מעבדה בטכניון, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון | סימנים מדאיגים: לראשונה התגלו מאומתים לאומיקרון ללא מקור הדבקה ידוע

עד כה הצליחו במשרד הבריאות להתחקות אחר מקור ההדבקה של המאומתים לזן החדש – "ייתכן שההתפשטות נרחבת ממה שחשבנו" • בישיבת הצוות לטיפול במגפות הוצגו נתונים ראשוניים לירידה בהגנה של מחוסנים במנת הבוסטר • בקרוב – הרחבה משמעותית ברשימת המדינות האדומות
קטי דור
13 בדצמבר 2021
20:15
עודכן ב 23:04

סימנים מדאיגים: לראשונה בישראל, התגלו מאומתים לזן אומיקרון מבלי שאפשר לייחס להם מקור הדבקה ידוע – כך פורסם לראשונה היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. "ייתכן שההתפשטות נרחבת ממה שחשבנו", אמרו במשרד הבריאות. 

המשמעות של גילוי מקרים אלו היא היעדר קטיעה מלאה של שרשראות ההדבקה, מה שעלול להעיד על התחלה של אובדן שליטה. כרגע יש בין חמישה לתשעה מאומתים שמקור ההדבקה שלהם אינו ידוע. כמה מהם גרים במודיעין וכמה ברעננה. התרחיש הגרוע ביותר לגבי האומיקרון צופה שיא נדבקים של 15 אלף ליום, עקב העובדה שהזן מאוד מדבק. 

עוד דווח בחדשות הערב שאמש הוצגו בישיבת הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות נתונים ראשוניים של הדעיכה במחוסני המנה השלישית. אומנם אין כרגע תחלואה קשה, אבל רואים עלייה ראשונית בתחלואה במחוסני מנה שלישית. 

בקרוב: הרחבת רשימת המדינות האדומות | שרון עידן

מחר יתקיים דיון נרחב על שינוי הקריטריונים להגדרת מדינות אדומות. עקב השינויים, שכוללים את סף המאומתים לאומיקרון במדינות שונות, רשימת המדינות האדומות צפויה להתרחב כבר מיום שישי באופן משמעותי. בד בבד, אזורים בטרמינל 1 בנתב"ג שמיועדים לחוזרים ממדינות אדומות יורחבו החל מהשבוע, כחלק מההערכות לעובדה כי חלק ניכר ממדינות אירופה צפויות להפוך אדומות. 

כ-2,000 ילדים חוסנו היום בבתי הספר | נוב ראובני

מבצע החיסונים בבתי הספר: ביום השני למבצע חוסנו בבתי הספר כ-2,100 ילדים מ-13 יישובים, בעיקר מהחברה הערבית שבה שיעורי ההתחסנות הם מהנמוכים ביותר. אתמול פעלו 36 מתחמים, היום עלה מספר המתחמים ל-46 ומספר המתחסנים כמעט והוכפל.

בחלק מהיישובים שבהם החל המבצע אתמול - נראתה עלייה משמעותית בשיעור ההתחסנות: בג'יסר א-זרקא עלה שיעור ההתחסנות מ-1% ל-20% ובבועינה נוג'ידאת מפחות מאחוז ל-18%. מחר יימשך המבצע בבתי הספר וצוותים מחסנים יגיעו למוסדות חינוך ב-13 יישובים ומועצות ברחבי הארץ: גוש חלב, מסעדה, דיר אל אסד, ריינה, טייבה, טירה, אבו-גוש, מעלה אדומים, דימונה, שדות נגב, רהט, בקעת הירדן ומטה בנימין.

היישובים והרשויות בהם יפעלו מוקדי החיסונים נקבעים עקב נתונים על פערים גדולים בשיעורי התחסנות הילדים בין המגזרים השונים: בחברה הערבית רק 1.7% חוסנו, בחברה החרדית 2% ובחברה הכללית 15%. 

הבדיקות המהירות לא יבוטלו: "התקלה טופלה"

מה קורה עם הבדיקות המהירות? חברות המבצעות את הבדיקות לילדים וללא-מחוסנים לטובת התו הירוק קיבלו היום הודעה ממשרד הבריאות שהחל ממחר עליהם להפסיק את פעילותם בשל היעדר תקציב. "נכון למועד זה התקציב שהוקצה לפעילות מוצה, ולא הוסדר תקציב תוספתי לנושא", נכתב בהודעה. אולם כשעה לאחר פרסום ההודעה, ייחסו אותה במשרד הבריאות לתקלה והודיעה שהבדיקות ימשיכו כסדרן. 

מדובר על הבדיקות שניתנות בחינם לילדים בני פחות מ-12. לפי ההודעה שקיבלו החברות לא תשולם תמורה בגין פעילות שתבוצע החל ממחר, אלא אם תינתן הודעה אחרת. "בשל תקלה, יצאה הודעה שגויה לספקי מתחמי בדיקות האנטיגן על הפסקת הפעילות. התקלה סודרה ופעילות מתחמי בדיקות האנטיגן יימשכו כסדרם", נכתב בהודעת התיקון. 

בתוך כך, שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר היום בישיבת סיעת מרצ כי סגר אינו על הפרק: "לא נשתק את המשק והכלכלה ולא נשלח מאות אלפים לאבטלה". הורוביץ הוסיף שזן אומיקרון מדבק בהרבה מזני הקורונה האחרים וקצב ההתפשטות שלו גבוה מאוד. "עם זה, מי שמחוסן בהתאם להנחיות מוגן הרבה יותר מאחרים", אמר.

שר הבריאות ציין כי כל הסימנים מראים שמי שמחוסן במנת דחף מוגן בצורה טובה יותר ממחלה קשה. הוא שב וקרא לחסן את הילדים ואמר כי בארצות הברית התחסנו כבר יותר מ-5 מיליון ילדים ואין דיווחים על תופעות לוואי חריגות.