתתפה בר שפר