בן סלמאן
צילום: רויטרס

בלי הפרדה בין נשים לגברים: פסטיבל המוזיקה שהרעיד את סעודיה

יותר מ-700 אלף בני אדם חגגו בפסטיבל המוזיקה "מידל ביסט" בבירה ריאד באווירת חופש - כשעל העמדה אומנים בין לאומיים כמו טייסטו וארמין • תושב העיר, עבד אל מג'יד א-סעדוני, סיפר לכאן חדשות: "זה לא היה קורה לפני 10 שנים כי היינו בתקופה של הדתה אסלאמית קיצונית"
רועי קייס
22 בדצמבר 2021
13:57

כבר שנתיים שהסעודים מקיימים את פסטיבל המוזיקה האלקטרונית מידל ביסט בעיר הבירה ריאד. פסטיבל בממדים די עצומים שמכנס לתוכו את כל המגה-סטארים המוזיקליים של העולם הערבי, אבל גם את התקליטינים הכי נוצצים בעולם - בשנה שעברה היה זה דיוויד גואטה, השנה זה מרטין גריקס, טייסטו, ארמין ואן בייורן ושמות חמים נוספים.

השנה, למרות גלי הקורונה הבאים והולכים, הפסטיבל זכה להצלחה אדירה. תוך ארבעה ימים השתתפו בו למעלה מ-730 אלף בני אדם, רובם צעירות וצעירות סעודים, שרקדו לצלילי מוסיקה ערבית ומערבית בלי שום מחיצות ובעיה. ביום הראשון פקדו את הפסטיבל 180 אלף בני אדם.

מצב הקורונה בסעודיה די בסדר לפי הדיווחים משם, למרות שכבר זוהו אנשים שנדבקו באומיקרון. על כל פנים, המראות של הצעירים והצעירות רוקדים באירוע המוזיקה הענק, עברו פחות חלק בחוגים היותר שמרניים. עבד אל-מג'יד א-סעדוני, צעיר בן 25 שעוסק בתחום המסחר, מספר לכאן חדשות כמה נהנה בפסטיבל, והוא לא ממש מתרגש מהניסיונות של ארגוני זכויות האדם להכפיש את שמה של ארצו. 

צריך לומר שגם זקני סעודיה לא זוכרים מראות כאלה ופתיחות כזאת - שהאדריכל שלה הוא לא אחר מאשר יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. סלמאן נחשב למנהיג של דור ה-Y הסעודי ובימים אלה מאוד נוכח לעומת אביו, המלך הזקן סלמאן, שנדחק הצידה.

גם זקני סעודיה לא זוכרים פתיחות כזאת - שהאדריכל שלה הוא יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן - מנהיג של דור ה-Y הסעודי

כשבן סלמאן מסתכל על הרווחים והסיכונים, הוא אומר לעצמו - מצד אחד יש גורמים שמרניים בממלכה שיבקרו, אבל מצד שני יש צעירים, כמו עבד אל-מג'יד, שיחושו תחושה של חופש כשהם באים לכזה פסטיבל - שהיה יכול להתקיים בעיר אירופאית. לזה מתווסף הבונוס של התיירים, שבאים לאירוע כזה ואחרי זה מספרים כמה שווה לבוא לסעודיה כי "זאת לא אותה ממלכה קיצונית ושמרנית שסיפרו לנו עליה".

יש גם את העניין הכספי, כמובן. הרי כל החזון של בן סלמאן תחת המיתוג של "2030" הוא גיוון מקורות ההכנסה של הממלכה מעבר לנפט. ענף הבידור והתיירות משמעותיים מאוד בהקשר הזה. לא סתם שפרויקט הדגל של בן סלמאן הוא עיר העתיד ניום לחופי הים האדום, שאמורה למשוך אליה גלים של תיירים מבחוץ.

ולמרות שהכל ורוד, כביכול, מסתבר שלא רק השמרנים מרימים גבה, אלא גם ארגוני זכויות אדם שהפצירו באומנים בין לאומיים להחרים את הפסטיבל, במחאה על הפרות זכויות אדם בממלכה. השדים של העיתונאי הסעודי הביקורתי שחוסל לפני שלוש שנים, ג'מאל ח'אשוקג'י, ממשיכים לרדוף את יורש העצר, שמואשם לפחות בזירה הבין לאומית כמי שנתן את ההוראה.

למרות כל קריאות הנגד, לא נצפו החרמות של הפסטיבל ונראה שסעודיה בשלה בהקשר הזה ולא הולכת לאחור. בשנתיים האחרונות נראו בממלכה גם הופעות של מאריה קרי, הבקסטריט בויז ועוד טאלנטים מהטופ העולמי, לצד טורניר פורמולה 1 ואטרקציות נוספות.

רק לפני שבועיים התקיים לראשונה בג'דה, עיר החוף המערבית, פסטיבל הקולנוע "הים האדום". עד לפני שנתיים לא היו בתי קולנוע בסעודיה, במשך עשרות שנים. ועדיין, צריך לומר שכן יש ניסיון לשמור על הקו הדק - ללכת בזהירות קדימה תוך שמירה על התפקיד של סעודיה כמי ששומרת על שני המקומות הקדושים לאסלאם, במכה ובמדינה.

הניסיון של יורש העצר הוא להראות שהפתיחות הזאת לא נוגדת את הדת, ובמקביל גם מולנו - כשעדיין בסעודיה יש סירוב פומבי לנרמול היחסים עם ישראל, כל עוד הסוגייה הפלסטינית לא תתקדם לאנשהו. ובכל זאת, קל הרבה יותר לדבר עם צעירים סעודיים כמו חברינו מריאד, עבד אל-מג'יד, שמקווה מאוד שבשנה הבאה יפגוש על הרחבה של המידל ביסט גם חבר'ה מישראל.