-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במשרד הבריאות דנים בשינוי מתווה הבידוד למחוסנים שנחשפו לחולה אומיקרון

האפשרויות הן בידוד עד בדיקה שלילית, שלושה ימי בידוד או פטור מוחלט • רשות החירום הלאומית נערכת לתרחיש בו 50% מכוח האדם במשק יהיה מושבת - בתוך ימים • נשיא התאחדות התעשיינים: צריך בתעשייה פטור מבידוד או שלא יהיו עובדים • לאחר שנדבקה באומיקרון: דיילת אל על מוחזקת במתקן בידוד בסין. חברת התעופה: "היא חשה בטוב, פועלים להחזרתה ארצה"
עמיחי שטיין, ליאל קייזר ושרון עידן
26 בדצמבר 2021
19:36
עודכן ב 00:13

החשש - חצי משק בבידוד תוך ימים: במשרד הבריאות דנים בשינוי מתווה הבידוד למחוסנים שנחשפו לחולה אומיקרון. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (ראשון) כי האפשרויות הן בידוד עד בדיקה שלילית, שלושה ימי בידוד או פטור מוחלט. שרים בקבינט הקורונה אמרו לכאן חדשות: "לבטל חובת הבידוד למחוסנים שנחשפו לאומיקרון - גם לא מעודד התחסנות וגם למעשה יביא למצב של סגר בלי סגר".


פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן אמר לכאן חדשות כי "אם המדיניות הנוכחית תימשך - נגיע בתוך שבועיים פלוס למצב של 800-600 אלף מבודדים בשיא הגל". עוד פורסם היום בחדשות הערב כי רשות החירום הלאומית נערכת לתרחיש בו 50% מכוח האדם במשק יהיה מושבת - בתוך ימים. החשש של הרשות הוא - מחסור בשירותים ומוצרים חיוניים.


שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב כי "ברגע שההדבקה מתפשטת, אין טעם לעצור את הכניסה מחו"ל. פתיחת השמיים לא תיקח הרבה זמן, ייתכן שבשבוע הבא. דנים גם בביטול הבידוד למחוסנים".

על חיסון הילדים אמר השר הורוביץ כי "כל אחד צריך לשאול את עצמו למה הוא משאיר את ילדיו חשופים למחלה".

לאחר שנדבקה באומיקרון: דיילת אל על מוחזקת בסין

דיילת בכירה של אל על מוחזקת במתקן בידוד בסין ואינה יכולה לשוב לארץ, אחרי שהתגלתה שם בבדיקה כמאומתת לאומיקרון, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. היא הגיעה בטיסה מישראל לגואנגז׳ו, ולאחר בדיקה שלילית בארץ, נמצאה חיובית בבדיקה שם.


הדיילת הועברה למתקן מיוחד שאין איתו כמעט קשר והושארה במדינה ב"מעצר מנהלי". הצוות שנסע איתה כבר חזר לישראל, ובאל על ומשרד החוץ שלחו לה ציוד ומזון. משרד החוץ מעורב בנושא, אך עדיין לא ברור מתי תשוחרר.

באל על אישרו את הפרסום, ולאחר כמה שעות התייחסו לאירוע: "אשת צוות אוויר שנחתה עם טיסת מטען בסין ביום חמישי האחרון, נמצאה חיובית לקורונה ובהתאם לנהלים בסין הועברה להמשך בדיקה ובידוד בבית חולים מקומי. במהלך בירור רפואי נוסף נמצא כי היא נשאית של זן האומיקרון. חברת אל על שומרת על קשר רצוף עם אשת צוות האוויר ועם גורמי משרד החוץ והבריאות. הקונסוליה בגואנז'ו מלווה אותה ושומרת על קשר יום יומי. אנו מדגישים כי לא התקבלה תלונה לא במשרד החוץ ולא במשרד הבריאות בנושא - בשעות אלה אנו פועלים להשבתה ארצה ומציינים כי היא חשה בטוב וללא סימני מחלה".

רון תומר: "התעשייה צריכה פטור מבידוד או שלא יהיו עובדים"

בהתאחדות התעשיינים חוששים שגל תחלואה גדול במיוחד ישבית קווי ייצור או מפעלים שלמים. לאו דווקא בגלל שהעובדים יהיו ממש חולים, אלא משום שהם יהיו בבידוד בבית. וכל זה גם אם הממשלה לא תטיל מגבלות על הפעילות הכלכלית, אלא פשוט בגלל היקף ההתפשטות.

נשיא התאחדות התעשיינים, דוקטור רון תומר, התראיין מוקדם יותר לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית משחקי הכיס בכאן 11, ואמר כי "עברנו ארבעה גלים בהצלחה, אבל הגל הזה הוא שונה, וההבדל הוא מאוד פשוט - כמות החולים הולכת להיות גבוהה יותר. כמובן שאני מאחל שכולם יהיו קלים, אבל מבחינת תפעול המשק חולה הוא חולה, והוא נעדר ממקום העבודה לעשרה ימים".

צפו בריאיון עם רון תומר בכאן 11


תומר הסביר כי בתעשייה עובדים בקפסולות, אבל לדבריו, בתחלואה כל כך גבוהה - כמעט כל קפסולה תזדהם. "נהיה במצב של חוסר עובדים. גם אם נצליח לבטל את הבידודים, כמות החולים יכולה להיות עצומה, כי מדברים על עשרות אלפי חולים ביום", אמר תומר.

"קודם כל אני קורא לממשלה - בלי מגבלות נוספות. הפתרון זה התנהלות, צריך לייצר תנאי סביבה שאנחנו מבקשים מראש ויש דיאלוג רצוף", הסביר נשיא התאחדות התעשיינים, והוסיף כי הוא חושש שכמות התחלואה עלולה להאט פסי ייצור, לפגוע בשרשראות אספקה ובמוצרים על המדפים. "לא חייב שרק מוצרי צריכה ייפגעו, גם תעשיית הבנייה", אמר. 

לדברי תומר, הפתרון הראשון הוא שלתעשייה תהיה אפשרות לפטור עובדים מבידוד, "אחרת לא יהיו לנו עובדים". פתרון נוסף שתומר הציע הוא עדיפות בבדיקות לעובדי המפעלים. לדבריו, ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא שותף לדיונים, כמו גם שאר משרדי הממשלה.

חיסון רביעי הוא הפתרון? | עוד יום