-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מי יקבל פטור מבידוד? זו התוכנית המסתמנת

בנט לשרים: האפשרות של סגר לא ירדה מהפרק – "תעודדו התחסנות, אחרת לא תהיה ברירה, ההגבלות של היום יהפכו להגבלות קשות"
עמיחי שטיין, קטי דור וגילי כהן
27 בדצמבר 2021
19:52
עודכן ב 22:45

הדיון על שינוי מודל הבידודים למחוסנים נדחה להיום (שלישי) בבוקר. עם זאת, מסתמנת הסכמה לקבלת מתווה משרד הבריאות שהוצע, לפיו לא מחוסנים ומחוסנים שנחשפו לבן בית מאומת יידרשו לשבוע בידוד ושתי תוצאות בדיקות שליליות, ומחוסנים אחרים לא יידרשו לבידוד כלל. זאת מחשש לשיתוק המשק. 

נוסף לכך, משרד הבריאות ביטל את ההנחיה להאריך את תקופת ההחלמה של נדבקים באומיקרון ל-14 ימים. כלומר, מחלימים מהזן החדש יוכלו לצאת מבידוד לאחר עשרה ימים, כפי שהיה נהוג עד עכשיו, בהיעדר תסמינים בשלושת הימים האחרונים לבידוד. 

ההקלות המסתמנות במדיניות הבידוד מגיעות למרות זינוק דרמטי בתחלואה היום. 2,007 נדבקים חדשים אובחנו רק עד השעה 17:30 היום - שוב שיא במספר המאומתים מאז אוקטובר. מספר החולים במצב קשה עומד על 84. מקדם ההדבקה ממשיך להיות גבוה מאוד ועומד על 1.41. מניין המתים עומד על 8,242.

בנט לשרים: האפשרות של סגר לא ירדה מהפרק

ראש הממשלה נפתלי בנט העביר ביממה האחרונה מסר לשרים לפיו אפשרות של סגר לא ירדה מהפרק, ואמר: "תעודדו התחסנות - אחרת לא תהיה ברירה, ההגבלות של היום יהפכו להגבלות קשות יותר בהמשך". כך פורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11.

עם זאת, בכל הנוגע לאירועי השנה האזרחית החדשה והנובי גוד כרגע לא יהיו הגבלות, אך תהיה אכיפה מוגברת של תו ירוק. "מאוד מוגברת", מדגיש גורם המעורה בפרטים. כך גם באירועי הילולת הבאבא סאלי בשבוע הבא, אליו מגיעים עשרות אלפים, ולכן מגבשים לאירוע מתווה תו ירוק.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, צפוי לקבל החלטה עד סוף השבוע על חיסון במנה רביעית לאוכלוסיות בסיכון. ההתלבטות תוכרע ככל הנראה בהתאם לנתונים שיגיעו מבריטניה על התחלואה הקשה כתוצאה מהאומיקרון, לפי גילים. שיא התחלואה בישראל צפויה להגיע, לפי ההערכות, בעוד כשלושה שבועות. ההתלבטות היא אם להתחיל לחסן במנה רביעית מגיל 70 או מגיל 60, בנוסף למדוכאי חיסון. כמו כן, ישנה התלבטות לגבי חיסון נוסף של צוותים רפואיים.

בעקבות הנחיית משרד הבריאות על הקדמת הבוסטר לשלושה חודשים אחרי המנה השנייה, חל זינוק במספר בני הנוער שזכאים לקבל את המנה השלישית - מ-220 אלף ל-350 אלף. במשרד הבריאות ידונו בימים הקרובים על התאמת הגדרת המחוסן להתוויה החדשה. המשמעות היא קיצור פרק הזמן שבו מחוסנים בשתי מנות זכאים לתו ירוק, והוא יינתן לתקופה קצרה יותר, עד לקבלת הבוסטר.

בגזרת האכיפה, נראה שהיום הראשון להחלת התו הירוק בקניונים נחתם בבלבול וחוסר וודאות. חלק מבעלי החנויות הגדולות העלימו עין ואחרים הציבו שומרים לאכיפה. אך מחר המשטרה תתחיל לאכוף את ההגבלות בעצמה.